Jak zwiększyć swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy?

Istnieją ludzie, którzy mimo utraty pracy, szybko znajdują następną. Są też tacy, którzy szukają miesiącami i nic znaleźć nie mogą. Od czego to zależy? Czy dowodzi to tego, że ci pierwsi mają po prostu szczęście, a drudzy pecha? A może decyduje o tym wykształcenie i doświadczenie zawodowe? Jak skutecznie szukać pracy i zwiększać swoje szanse na znalezienie tej wymarzonej? Sprawdźcie.

Kto szybko znajduje pracę, a kto szuka jej bezskutecznie?

Wokół szukania i znajdowania pracy narosło wiele mitów, które niejednokrotnie nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. Na temat roli wykształcenia w znajdowaniu pracy krążą różne opinie. Z jednej strony mówi się, że długa edukacja i studiowanie najlepiej na kilku kierunkach, zwiększa szanse na rynku pracy. Przeciwnicy tej teorii twierdzą, że studia wcale nie gwarantują zatrudnienia i często łatwiej znaleźć dobrze płatną pracę, jeśli się ich nie ma. Jak zwykle i w tym wypadku, prawda leży gdzieś pośrodku. Czasem osoba mająca wysokie kwalifikacje jest odrzucana, a pracę znajduje ktoś z niższym wykształceniem, ale większym doświadczeniem. Pracodawcy kierują się przede wszystkim swoimi kryteriami i wybierają tego, kto przyniesie więcej korzyści firmie, a przy tym wygeneruje mniejsze koszty. Często osoba wykształcona, ale bez doświadczenia ma mniejsze szanse niż taka, która pracuje w branży od lat i zna się na rzeczy. Jak widać, nie wystarczy dobre wykształcenie, żeby w dzisiejszych czasach znaleźć pracę. Ważną cechą, która może to ułatwić, jest poczucie pewności siebie i swoich mocnych stron. Pomaga to bardzo podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Aby jednak do niej doszło, trzeba znaleźć ciekawą ofertę i na nią odpowiedzieć, lub zamieścić własną.

W jaki sposób skutecznie szukać pracy?

Podstawą w szukaniu pracy jest napisanie dobrego CV oraz aktywność. W dzisiejszych czasach dużym ułatwieniem jest internet, za którego pośrednictwem można bez wychodzenia z domu znaleźć zarówno pracę online, jak i stacjonarną. Dobrze jest w wielu serwisach internetowych śledzić ogłoszenia o pracy i odpowiadać na te, które nas zainteresują. Im więcej ofert znajdziemy, tym większa szansa, że zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną przynajmniej przez niektórych pracodawców. Można też samemu w bezpłatnym serwisie ogłoszeniowym np. Pokato.pl zamieścić własne ogłoszenie o poszukiwaniu pracy. Ważne, aby jasno określić w nim jakiej pracy szukamy, jakie stanowisko nas interesuje i jaki typ umowy. Dobrze jest też podać oczekiwane wynagrodzenie. Warto też napisać krótko o własnych predyspozycjach do danego stanowiska. Jeśli zadbamy o to, aby zwięźle i precyzyjnie opisać swoje oczekiwania, jest szansa, że ktoś, kto odpowie na takie ogłoszenie o pracę, będzie rzeczywiście naszą osobą zainteresowany. Unikniemy w ten sposób otrzymywania ofert, które i tak by nas nie zainteresowały, gdyż nie wpisują się w nasze oczekiwania.

Poszukiwanie pracy i znalezienie jej nie musi być trudne, jeśli robi się to w sposób zorganizowany i najlepiej na dwa sposoby, poprzez śledzenie ofert pracy i zamieszczanie własnych ogłoszeń. Trzeba jednak pamiętać, że CV, jakie przedstawimy pracodawcy, powinno być zgodne ze stanem faktycznym, a nie naciągane, ponieważ osoba, która będzie chciała nas zatrudnić i tak szybko zorientuje się w sytuacji i przekreślimy swoje szanse. Warto też poszukiwać pracy aktywnie i dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak zwiększyć swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *