Budowa stalowej hali magazynowej – czy to nadal opłacalne?

Popularność hal magazynowych w ostatnich latach stale rośnie. Nie dziwi zatem, że budowa takich obiektów interesuje wielu inwestorów. Jednak czy dzisiaj, gdy inwestycji tych jest już dużo, ich budowa nadal jest to opłacalna? Wyjaśniamy, czy warto stawiać na hale magazynowe i w jaki sposób można na nich zarobić. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury!

Hale magazynowe i ich dzisiejsza opłacalność

Wiele wskazuje na to, że hala magazynowa nadal może być dobrą inwestycją. Rzeczywiście jest ich dużo, jednak popyt zdaje się nie spadać. Inwestorzy wciąż znajdują najemców, którzy chętnie korzystają z ich przestrzeni. Przede wszystkim należy zauważyć, że hale magazynowe z nazwy przeznaczone są do pełnienia funkcji magazynów. W rzeczywistości jednak mogą spełniać również wiele innych zadań.

Mówiąc o halach, mamy w tym momencie na myśli konstrukcje stalowe. Obecnie budowa hali magazynowej z tego materiału jest opłacalna, ponieważ:

 • Koszt jej postawienia jest o wiele niższy niż klasycznego budynku– ze względu na niewielką ilość materiałów, prostotę budowy i krótki czas realizacji, całkowity koszt budowy hali magazynowej może być nawet o połowę niższy niż w przypadku budynku z betonu.
 • Realizacja jest szybka– zwykle trwa maksymalnie kilka tygodni, choć oczywiście czas ostatecznie zależy od konkretnego projektu.
 • Budowę można przeprowadzić o dowolnej porze roku– proces stawiania hali magazynowej jest prosty. O ile producent hal stalowych jest doświadczony, bez trudu postawi konstrukcję nawet zimą.
 • Możliwa jest prosta rozbudowa lub modyfikacja konstrukcji– kiedy sytuacja na rynku się zmieni i inwestor zdecyduje się na modyfikację grupy docelowej swojej oferty, dobry producent hal magazynowych, jak na przykład firma Borga, szybko i tanio dostosuje konstrukcję do pełnienia nowych zadań.
 • Możliwy jest recykling materiałów– po zamknięciu biznesu konstrukcję można łatwo rozebrać i odzyskać większą część środków zainwestowanych w budowę.

Hala magazynowa może mieć różne zastosowania

Obecnie producenci hal magazynowych dają klientom duże możliwości w zakresie konstrukcji i wyposażenia hal. Mowa o wielkości, układzie przegród w środku lub ich braku, izolacji, doprowadzonych instalacjach itd. Wszystko to sprawia, że hale magazynowe mogą pełnić szereg różnych funkcji. Wykorzystywane są dzisiaj m.in. w następujących obszarach:

 • rolnictwo,
 • magazynowanie towarów,
 • przestrzeń biurowa,
 • organizacja eventów.

Obecnie rolnictwo stanowi jeden z najpopularniejszych obszarów zastosowania hal stalowych.

Warto podkreślić, że hale magazynowe w rolnictwie pełnią wiele funkcji. Mogą służyć przechowywaniu sprzętu rolniczego, pożywienia dla zwierząt, jak również samych zwierząt. Niemniej jednak budowa hali magazynowej powinna być dostosowana do pełnionych w przyszłości zadań.

Hurtownie i sklepy magazynują w halach towary ze względu na opłacalność tego rozwiązania.

Ponadto inwestor może zaaranżować konstrukcję pod przestrzeń biurową. Dzisiaj producent hal magazynowych może bez większych trudności stworzyć taką halę stalową. Ponadto hale magazynowe bardzo często służą do organizacji rozmaitych eventów, takich jak targi czy konferencje, ale też wesela czy osiemnastki.

 

Budowa hali magazynowej pod wynajem – na jaki okres?

Jeśli mówimy o inwestorze, w jego przypadku budowa hali magazynowej ma na celu jej późniejszy wynajem. Jednak istnieją dwie możliwości: wynajem długo- i krótkoterminowy

. W tym pierwszym przypadku korzyści są następujące:

 • stały dochód,
 • zwykle brak przestojów,
 • brak konieczności regularnej obsługi hali.

Natomiast wynajem krótkoterminowy hal magazynowych, to:

 • wyższy dochód,
 • możliwość poszerzenia usług o ochronę magazynowanych towarów lub obsługę wydarzeń.

Dlaczego hala magazynowa interesuje najemców?

O tym, czy dana inwestycja jest opłacalna, decyduje popyt na jej obiekt. Dlaczego hale magazynowe są pożądane na rynku najmu? Warto wymienić następujące punkty, które wydają się najważniejsze:

 • Budowa hali magazynowej to proces, który trwa stosunkowo krótko, jednak wymaga kilku tygodni, co dla wielu przedsiębiorców mimo wszystko może być zbyt długim okresem.
 • Najem często okazuje się dla przedsiębiorców bardziej opłacalny, gdyż korzystają z hal jedynie sporadycznie lub przez określony z góry czas.
 • Wielu przedsiębiorców nie stać na samodzielną budowę hal.

Ponadto warto wskazać, że hale magazynowe są wszechstronne i łatwo je dostosować do nowych działań. Dlatego też jeśli w danej branży popyt spadnie, inwestor z powodzeniem może szukać najemców w innej.

Budowa hali magazynowej przez fachowców

Nie ma wątpliwości, że budowa hali magazynowej wciąż może być bardzo dochodową inwestycją.

Jednak, aby hala magazynowa przynosiła zyski, musi być jakościową i funkcjonalną konstrukcją, z której chętnie będą korzystały najlepsze firmy. Dlatego też budowa hali magazynowej powinna zostać przeprowadzona przez fachowego producenta, takiego, jak na przykład Borga. Jest to firma z wieloletnim doświadczeniem w realizacji bardzo różnorodnych projektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *