Czy warto kupować auto na kredyt?

Dla wielu osób zakup nowego samochodu jest możliwy tylko po zaciągnięciu kredytu. Niestety nawet przyzwoity używany samochód może być ponad nasze możliwości finansowe. Wiele osób też uważa, że jeśli już decydujemy się na nowe auto, powinno być ono lepsze od posiadanego w tej chwili. Z kolei ludzie, którzy szukają używanego samochodu, też patrzą pod kątem rocznika, popytu na dany model czy ilości przejechanych kilometrów, ponieważ to rzutuje na stan techniczny oraz odsprzedaż kolejnemu chętnemu. Można więc powiedzieć, że nawet jeśli szukamy taniego i używanego samochodu, i tak musi on być lepszy od tego, który mamy, aby opłacało się go kupić. Pozostaje jednak pytanie – czy opłaca się brać kredyt, skoro auto z roku na rok będzie tracić wartość?

Czy kredyt samochodowy się opłaca?

Czy to nowe auto prosto z salonu, czy też samochód używany kupowany od osoby prywatnej, wszystkie one z biegiem czasu tracą wartość. Jeżeli więc mamy do spłacenia kredyty samochodowe, to może się okazać, że po spłaceniu kredytu wartość auta jest niższa niż kwota, jaką pożyczyliśmy. Zmienia się też wartość pieniądza w czasie, co rzutuje między innymi na oprocentowanie kredytów. Oczywiście kredyt nigdy nie jest darmowy i zawsze, czy to za kredyty samochodowe, czy też gotówkowe, trzeba zapłacić odsetki. Natomiast dodatkowe koszty nie powinny przekreślać naszej chęci kupienia auta na kredyt.

Wiele osób bez kredytu nie może sobie pozwolić na zakup pojazdu, a więc i tak musi wziąć kredyty samochodowe (https://bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/kredyty/kredyt-samochodowy) albo gotówkowe. Dużą korzyścią jest jednak spłata takiego kredytu w ratach. Jest to zdecydowanie mniejsze obciążenie domowego budżetu niż zapłacenie pełnej kwoty od razu.

Kredyt samochodowy a gotówkowy

Kredyty samochodowe uchodzą za te udzielane na zakup nowych pojazdów. Nie jest to jednak prawdą. W ramach tego kredytu można sfinansować zakup zarówno nowego auta prosto z salonu samochodowego, jak i kupno samochodu z drugiej ręki od pośrednika lub osoby prywatnej. Oprócz samochodu osobowego o masie do 3,5 tony można też nabyć motocykl, skuter, a nawet przyczepkę kempingową. Zatem możemy wybrać pojazd, który najlepiej nam pasuje.

Dlaczego niektóre osoby zamiast kredytu samochodowego wybierają kredyt gotówkowy? Być może przyczyną jest zakorzenione myślenie, że ten kredyt można wziąć tylko na zakup nowego auta. Kredyty gotówkowe udzielane są na dowolny cel konsumpcyjny, co oznacza, że można za nie kupić także auto. Może się wydawać, że procedura udzielania kredytu gotówkowego jest prostsza niż pożyczki celowej na zakup auta, ale wcale tak nie jest.

Bank przy obu kredytach tak samo szczegółowo sprawdza swoich potencjalnych klientów. Warto wiedzieć, że banki mają wręcz obowiązek sprawdzić kredytobiorców w Biurze Informacji Kredytowej i w bankowym rejestrze. Są to bazy, które zbierają informację o zaciągniętych kredytach do 5 lat wstecz, a więc każdy bank może sprawdzić, czy klient na czas spłaca swoje zobowiązania. Oprócz tego sprawdzana jest zdolność kredytowa, czyli fakt czy stać nas na jakikolwiek kredyt.

Czy warto kupować auto na kredyt?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *