Przekładnie cierne – rodzaje i zastosowanie

Przekładnie mechaniczne mają bardzo szerokie zastosowanie, gdy chodzi o mechanikę różnych maszyn, urządzeń czy instalacji. Jednym z rodzajów przekładni jest przekładnia cierna. Jaka jest jej budowa? Jakie są rodzaje przekładni ciernych i kiedy stosowane są one najczęściej?

Czym jest przekładnia cierna?

Pod pojęciem takim jak przekładnia cierna znajduje się przekładnia mechaniczna, w której zastosowano dwa poruszające się elementy, które dociskane są do siebie. Wówczas pomiędzy elementami tymi pojawiaj się połączenie cierne wraz z siłą tarcia. Siła ta powoduje powstawanie efektu przeniesienia napędu.

Charakter przekładni ciernych powoduje, że mają one bardzo szerokie zastosowanie. Wynika to z faktu, że ich geometria może być dowolnie kształtowana. To powoduje, że spotykane są one w różnych miejscach.

Przekładnia cierna – ważne solidne materiały

Jako że podczas swojego działania przekładnia cierna wykorzystuje siły tarcia, powinna być ona wykonana z odpowiednich materiałów. W przeciwnym przypadku dochodzi do jej szybszego zużycia się, a tym samym uszkodzenia mechanicznego. Zamiast tarcia pomiędzy elementami pojawia się wtedy efekt poślizgu, czyli nie dochodzi do przenoszenia napędu.

Materiały używane do przekładni ciernych powinny:

  • być wysoce odporne na zużycie

  • posiadać odpowiedni współczynnik sprężystości

  • mieć wysokie współczynnik tarcia

  • być mało higroskopijne

Najczęściej do tego typu przekładni stosowane są połączenia elementów jak stal ze stalą, stal z gumą czy stal z kompozytem.

Rodzaje i zastosowanie przekładni ciernych

Przekładnie cierne to szeroka gama różnych typów przekładni dzielonych pod kątem ich budowy. Zaliczają się do nich przekładnie wyposażone w koła cierne o kształcie walcowym, tarczowym, stożkowatym, krzywoliniowym. Przełożenie może odbywać się stale albo zmiennie w sposób bezstopniowy. Przekładania może być też wyposażona w wariator zwykły albo planetarny.

Zastosowanie elementów jak przekładnia cierna jest bardzo szerokie. Są one używane między innymi w sprzęgle samochodowym, ale również można znaleźć je w konstrukcjach maszyn odpowiedzialnych za napędzanie taśm produkcyjnych, a nawet w małych mikroskopach.

Gdzie kupić przekładnię cierną?

Gdy potrzebny jest element jak przekładnia cierna, sprzedaż prowadzą firmy specjalizujące się w realizacji przekładni. Z ich ofertami można zapoznać się obecnie również przez internet, dlatego można wówczas sprawdzić propozycje różnych producentów, a następnie porównać je ze sobą.

Przekładnie oferowane są jako gotowe, a także produkowane są na indywidualne zamówienie według zapotrzebowania klienta.

Przekładnie cierne – rodzaje i zastosowanie
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *