Prasa hydrauliczna w przemyśle

Prasy hydrauliczne są urządzeniami powszechnie używanymi w różnych gałęziach przemysłu. Ich szerokie zastosowanie wynika z faktu, że w wielu branżach sprawdzają się właściwości, jakie posiadają. Czym w ogóle są przemysłowe prasy hydrauliczne i gdzie się je stosuje, można dowiedzieć się z dalszych akapitów.

Czym są prasy hydrauliczne?

Prasa jest to urządzenie zbudowane z dwóch połączonych ze sobą cylindrów. Oba wypełnione są olejem oraz szczelnie zamknięte za pomocą tłoków. Pierwszy cylinder, tzw. roboczy ma większą powierzchnię niż cylinder, który odgrywa rolę pompy. Podstawową zasadą działania prasy hydraulicznej jest fakt, że tłok pompy działa na siłę wywołując określone ciśnienie. Tak powstałe ciśnienie rozprzestrzenia się po całym układzie, wywołując powstawanie kolejnej siły.

Gdzie stosuje się prasy hydrauliczne?

Ze względu na zasadę działania oraz możliwości, jakie daje, urządzenie to jest wykorzystywane, jest w wielu dziedzinach, m.in. w życiu codziennym. Jednak prasa hydrauliczna – http://abh.com.pl/kategorie/stenhoj najszersze zastosowanie znalazła w przemyśle. Stosuje je się wszędzie tam, gdzie wymagane jest stosowanie dużej siły nacisku. Prasę hydrauliczną można znaleźć w układach podnośnikowych i hamulcowych. W zależności od rodzaju urządzenia i wykonywanej pracy, w prasach hydraulicznych mogą być stosowane pompy zębate lub łopatkowe.

Przykłady zastosowania prasy hydraulicznej

Prasa hydrauliczna zastosowanie w przemyśle znalazła w:
– podnośnikach,
– hamulcach hydraulicznych pojazdów samochodowych,
– prasach warsztatowych o napędzie ręcznym,
– brykietowania,
– prasowania surowców wtórnych,
– budowania napędu do obrabiarek, np. skrawających,
– prasowania proszków ceramicznych,
– obróbki plastycznej metali.
Jak widać po przykładach, prasa hydrauliczna sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ogromna siła nacisku. Podsumowując, prasa hydrauliczna ma bardzo szerokie zastosowanie. W zależności od użytych cylindrów i wielkości prasy, jej właściwości i siła nacisku mogą się zmieniać, odpowiadając na potrzeby różnych gałęzi przemysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *