Czym charakteryzują się sprężarki przemysłowe?

Obecnie sprężone powietrze jest jednym z najchętniej wykorzystywanych mediów energetycznych. Jest tak samo istotne jak woda, prąd czy gaz – trudno wyobrazić sobie stan światowego przemysłu i gospodarki bez jego dostępności. Stąd tak ogromne zapotrzebowanie na wydajne sprężarki przemysłowe. Czym charakteryzują się te urządzenia? Jakie są rodzaje sprężarek przemysłowych i na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu ? Wyjaśniamy!

Sprężarka przemysłowa do konkretnego zastosowania

Sprężarki przemysłowe wykorzystywane są w większości gałęzi przemysłu – w przemyśle produkcyjnym, górniczym i wydobywczym, transportowym, usługowym. Są niezbędne do działania urządzeń i narzędzi czy wręcz całych systemów i instalacji. Dlatego też produkowane są w odmiennych wariantach – różniących się pod względem sposobu działania, wydajności i jakości sprężonego powietrza, które musi mieć określoną czystość w stosunku do konkretnego zastosowania.

Najważniejsze parametry sprężarek przemysłowych

Ważnym parametrem sprężarki przemysłowej jest stosunek sprężania (stosunek ciśnienia tłocznego do ssawnego) – pod tym kątem wszystkie sprężarki będą dzielić się na dmuchawy, wentylatory i kompresory. Dodatkowo dochodzi sposób budowy i działania – w ten sposób wyróżnić można m.in. sprężarki tłokowe, śrubowe, spiralne, łopatkowe czy membranowe. W przemyśle najczęściej wykorzystuje się kompresory – to one (łączone w całe układy) zasilają różne systemy pneumatyczne, umożliwiając działanie np. całych linii produkcyjnych.

Inne ważne parametry sprężarek przemysłowych to m.in. maksymalnie ciśnienie robocze, wydajność, moc silnika i pojemność zbiornika.

Sprężarka przemysłowa to cały układ

Rzadko kiedy sprężarkę w przemyśle wykorzystuje się jako samodzielne urządzenie, (chyba że jest to np. niewielki warsztat wulkanizacyjny czy lakierniczy). Zwykle w dużych zakładach projektuje się całe sprężarkownie – układy połączonych ze sobą sprężarek i zbiorników oraz innych urządzeń służących m.in. do uzdatniania sprężonego powietrza. Następnie cały ten system zostaje odpowiednio połączony instalacjami rurociągowymi np. z maszynami pneumatycznymi.

Kompletny układ sprężonego powietrza zwykle składa się ze:

  • sprężarek,
  • zbiorników na sprężone powietrze,
  • osuszaczy, filtrów i separatorów,
  • rurociągów.

Odbiornikami układu są wszystkie maszyny i narzędzia, które wykorzystują sprężone powietrze jako medium, ale też całe systemy (np. do pakowania czy transportu).

Sprężarki przemysłowe a nowe technologie

Współcześnie ze względu na ogromne potrzeby przemysłu oraz nieustanne dążenie do usprawniania procesów przemysłowych i dbałość o aspekty środowiskowe stosuje się różne technologiczne rozwiązania, w które wyposażane są sprężarki przemysłowe.

Sprężarki przemysłowe a odzysk ciepła

Jednym z najciekawszych przykładów jest system odzysku ciepła, który oferuje m.in. producent systemów sprężonego powietrza – niemiecka marka ALMiG. W ten sposób można wykorzystać ciepło, jakie w trakcie produkcji sprężonego powietrza oddaje sprężarka, np. do ogrzania pomieszczeń czy podgrzania wody użytkowej lub tej wykorzystywanej w procesach przemysłowych.

Sprężarki przemysłowe w stacjach kontenerowych

Innym ciekawym rozwiązaniem są kontenerowe stacje sprężarek. To mobilne sprężarkownie, które można transportować w różne miejsca (drogą lądową lub morską). Wykorzystuje się je zwłaszcza podczas prac związanych z infrastrukturą transportową, na platformach wiertniczych czy w zakładach, które potrzebują rozbudować stację sprężarek, a nie pozwala na to brak miejsca w pomieszczeniu.

Popularne rodzaje sprężarek przemysłowych

Każda gałąź przemysłu (czy wręcz każdy zakład) wykorzystuje nie tylko sprężarki o różnych parametrach, ale też różne rodzaje sprężarek oraz urządzeń do uzdatniania sprężonego powietrza. Wszystko zależy od tego, w jakim konkretnie celu się je wykorzystuje – inna jakość sprężonego powietrza jest potrzebna np. do obróbki metali czy malowania, a inna do transportu i pakowania artykułów spożywczych.

Sprężarki przemysłowe olejowe i bezolejowe

Z punktu widzenia jakości sprężonego powietrza najważniejszy podział obejmuje sprężarki przemysłowe:

  • olejowe – które wykorzystują olej do smarowania, uszczelniania i chłodzenia. Są wydajne, mogą pracować pod dużym obciążeniem i nieprzerwanie. Mają jedną wadę – produkowane przez nie sprężone powietrze zawiera cząsteczki oleju, które w większości procesów (gdy np. powietrze ma kontakt z produktem) muszą zostać usunięte poprzez filtrację. Nie sprawdzą się w przypadku konieczności zachowania sterylnych warunków pracy (np. w branży spożywczej, farmaceutycznej, półprzewodnikowej).
  • bezolejowe – ich komponenty (np. tłok lub moduł śrubowy) zbudowane są z materiałów o niskim współczynniku tarcia, dzięki czemu olej nie jest potrzebny. Produkują w 100% czyste, bezolejowe powietrze bez zapachu i smaku. Dlatego zwykle wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie sprężone powietrze bierze udział w produkcji artykułów spożywczych, leków czy kosmetyków. Nie wszystkie modele mogą pracować nieprzerwanie!

W jakie sprężarki przemysłowe warto się zaopatrzyć?

Wszystko zależy od konkretnego zastosowania sprężonego powietrza. Aby wybrać właściwie, warto skontaktować się z producentem (lub jego dystrybutorem np. AlmiAir – przedstawicielem ALMiG), który nie tylko produkuje, ale też projektuje całe układy sprężonego powietrza. Ważne jest to, aby całość była jak najbardziej wydajna, a jednocześnie możliwie bezawaryjna i energooszczędna.

Warto postawić na sprawdzonych producentów jak wspomniany już ALMiG. Jest to firma, która w nieprzeciętnym stopniu dba o ciągłe badania i rozwój technologiczny, aby oferować rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb.

FAQ:

1. Jakie są najważniejsze parametry sprężarki przemysłowej?

Moc, wydajność pracy, maksymalne ciśnienie robocze, pojemność zbiornika, rodzaj (olejowa, bezolejowa), jakość sprężonego powietrza.

2. Jaką przemysłową sprężarkę powietrza wybrać: olejową czy bezolejową?

Wszystko zależy od sposobu wykorzystania sprężonego powietrza – bezolejowy wariant należy wybrać zwłaszcza wtedy, gdy sprężone powietrze bezpośrednio styka się z produktem.

3. Z czego składa się układ sprężonego powietrza?

Ze sprężarek, urządzeń do uzdatniania sprężonego powietrza (filtrów, osuszaczy, separatorów) oraz systemu rurociągów.

Partnerem artykułu jest firma AlmiAir, która oferuje różne rodzaje i modele sprężarek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *