Zamiast zatrudniać – wynajmij pracownika! Tłumaczymy, czym jest body leasing

Osiąganie sukcesów w branży IT wymaga korzystania z elastycznych rozwiązań. Jednym z nich jest body leasing, czyli forma wsparcia Twojej firmy przez zewnętrznych specjalistów. Na czym dokładnie polega wynajem pracowników? Czym różni się od outsourcingu IT?

Na czym polega body leasing?

Specyfika branży IT sprawia, że nowe projekty pojawiają się na horyzoncie nagle i wymagają jak najszybszej realizacji. Być może zdarzyła Ci się już sytuacja, gdy w Twoim przedsiębiorstwie brakowało rąk do pracy, aby zrealizować zamówienie klienta w oczekiwanym terminie. Następnym razem w takim przypadku nie będziesz musiał prowadzić szybkich rekrutacji, ani namawiać dotychczasowych członków zespołu do wyrabiania nadgodzin.

Leasing pracowniczy polega na zatrudnieniu wybranego specjalisty lub całego zespołu na zasadzie outsourcingu od firmy zewnętrznej, z myślą wyłącznie o jednym projekcie. W ramach usługi możesz tymczasowo zatrudnić eksperta lub team złożony z deweloperów, analityków biznesowych, testerów czy project lub service managerów. Body leasing to znaczna oszczędność czasu, który w przeciwnym razie należałoby poświęcić na przeprowadzenie rekrutacji, budowę zespołu i wdrożenie nowych pracowników.

Body leasing a outsourcing IT – czym różnią się te rozwiązania?

Body leasing bywa niekiedy mylony z outsourcingiem IT. Oba rozwiązania łączy fakt, że część zadań delegujesz wówczas zewnętrznym specjalistom. Jednak leasing pracowniczy zazwyczaj dotyczy wyłącznie jednego projektu, który wymaga szybkiej realizacji. Na tym tle outsourcing IT stanowi rozwiązanie długofalowe i mniej elastyczne. Częściej decydują się na nie przedsiębiorstwa, które nie mają własnego działu IT, ale muszą korzystać z jego wsparcia. Przy realizacji konkretnych projektów dla klientów reprezentujących branżę IT zdecydowanie lepiej sprawdzi się bardziej elastyczny leasing pracowniczy.

W jaki sposób korzystasz na body leasingu?

Wykorzystanie leasingu pracowniczego niesie za sobą wiele korzyści. Poza zmniejszeniem kosztów i budżecie opartym o jasne zasady, zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że specjaliści z zewnątrz wnoszą do projektu i całego przedsiębiorstwa świeże spojrzenie, a także bazę wiedzy, która stanie się kapitałem Twojej firmy na dłużej. Body leasing to także ograniczenie ryzyka, ponieważ członkowie zespołu doskonale się znają, a ich kompetencje związane z realizacją podobnych projektów są wysokie i udokumentowane. Ponadto projekty prowadzone w ramach body leasingu zazwyczaj realizowane są szybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *