Co trzeba wiedzieć o pracy, jako opiekunka osób starszych?

Praca w charakterze opiekunki osób starszych wiąże się z wielką odpowiedzialnością i niejednokrotnie, wymagającymi obowiązkami, dlatego decyzję o wyjeździe warto dobrze przemyśleć. Oto kilka informacji, które pomogą ci w podjęciu decyzji. Z czym wiąże się praca opiekunki osoby starszej?

Czego się spodziewać?

Ciężkiej pracy. Praca, jako opiekunka osób starszych jest wymagającym zajęciem, zarówno psychicznie jak i fizycznie. Dlatego ważne, żeby podejść do tego z odpowiednim nastawieniem. Powinniśmy być osobami odpowiedzialnymi, które dobrze komunikują się z innymi i lubią pracę z ludźmi. Opieka nad osobą starszą wymaga dużo cierpliwości oraz troski i empatii, dlatego nie zapomnij o tym, że praca ta nie jest dla wszystkich.

Obowiązki

Obowiązki, które będziesz wykonywać mogą różnić się w zależności od konkretnego podopiecznego. Podstawowymi zajęciami, jakie będziesz wykonywać, to robienie zakupów i przygotowywanie posiłków, nadzór nad regularnym przyjmowaniem leków przez podopiecznego, dbanie o porządek i czystość, a czasem również o higienę osobistą osoby, nad którą sprawujesz opiekę. Dodatkowe obowiązki, które wymagają uprawnień, to na przykład zmiana opatrunków czy wykonywanie zastrzyków.

Oprócz tego, pamiętaj, że twoją pracą będzie również dotrzymywanie towarzystwa osobie, którą się opiekujesz. Ludzie w podeszłym wieku, zwłaszcza ci, którzy rzadko wychodzą z domu, potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem, potrzebują ciepła i wsparcia. Dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście.

Znajomość języka

Znajomość języka za granicą jest ważna w każdej sytuacji, lecz zwłaszcza w pracy. Polki najczęściej wyjeżdżają do Niemiec, dlatego warto podszkolić się w tym języku. Znajomość języka przyda się w momencie, gdy trzeba będzie załatwić coś „na mieście” lub porozumieć się ze swoim podopiecznym i jego rodziną.

Doświadczenie

Żeby móc wykonywać ten zawód, nie jest koniecznym posiadanie wykształcenia, choć jeśli się takowe posiada, można liczyć na większe wynagrodzenie. Podstawą jest doświadczenie w opiece nad osobami niepełnosprawnymi bądź starszymi, które wymagały stałej opieki (na przykład członkowie rodziny). Jeśli posiadamy wykształcenie pielęgniarskie, możemy być upoważnieni do wykonywania drobnych zabiegów u podopiecznego, co przekłada się na wyższe zarobki.

Realia pracy

Zakwaterowanie i żywność zapewniane są nam na miejscu, także nie musimy tego sami organizować. Opieka nad osobą starszą często odbywa się w wymiarze 24-godzinnym, co jest z pewnością wymagające. Z reguły kontrakt obejmuje kilka miesięcy za granicą i powrót do Polski na miesiąc lub dwa. Praca ta zakłada rozłąkę z bliskimi i przebywanie w innym kraju, co nie jest łatwe. Dlatego ważne jest, by być świadomym konsekwencji wyboru, jaki chcemy podjąć.

Praca, jako opiekunka może dać wiele satysfakcji i spełnienia, najlepiej sprawdzą się w niej osoby, które lubią pracę z innymi, dobrze dogadują się z ludźmi, są odporne na stres i potrafią zachować zimną krew w trudnej sytuacji oraz pogodę ducha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *