Direct marketing – wysyłka pocztowa spersonalizowana z wykorzystaniem baz danych

Do najbardziej charakterystycznych cech współczesnego rynku należy zaliczyć indywidualizm konsumencki. Zjawisko to polega na poszukiwaniu przez konsumentów maksymalnie spersonalizowanych produktów i usług, a więc takich, które w najwyższym stopniu spełnią ich oczekiwania. Takie realia wymuszają na przedsiębiorcach dostosowanie się do oczekiwań konsumentów nie tylko pod kątem oferty, ale też sposobu komunikacji.

Direct marketing, czyli marketing bezpośredni, jest najlepszym sposobem komunikacji ze współczesnym konsumentem. Maksymalne zindywidualizowanie przekazu kierowanego do potencjalnego klienta zwiększa szanse na wzbudzenie zainteresowania ofertą. W praktyce direct marketing wykorzystuje rozmaite narzędzia nawiązywania i podtrzymywania relacji z odbiorcami, w tym m.in. telemarketing oraz interesujący nas w niniejszym opracowaniu mailing.

Kampanie mailingowe. Nie tylko poczta elektroniczna

Najbardziej oczywistym sposobem dystrybucji materiałów informacyjnych na temat przedsiębiorstw i ich usług oraz towarów wydaje się być poczta elektroniczna. Kampanie e-mailingowe są łatwe w projektowaniu i realizacji, wymagają stosunkowo niedużych nakładów finansowych, mają nieograniczony zasięg. Dla skuteczności takich przedsięwzięć kluczowe jest natomiast zapoznanie się przez adresata z treścią wysłanej mu wiadomości. W przypadku kampanii e-mailingowych, eksploatowanych obecnie na olbrzymią skalę, ten aspekt bywa problematyczny. Odbiorcy, przyzwyczajeni do dużych ilości wiadomości marketingowych, zdają sobie sprawę z tego, że są one generowane masowo i często rezygnują z ich czytania. Pomocne bywa umieszczenie w nagłówku wiadomości bezpośredniego, imiennego zwrotu do adresata, a także umiejętne konstruowanie treści mailingu – ze szczególnym naciskiem na tekst wyświetlany w temacie e-maila.

Kampanie mailingowe realizowane z wykorzystaniem tradycyjnej poczty niewątpliwie wymagają większych nakładów finansowych. Ich stosowanie może jednak okazać się korzystne, ze względu na możliwość uzyskania lepszych wskaźników ROI (return on investment). Trzymając w rękach kopertę zaadresowaną na swoje nazwisko, odbiorca najprawdopodobniej zdecyduje się na jej otwarcie i zapoznanie się z zawartością przesyłki. Gwarancja doręczenia przesyłki do adresata, a także większa szansa na jej otwarcie przemawia więc za stosowaniem tej metody dystrybucji materiałów informacyjnych (katalogi, foldery, kupony zniżkowe, karty lojalnościowe). Tradycyjna poczta umożliwia też rozsyłanie klientom innych, fizycznych materiałów promocyjnych, w tym rozmaitych gadżetów, kalendarzy itd.

Baza danych do mailingu

Na skuteczność kampanii mailingowej wpływa wiele czynników, ale najważniejszym z nich jest posiadanie aktualnej bazy adresowej – mówi ekspert z portalu PanoramaDanych. Co prawda za pośrednictwem Poczty Polskiej możliwa jest dystrybucja druków bezadresowych, jednak takie kampanie uniemożliwiają realizację podstawowego założenia direct marketingu, czyli stworzenia spersonalizowanego przekazu. Wrzucane do skrzynek pocztowych koperty bez adresata, podobnie jak anonimowe e-maile, zwykle lądują w koszu.

Do przeprowadzenia kampanii mailingowej niezbędna jest baza danych do korespondencji. Najwięksi w Polsce brokerzy baz danych udostępniają firmom tego typu katalogi, zawierające rekordy przygotowane pod konkretne grupy docelowe. Posiadając aktualny katalog adresowy swoich potencjalnych klientów, jesteś w stanie przygotować kampanię skrojoną idealnie na miarę ostatecznych odbiorców, a przez to uzyskać optymalne wyniki przeprowadzonej akcji marketingowej. Bazy do kampanii wysyłkowych są oczywiście przydatne nie tylko na etapie pozyskiwania nowych klientów, ale także do podtrzymywania relacji i bieżącej obsługi zamówień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *