Czym jest prototypowanie 3D i kiedy jest stosowane?

Przygotowanie prototypów stało się jeszcze łatwiejsze, odkąd w użyciu są drukarki 3D. Znalazły one szerokie zastosowanie w prototypowaniu w wielu dziedzinach przemysłu. Czym dokładnie jest prototypowanie 3D? Jakie ma ono zastosowanie? Gdzie można je zlecić? Zapraszamy do sprawdzenia!

Prototypowanie – co to jest?

Prototypami nazywa się najwcześniejsze, pierwotne przedmioty, urządzenia czy programy, które mają na celu zaprezentowanie możliwości końcowego przedmiotu. Za pomocą prototypu można dowiedzieć się, czy jest on w stanie spełnić założenia projektowe jak rzeczywisty obiekt lub też jako oprogramowanie. Oczywiście, prototyp podlega dalszym zmianom, aby uzyskać taki, który będzie wyróżniał się wszystkim pożądanymi cechami. Kiedyś przygotowywanie prototypów pojedynczych przedmiotów było bardzo trudne – wymagało sporo czasu oraz nakładów pracy. Teraz jednak jest ono znacznie łatwiejsze, ponieważ w użyciu znajduje się prototypowanie 3D prowadzone za pomocą drukarek 3D.

Nowoczesne prototypowanie 3D

Prototypowanie 3D to nazwa odnosząca się do procesów tworzenia prototypów na bazie urządzeń do druku 3D. Tego typu urządzenia są w stanie wykonać gotowe elementy bardzo szybko i sprawnie na postawie dostarczonych projektów. Drukowanie 3D nie wymaga tworzenia wcześniejszych form – druk odbywa się od razu z użyciem konkretnych materiałów, głównie tworzyw sztucznych. Następnie gotowy wydruk może być poddany dodatkowej obróbce, aby uzyskać odpowiednią postać.

Prototypowanie 3D – najważniejsze zalety

Nowoczesne prototypowanie 3D posiada wiele zalet, które wyróżniają tę metodę na tle innych procedur tworzenia prototypów. Są to w szczególności:

  • niskie koszty przygotowania prototypów – także dla pojedynczych przedmiotów
  • bardzo wysoka jakość prototypów – są dopracowane także w drobnych detalach
  • odwzorowanie prototypów z pliku – wystarczy tylko dostarczyć plik
  • szybkość wykonania prototypów – są one drukowane od razu
  • możliwość łatwego wprowadzenia zmian w pliku i wykonania kolejnego prototypu

Gdzie można zamówić prototypowanie 3D?

Aby zamówić prototypowanie 3D, nie trzeba posiadać własnej drukarki 3D. Dzisiaj takie właśnie usługi świadczone są przez wiele firm specjalizujących się w branży druku trójwymiarowego. Firmy te mogą zapewnić wtedy swoim klientom kompleksową obsługę związaną z przygotowaniem prototypów na indywidualne zamówienie. Adresy firm wykonujących prototypowanie 3D oraz usługi druku 3D można znaleźć już teraz online. Warto zatem pamiętać o tej metodzie prototypowania – to właśnie dzięki niej mężna uzyskać elementy wysokiej jakości, tanio i szybko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *