Certyfikat SSL – kiedy może się przydać?

Certyfikat SSL to najtańszy i najłatwiejszy sposób, aby zabezpieczyć dane użytkowników strony internetowej. Przy okazji taki certyfikat zwiększa wiarygodność serwisu. Podpowiadamy, kiedy warto wdrożyć certyfikat SSL.

Jeszcze kilka lat temu termin „certyfikat SSL” znany był jedynie garstce specjalistów od technologii internetowej i cyberbezpieczeństwa. Dziś już niemal każdy słyszał o takim certyfikacie. To dobrze pokazuje wzrost świadomości użytkowników Internetu i właścicieli witryn internetowych w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa. Bez wątpienia bowiem certyfikat SSL jest dziś najpowszechniej stosowanym zabezpieczeniem danych w komunikacji między przeglądarką internauty a serwerem dostarczającym usługę online. Warto jednak wiedzieć, że korzyści ze stosowania certyfikatu SSL dotyczą nie tylko bezpieczeństwa danych.

Czym jest certyfikat SSL?

Najpierw należy wyjaśnić, czym w ogóle jest certyfikat SSL. Taki certyfikat potwierdza, że strona internetowa jest bezpieczne, ponieważ dane są szyfrowane i dopiero potem przesyła się je między użytkownikiem serwisu a serwerem. Certyfikaty mogą wykorzystywać do szyfrowania klucze o zróżnicowanej długości – 128 lub 256 bitów. Oczywiście im dłuższy klucz, tym silniejsze szyfrowanie.

Skąd wiadomo, że dana strona www jest zabezpieczona certyfikatem SSL? Przede wszystkim jej adres zaczyna się od HTTPS, a nie od HTTP. Ponadto obok adresu strony znajduje się najczęściej ikona kłódki.

Kiedy zdecydować się na certyfikat SSL?

Warto wdrożyć certyfikat SSL bez względu na to, jaka jest tematyka naszego serwisu i jakich usług lub produktów dostarcza. Na pewno certyfikat SSL jest konieczny, gdy na stronie internetowej znajduje się formularz kontaktowy. Należy pamiętać, że przepisy RODO wymagają od administratora strony i podmiotu przetwarzającego szyfrowania danych osobowych. Zamiast stosować do tego drogie narzędzia, najłatwiej wdrożyć certyfikat SSL. Taki certyfikat jest niezbędny również w sklepie internetowym, ale powinien pojawić się także w portalach internetowych, a nawet blogach.

Certyfikat SSL to nie tylko bezpieczeństwo transmisji danych, ale także dodatkowe korzyści. Google promuje w swojej wyszukiwarce strony internetowe wyposażone właśnie w certyfikat SSL, a więc bezpieczne. Taki certyfikat pomaga również budować zaufanie do serwisu. Coraz więcej internautów sprawdza bowiem, czy wchodzą na bezpieczną stronę www. Nie można również zapomnieć, że takie przeglądarki, jak Chrome czy FireFox, oznaczają strony bez certyfikatu SSL jako niezabezpieczone.

Gdzie znaleźć certyfikat SSL?

Nie ma większego problemu, żeby zainstalować certyfikat SSL, a do tego nie ma już dziś kłopotu, żeby znaleźć takie certyfikaty. Mają je w swojej ofercie wszyscy renomowani dostawcy usług internetowych (np. firma Domeny.pl). Do tego można zwykle wybierać pomiędzy różnymi rodzajami certyfikatów (np. Domain Validation, Organization Validation).

Certyfikat SSL to szybki, a przede wszystkim łatwy sposób na podniesienie bezpieczeństwa strony internetowej. Do tego taki certyfikat buduje zaufanie do serwisu i czyni go bardziej profesjonalnym w oczach użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *