Sterowniki PLC: działanie, zastosowanie i programowanie PLC

Aby zarządzać systemami automatyki, konieczne jest ich zaprojektowanie i zaprogramowanie. W tym celu używane są sterowniki PLC. Co to jest?

Systemy automatyki mają obecnie coraz szersze zastosowanie i używane są w różnych obszarach. Najczęściej spotykane są w przemyśle, gdzie służą do zarządzania pracą maszyn i instalacji. Do ich zarządzania stosowane są sterowniki PLC, które aktualnie są najpopularniejszymi urządzeniami służącymi do programowania pracy systemów automatyki.

Czym są sterowniki PLC?

Programowalny sterownik logiczny, czyli PLC (z angielskiego programmable logic controller) jest urządzeniem wyposażonym w mikroprocesor, które umożliwia sterowanie innymi urządzeniami.

Jako że programowanie sterowników PLC może być dowolne, mają one również bardzo szerokie zastosowanie w tworzeniu różnych systemów automatyki. Przykładowo mogą one zarządzać liniami produkcyjnymi, napędami w maszynach, a nawet całymi obiektami.

Ze względu na możliwość swobodnego programowania sterownik PLC ma wszechstronne zastosowanie i może być w pełni dopasowany do konkretnego urządzenia oraz do jego przeznaczenia.

Sterownik PLC – zasada działania

Charakterystyczną cechą, jaką mają sterowniki programowalne, jest ich cykliczny obieg pamięci. Oznacza to, że w przeciwieństwie do innych typów sterowników sterowniki PLC wykonują zadania w określonej kolejności.

Cykl pracy sterownika programowalnego:

  1. Automatyczna diagnostyka – sprawdzenie, czy sterownik działa prawidłowo.
  2. Odczytanie danych wejściowych – odczytywane są one z różnych urządzeń, na przykład mogą być to czujniki. Dane z czujników są zapisywane w pamięci urządzenia.
  3. Wykonanie programu – na podstawie programu oraz danych wejściowych sterownik programowalny wykonuje zapisany w nim program.
  4. Przekazanie danych komunikacyjnych – dane na bazie programu są przekazywane do urządzenia wyjściowego.
  5. Sterowanie urządzeniami wyjściowymi – za pomocą uzyskanych danych możliwe jest sterowanie urządzeniami wyjściowymi, na przykład silnikami, przekaźnikami, liniami produkcyjnymi.

Takie działanie powoduje, że programowanie PLC również musi odbywać się zgodnie z sekwencją pracy urządzenia, aby mogło ono prawidłowo wykonać zapisane w jego pamięci czynności.

Gdzie stosuje się sterowniki programowalne?

Aktualnie sterowniki programowalne mają bardzo szerokie zastosowanie i spotykane są w różnych obszarach, głównie w przemyśle, chociaż nie tylko, ponieważ używane są także w automatyce budynkowej, gospodarce komunalnej i innych branżach.

Sterowniki PLC wykorzystywane są najczęściej do przeprowadzenia procesów zarządzania w ramach automatyki przemysłowej. Mogą on zatem zarządzać wieloma innymi maszynami i instalacjami, zgodnie z planowanym przebiegiem procesów przemysłowych.

Szeroka gama sterowników również pozwala na łatwe i szybkie dopasowanie ich do konkretnego zastosowania. Sterowniki mogą być także uzupełnione o dodatkowe elementy, na przykład kolorowe ekrany dotykowe ułatwiające ich obsługę.

Z przykładowymi rodzajami sterowników PLC można zapoznać się na stronie firmy Sabur, która dostarcza wysokiej jakości sterowniki programowalne od szwajcarskiego producenta Saia Burgess Controls. Więcej informacji o sterownikach PLC Saia można uzyskać na: https://www.sabur.com.pl/kategoria-produktu/sterowniki-swobodnie-programowalne-dla-automatyki/.

Na czym polega programowanie PLC?

Aby można było zarządzać procesami za pomocą sterownika PLC, konieczne jest wcześniejsze zaprojektowanie systemu automatyki i na jego podstawie właściwe zaprogramowanie sterowników.

Do programowania sterowników PLC nie ma potrzeby posiadania rozbudowanej wiedzy programistycznej. Używane w tym celu programy, które są zależne od wybranych sterowników, pozwalają na tworzenie odpowiednich algorytmów z użyciem czytelnego, intuicyjnego w obsłudze interfejsu graficznego.

Za programowanie sterowników PLC odpowiedzialny jest specjalista określany jako programista PLC. Zajmuje się on obsługą systemów służących do tworzenia oprogramowania na sterowniki.

2 thoughts on “Sterowniki PLC: działanie, zastosowanie i programowanie PLC

  1. Gdybym budował drugi raz, to okablowałbym dom. Teraz mam większość bezprzewodowo i działa dobrze, może nawet bardzo dobrze, jednak kabel to kabel. W chwili obecnej steruje:
    – oświetleniem
    – ogrzewaniem
    – roletami
    – bramy wjazdowa i garażowa
    – furtka
    – nawodnienie
    – odczyty temperatur, wilgotności i ciśnienia
    – odczyty jasności
    – pomiar jakości powietrza
    – czujki dymu
    – pomiar energii niektórych punktów typu pralka, suszarka
    – pomiar energii pobranej przez cały dom, jak również energii oddanej
    – pomiar energii wyprodukowanej przez falownik
    – czujki ruchu do zapalania świateł
    – sterowanie zaworem wody i czujniki zalania
    – roboty odkurzające
    To tak z grubsza, całość nie wyszła tak tragicznie drogo. Można wszystko ciągle rozbudowywać. Jednak jeśli robi się samemu, trzeba się liczyć z tym, że jest to niesamowity pochłaniacz czasu. Super zabawka, ale jednak nie każdy może tego czasu tyle mieć. Jeśli nie chcesz okablowywać domu, polecam od razu wkładać podwójne puszki w miejsca, którymi chciałbyś sterować. Wiele osób będzie ci polecać wszelkiej maści moduły wifi. Są nawet spoko, ale od razu musisz liczyć się z tym, że łatwo dojść do momentu, kiedy routery ci nie wydolą, a często bywa tak, iż ludziom wydaje się, że router za 200zl to już taka maszyna, że hoho. Oczywiście tak czy owak warto inwestować też w dobry sprzęt, by pokryć cały dom i ogród zasięgiem wifi. Ze swojej strony, jeśli miałoby być bezprzewodowo radzę pójść w technologię zigbee lub zwave. Są to protokoły stworzone pod automatykę domowa.

  2. Witam
    Chciałbym się doradzić czy taki zestaw można spiąć razem pod Google Home lub Apple,
    co mam:
    – sterowniki blebox, gniazdka, rolety
    – urządzenia, gniazdka, kamera z xioami
    – ogrzewanie podłogowe ze sterownikami i dobowymi programatorami firmy Salus, piec gazowy brotje
    planuje zakupić bramki UGE600, by nastawiać temperature wg godziny/dnia, chyba że można coś tańszego kupić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *