Pompy IMO – doskonała kontrola przepływu!

Marka IMO to uznany producent pomp przemysłowych niskiego, średniego i wysokiego ciśnienia, dedykowanych do układów hydraulicznych – paliwowych, smarowych oraz dla aplikacji do tłoczenia olejów smarnych. Pompy wrzecionowe stanowią jedynie część oferowanych przez firmę produktów. Oprócz tego marka oferuje również pompy zębate oraz niskoszumowe 3 śrubowe pompy morskie.

Początki tej szwedzkiej firmy sięgają 1923 roku, kiedy inżynier Carl Montelius wynalazł pierwszą na świecie pompę wielośrubową. Brak drgań, zagwarantowany przez precyzję wykonania profilu gwintu wirnika oraz prostota konstrukcji, do dzisiaj sprawiają, że pompy IMO są szeroko stosowane w światowym przemyśle.

W 1931 roku wynalazca wraz z finansistą Bengtem Ingeströmem założyli firmę Aktiebolaget IMO – Industri. W 2017 roku marka została wykupiona przez amerykański konglomerat o globalnym zasięgu, firmę Cricor, która specjalizuje się w produkcji urządzeń i podsystemów dedykowanych dla przemysłu gazowego, naftowego, obronnego, lotniczego, energetycznego, morskiego oraz dla obiektów instytucjonalnych i komercyjnych. Pompy IMO wraz z produkowaną przez Circor szeroką gamą silników, regulatorów i zaworów, zapewniają firmie pozycję lidera w branży kontroli przepływu i ruchu. Jakby nie było, motto firmy brzmi: „Doskonałość w kontroli przepływu”.

Pompy IMO >> Źródło: https://gaa.com.pl/pk/producenci/pompy-imo/

Pompy IMO – rodzaje i zastosowanie

W ofercie marki znajdziemy pompy 3 – śrubowe, pompy zębate oraz pompy morskie.

  • Pompy 3 – śrubowe znajdują powszechne zastosowanie przede wszystkim w układach hydraulicznych, w transporcie oleju opałowego oraz zasilaniu i smarowaniu maszyn hydraulicznych. Równie dobrze sprawdzają się także przy obsłudze rurociągów naftowych czy w maszynowniach statków morskich. Stosuje się je również w procesach rafineryjnych. Odznaczają się cichym działaniem, długą żywotnością i niezawodnością.
  • Pompy zębate IMO znajdują zastosowanie w przemyśle energetycznym i lotniczym. Dedykowane są dla układów kontroli przepływu medium o niskiej lepkości, wymagających wysokiego lub średniego ciśnienia. Pompy zębate IMO odznaczają się niską pulsacją, dużą wydajnością i cichym działaniem.
  • Pompy morskie to urządzenia dedykowane dla maszynowni statków morskich i okrętów bojowych m. in. do przesyłania oleju opałowego, wody pitnej i morskiej, do chłodzenia oraz do zastosowań balastowych. Pompy tego typu stosowane są również do smarowania silników diesla, przekładni redukcyjnych, turbin gazowych, dmuchaw czy zespołów prądotwórczych itp.

Wrzecionowe pompy IMO

Wrzecionowe pompy IMO pozwalają przemieszczać ciecze w sposób ciągły, bez drgań i pulsacji, przy czym przemieszczane medium nie traci właściwości smarnych. Jest to urządzenie odznaczające się dużą wydajnością. Pompy wrzecionowe stosowane są głównie do transportu olejów oraz innych cieczy smarnych, o różnym stopniu lepkości, które nie zawierają cząsteczek ściernych ani składników agresywnych.

  • Wrzecionowe pompy IMO średniociśnieniowe – pompy IMO do pompowania paliw, olejów smarnych i cieczy hydraulicznych z ciśnieniem tłoczenia do 100 bar. Maksymalna liczba obrotów 5000/min.
  • Wrzecionowe pompy IMO wysokociśnieniowe – model pompy wysokociśnieniowej D4 dedykowany jest dla hydrauliki olejowej i palników olejowych z ciśnieniem tłoczenia do 160 bar. Model D6 przeznaczony jest do pompowania paliw, olejów opałowych i smarnych oraz cieczy hydraulicznych z ciśnieniem tłoczenia do 250 bar.
  • Wrzecionowe pompy IMO niskociśnieniowe – pompy dedykowane do pompowania olejów opałowych i smarnych oraz emulsji i polimerów o właściwościach smarnych, z ciśnieniem tłoczenia do 10 lub 16 bar (w zależności od modelu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *