Czy warto pracować we Francji

Francja oferuje bardzo dobre wynagrodzenie i doskonałe świadczenia socjalne, ale nie należy do najpopularniejszych kierunków dla polskich emigrantów poszukujących pracy. Czy praca we Francji to mądra decyzja? Jeśli tak, to dlaczego? Przeczytaj poniższy artykuł a otrzymasz odpowiedź na powyższe pytania.

Rynek pracy we Francji

Po Niemczech, Francja ma największą gospodarkę w Unii Europejskiej, więc nie dziwi fakt, że ten rynek pracy tak bardzo przyciąga pracowników. We Francji działają swoje siedziby mają takie firmy jak m.in. AXA, BNP Paribas, Carrefour, Michelin, Peugeot, Renault czy Orange.² W marcu 2021 roku na rynku pracy brakowało 268 tys. pracowników, a popyt na pracę rósł.

Znalezienie ofert pracy we Francji nie jest trudne, szczególnie jeśli jesteś inżynierem lub naukowcem. Popytem cieszą się między innymi weterynarze, pracownicy służby zdrowia, stolarze, budowlańcy, geodeci, specjaliści od komputerów i telekomunikacji. Hotele, restauracje, rolnictwo, handel to branże, które są powszechne w atrakcyjnych turystycznie rejonach, które są dobrym miejscem do pracy. Ponadto, w tych obszarach łatwo znaleźć pracę. Wybierając się do Francji, należy przetłumaczyć wszelkie dokumenty potwierdzające biegłość, szczególnie jeśli jest się specjalistą. Tłumacz przysięgły powinien przetłumaczyć dyplomy, świadectwa pracy, certyfikaty ukończenia studiów. Sprawdzone oferty pracy we Francji znajdziesz w serwisie globelus.pl.

Płaca minimalna we Francji

Francja to kraj przyjazny pracownikom, w którym obowiązują liczne uprawnienia. Jednym z nich jest wysoka płaca minimalna, która wynosi 1554,6 euro miesięcznie. Jest ona corocznie indeksowana, a w tym roku stawka wzrosła o około 1%.

Prawo pracy we Francji

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że we Francji nie można zwolnić pracownika, mimo że prawo pracy jest znane z ochrony praw pracowniczych. Pracownicy mają silne prawa, nawet jeśli tydzień pracy jest krótki. Jest on jednym z najkrótszych w Europie i wynosi zaledwie 35 godzin. Z kolei dzień pracy nie może przekraczać 10 godzin, chyba że układ zbiorowy stanowi inaczej. Pracownicy mogą pracować maksymalnie 4,5 godziny, po czym muszą zrobić sobie przerwę. Stawka wynagrodzenia za nadgodziny jest o 25% wyższa za pierwsze osiem nadgodzin i o 50% wyższa za wszystkie kolejne nadgodziny. W wolnym czasie będziesz mógł wędrować po malowniczych uliczkach i muzeach Paryża, ponieważ francuscy pracownicy otrzymują dużo czasu na urlop. Za każdy przepracowany miesiąc pracownicy otrzymują 2,5 dnia wolnego, w sumie pięć tygodni rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *