Paleciak elektryczny – poznaj jego zalety!

Paleciaki elektryczne można spotkać dziś właściwie wszędzie – od niewielkich magazynów czy zakładów przemysłowych po hale sklepowe marketów, sieciówek i dyskontów. Co sprawia, że są tak bardzo popularne? Co odróżnia je od zwykłych wózków transportowych, paleciaków ręcznych czy zaawansowanych wózków widłowych czołowych? Sprawdźmy!

Duża dostępność

Na rynku wózków jezdniowych unoszących znaleźć można obecnie dziesiątki, jeśli nie setki, różnorodnych ofert paleciaków elektrycznych. Wózki te cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego producenci wprost prześcigają się w pomysłach, jak przyciągnąć do siebie klientów.
Taki stan rzeczy ma dla przedsiębiorców swoje plusy i minusy.

Zacznijmy od plusów – korzystny w tej sytuacji jest duży wybór paleciaków elektrycznych oraz bardzo dobra dostępność do tych urządzeń na rynku. Godzinami można porównywać oferty, w celu znalezienia prawdziwej perełki.

Paradoksalnie, taki stan rzeczy działa czasem na niekorzyść i jest minusem – trudno wśród wielu ofert znaleźć tę idealną. Niefirmowe wózki kuszą niską ceną, jednak zawodzą jakością. W przypadku firmowych, zawsze powstaje obawa – czy nie można znaleźć ich w jeszcze lepszej, niższej cenie.
Przed zakupem elektrycznego paleciaka warto mieć dokładnie sprecyzowane oczekiwania, które pozwolą w szybki sposób podjąć właściwą decyzję.

Elektryczny, wydajny napęd

Elektryczny, wydajny napęd

Dlaczego przedsiębiorcy, a przede wszystkim jednak – pracownicy, tak chwalą sobie pracę na wózkach paletowych z napędem elektrycznym?
W przeciwieństwie do paleciaków ręcznych, te elektryczne nie wymagają użycia siły. W przypadku transportowania, pobierania czy składowania ciężkich palet, jest to naprawdę ważne. Choć z roku na rok także technologia w wózkach transportowych i ręcznych ulega zmianom – wprowadzane są dodatkowe udogodnienia, hamulce itp.; to jednak nie można liczyć na to, że wyprze z rynku paleciaki elektryczne.

Wydajny, ekonomiczny napęd paleciaków elektrycznych zapewnia wysoki komfort ich obsługi. Ponadto, część z urządzeń wyposażana jest w specjalne podesty lub miejsca dla operatorów, dzięki czemu mogą oni poruszać się po hali/magazynie bezpośrednio razem z pojazdem. Ale napęd elektryczny to nie tylko wygoda i oszczędność czasu, to przede wszystkim – większe możliwości niż w przypadku takich jak tutaj – paleciaków ręcznych czy wózków transportowych.

Więcej, lepiej, szybciej

Paleciaki są urządzeniami transportu bliskiego o zdecydowanie najmniejszym udźwigu, np w porównaniu z wózkami widłowymi, wózkami wysokiego składowania, terenowymi itd. Szczególnie w przypadku paleciaków ręcznych, które mają możliwość uniesienia ładunków na zaledwie ok 20 cm (tylko w celu podniesienia palety), wartość maksymalna udźwigu jest raczej niewielka, gdyż poza systemami wspomagającymi w głównej mierze zależy od siły ludzkich rąk.

Paleciaki elektryczne, dzięki występowaniu silnika, mają zdecydowanie większe możliwości. Ich udźwig maksymalny może być nawet kilkukrotnie większy niż w przypadku wózków ręcznych, a dzięki zastosowaniu masztu – są w stanie unosić ładunki na wysokość nawet kilku metrów.
Wprowadzenie masztu do konstrukcji wózków paletowych było prawdziwym przełomem, który sprawił, że pojazdy te zaczęły pojawiać się także w magazynach i z powodzeniem obsługiwać regały o wysokości kilku metrów.

Kompaktowa budowa

Ktoś mógłby zapytać, jak mają się osiągi takich jak tu – paleciaków elektrycznych w porównaniu do możliwości takich jak tutaj – wózków widłowych elektrycznych. Przecież te drugie mają zdecydowanie większą moc, większy udźwig, większą wysokość unoszenia, a do tego są stabilne i bardzo wydajne. Mimo to, jednak, zdarzają się sytuacje, w których wózki widłowe czołowe zdecydowanie przegrywają z paleciakami elektrycznymi. A głównie z uwagi na swoje… gabaryty.

Niewielka, zwarta konstrukcja paleciaków umożliwia im sprawne poruszanie się pomiędzy regałami, sklepowymi półkami itd. Wózki widłowe są znacznie szersze i większe. Chyba nikt nie wyobraża sobie masywnego wózka widłowego w sklepowej alejce ulubionego dyskontu.
Ponadto, paleciaki elektryczne są bardzo przydatne przy samym procesie rozładunku dostarczonych towarów, dzięki temu iż ładunki mogą pobierać bezpośrednio wjeżdżając do wnętrza ciężarówek i naczep. Umożliwia to szybkie i sprawne przekazanie towarów z hurtowni do sklepów itd. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla pracowników, którzy nie muszą używać siły.

 Kompaktowa budowa

Niska cena

Kolejnym atutem paleciaków elektrycznych jest ich bardzo niska, konkurencyjna w porównaniu do kosztów zakupu wózków widłowych, cena. Nowy, firmowy paleciak elektryczny to wydatek rzędu od 30 tysięcy złotych wzwyż. Wiele zależy oczywiście od konkretnej marki urządzenia, jego możliwości, udźwigu, gwarancji na zakup.
Cena ta jest nawet o ponad 50% niższa niż w przypadku nowych wózków widłowych elektrycznych.

Warto również zauważyć, iż coraz większa liczba dealerów wózków widłowych wprowadza u siebie także możliwość zakupu używanych paleciaków elektrycznych, dzięki czemu można jeszcze dodatkowo ograniczyć wydatki związane z inwestycją w zakup sprzętu do firmy.

Łatwa obsługa

Na zakończenie prezentujemy kolejną z zalet elektrycznych paleciaków, którą jest wyjątkowo łatwa i przystępna obsługa tych urządzeń. W przeciwieństwie do wózków widłowych czołowych lub innego typu zaawansowanych pojazdów jezdniowych unoszących, obsługa paleciaków elektrycznych jest łatwa i intuicyjna.
Wózki tego typu mają zwykle bardzo niewielką ilość funkcji, co jednak nie jest ich wadą, a zaletą, gdyż dzięki temu łatwo można nauczyć się ich obsługi.

Podsumowanie

podsumowanie

Paleciaki elektryczne posiadają liczne zalety, które sprawiają, że są one często i chętnie wybierane zarówno przez właścicieli niewielkich sklepów, jak i przedsiębiorców kierujących dużymi halami produkcyjnymi oraz magazynami.

Urządzenia tego typu są wygodniejsze w obsłudze i bardziej wydajne niż paleciaki ręczne, a do tego tańsze i bardziej poręczne niż wózki widłowe. Sprawdzają się idealnie w warunkach magazynowych, a zasady ich funkcjonowania są łatwe i proste do nauczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *