Sterylność warunków pracy – czemu służy i jak o nią zadbać?

W dobie koronawirusa zachodzi konieczność przykładania większej wagi do higieny i bezpieczeństwa – bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. W takiej sytuacji bardzo pomocne okazują się specjalistyczne środki odkażające i chroniące.

Najlepszym przykładem takiego środka są przemysłowe lampy bakteriobójcze – powszechnie używane niemal wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność zachowania sterylnych warunków pracy. Z czego wynika ich popularność i czy wynika to z ich skuteczności? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Jak działają lampy bakteriobójcze i jaka jest ich skuteczność?

Zasada działania lamp bakteriobójczych opiera się na emisji światła ultrafioletowego o określonej długości fali. Jest to promieniowanie, które momentalnie prowadzi do zaburzenia funkcji życiowych wszelkich mikroorganizmów. Dzieje się tak, ponieważ ich DNA i kwasy nukleinowe zostają zniszczone.

Wskutek działania przemysłowych lamp bakteriobójczych mikroorganizmy obumierają – dotyczy to zarówno bakterii, wirusów, jak i patogenów czy grzybów. Można więc uznać je za jeden z najskuteczniejszych środków przeciwdziałający egzystencji mikroorganizmów – i to w tak szerokim spektrum.

Funkcjonowanie lamp nie jest zależne od dokładności człowieka, a więc zapewniają one większe bezpieczeństwo, ponieważ wyeliminowane zostaje ryzyko błędu ludzkiego przy dezynfekcji.

Gdzie stosuje się najczęściej przemysłowe lampy bakteriobójcze?

Jeśli chodzi o zastosowanie lamp bakteriobójczych – są one używane powszechnie w przemyśle, wszędzie tam, gdzie konieczne jest stworzenie warunków sterylnych. Najlepszym przykładem będzie tutaj gastronomia.

Jedzenie spożywane przez gości restauracji czy innego przybytku gastronomicznego musi być przygotowywane w sterylnych warunkach – chodzi tutaj o zagwarantowanie bezpieczeństwa zarówno klientom, jak i pracownikom. Taka konieczność zachodzi w gastronomii nawet nie przez wzgląd na pandemię koronawirusa (choć z pewnością w tych czasach kładzie się na nią jeszcze większy nacisk), ale z powodu troski o jakość serwowanych dań.

Można zatem powiedzieć, że lampy bakteriobójcze przemysłowe są swego rodzaju podstawą wyposażenia każdego większego, profesjonalnego lokalu gastronomicznego. W ich przypadku bowiem sterylność warunków pracy przekłada się bezpośrednio na jakość produktu.

Jakie jeszcze środki ostrożności pomogą nam zapewnić bezpieczeństwo klientom i pracownikom?

W czasach pandemii lampy bakteriobójcze mogą okazać się niewystarczające – głównie ze względu na to, że nie możemy ich umieścić w każdym miejscu. Z pomocą przychodzą tutaj środki dezynfekujące, których specjalna formuła w dużym stopniu pozwoli na pozbycie się ryzyka transmisji niebezpiecznych bakterii czy wirusów na klientów bądź współpracowników.

Wiele miejsc pracy jednak skupia znaczną ilość ludzi w stosunkowo niewielkiej, a dodatkowo zamkniętej przestrzeni. W takim przypadku środki odkażające mogą okazać się nieskuteczne – dlatego warto zastanowić się nad wyposażeniem personelu w wysokiej jakości osłony twarzy. Dzięki temu nawet jeśli będą oni przebywać na małej przestrzeni, ryzyko zakażenia wirusem znacząco spadnie, a w połączeniu z innymi środkami bezpieczeństwa, spadnie niemalże do zera. Jednego możemy być pewni, w dzisiejszych czasach odpowiednie środki bezpieczeństwa są absolutną koniecznością.

Sterylność warunków pracy – czemu służy i jak o nią zadbać?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *