Chcesz założyć własną firmę w UK? Oto 5 rzeczy, o które musisz zadbać

Wiele osób, które wyjechały na stałe do Wielkiej Brytanii, decyduje się na otwarcie własnej działalności gospodarczej właśnie tam. Za popularnością tego rozwiązania stoją sprzyjające przedsiębiorcom rozwiązania prawne, jakie można znaleźć w UK oraz przejrzysty system podatkowy. Mimo tego, że założenie firmy jest na Wyspach łatwym i nieskomplikowanym procesem, do jego sprawnego przeprowadzenia niezbędne jest posiadanie podstawowej wiedzy na temat rzeczy, o jakie należy zadbać.

Zdobądź niezbędne informacje

W UK tak samo, jak i w Polsce czy jakimkolwiek innym kraju, zanim otworzysz swój biznes, musisz dobrze poznać branżę, w której zamierzasz działać. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie realnego biznesplanu, który będzie można stopniowo wprowadzać w życie. Pamiętaj, że Twoje wyobrażenie o danym rynku niekoniecznie będzie pokrywać się z tym, jak on rzeczywiście funkcjonuje. Dlatego, zanim zainwestujesz swoje oszczędności, warto dokładnie sprawdzić wszelkie informacje, by zapewnić swojej firmie szansę na osiągnięcie sukcesu.

Wybierz rodzaj działalności

Dla osób decydujących się na założenie działalności na terenie Wielkiej Brytanii dostępne są różne formy jej prowadzenia. Zanim wybierzesz konkretne rozwiązanie, musisz zdecydować, czym dokładnie będzie zajmować się Twoja firma. Do wyboru masz między innymi:

  • self-employed, czyli samozatrudnienie,
  • spółkę LTD, czyli odpowiednik polskiej spółki z o.o.,
  • partnership, czyli odpowiednik spółki cywilnej w Polsce,
  • Limited Liability Partnership, w skrócie LLP, czyli spółkę partnerską z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wybranie odpowiedniego rodzaju działalności jest o tyle istotne, że decyduje o tym, czy za ewentualne straty firmy będziesz odpowiadał swoim prywatnym majątkiem, czy tylko kapitałem zakładowym. Dlatego warto dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw dostępnych możliwości.

Znajdź odpowiednią nazwę

To czy klienci zwrócą na Ciebie uwagę, jest kluczem do sukcesu Twojego biznesu. Oczywiście, możesz zdecydować się na działanie pod własnym nazwiskiem, co jest wygodne, np. przy wyborze samozatrudnienia jako formy prowadzenia działalności. Jednak wybór chwytliwej nazwy może przynieść Ci spore korzyści i ułatwić klientom zapamiętanie Twojej firmy, dlatego warto zastanowić się nad wykorzystaniem tej opcji.

Zarejestruj swoją firmę

Rejestracja działalności gospodarczej na Wyspach nie jest skomplikowanym procesem. Po rozpoczęciu samozatrudnienia otrzymujesz aż 3 miesiące na załatwienie wszelkich formalności, należy jednak pamiętać, że opcja ta dostępna jest tylko dla osób posiadających status rezydenta brytyjskiego. Jeśli jednak nie spełniasz tego wymagania, nic straconego. By móc założyć spółkę LTD, nie tylko nie musisz być rezydentem, nie musisz nawet przebywać na terenie Wielkiej Brytanii, a cały proces możesz przejść w krótkim czasie za pośrednictwem internetu.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Kiedy jesteś freelancerem, a jedyną rzeczą, jakiej potrzebujesz do wykonywania swojej pracy jest komputer, łatwo dojść do wniosku, że ubezpieczenie komercyjne jest dla Ciebie zbędnym wydatkiem. Jednak odpowiednie ubezpieczenie dla firm pomoże Ci zabezpieczyć Twój biznes, a także pieniądze, jakie zainwestowałeś w jego rozwój, chociażby w przypadku utraty niezbędnego sprzętu. Może chronić Cię także przed ewentualnymi roszczeniami klientów wynikającymi z popełnionych błędów lub niedopatrzeń popełnionych w czasie wykonywania obowiązków służbowych.

Dla wielu osób założenie własnej firmy jest spełnieniem marzeń, ponieważ daje niezależność i możliwość bycia swoim własnych szefem. Skoro wiesz już, o co musisz zadbać, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, możesz zacząć planować swój biznes. Dołącz do grona przedsiębiorców i zyskaj nowe doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *