Czym się różni pożyczka od kredytu?

Bardzo często można spotkać się z tym, że sformułowania „pożyczka” i „kredyt” używane są zamiennie. Jednak nie jest to dokładnie ten sam produkt finansowy, a nawet podstawa prawna jest inna! Można zobaczyć, że banki w swoich ofertach używają określenia „kredyt gotówkowy”, a pozostałe instytucje oferują pożyczki gotówkowe. Jest to poprawne użycie, ale co ciekawe, banki też mogą udzielać pożyczek, a inne firmy, jak SKOK-i, mogą udzielać kredytów. Co warto wiedzieć?

Kredyt bankowy

Kredyty faktycznie można dostać tylko w banku lub ewentualnie w SKOK-u. Jedynie te dwie instytucje podlegają Ustawie o prawie bankowym, a co za tym idzie, mogą udzielać kredytów. Choć jak najbardziej mogą udzielać także pożyczek.

Ustawa reguluje zasady, na jakich kredytobiorcom przyznawane są środki pieniężne. Z tego aktu prawnego wynika między innymi fakt, że kredyt zawsze jest odpłatny. Oczywiście można znaleźć oferty z ratami 0%, ale czy na pewno są one darmowe? Nie zawsze tak jest lub też jest to właśnie pożyczka, a nie kredyt.

Banki mają też bardzo dużo wymagań wobec swoich klientów. Idealna, ale bogata historia kredytowa to podstawa. Obecnie żadna osoba, która nigdy nie brała kredytu, nie ma szans na kredyt hipoteczny, ponieważ dla banku jest klientem zagadką – nie wiadomo, jak się zachowa i czy będzie w terminie spłacać kredyt.

Skomplikowane są także metody wyliczania zdolności kredytowej. Banki najczęściej przyjmują sobie sztywną kwotę „na życie” i odejmują ja od dochodów oraz deklarowanych zobowiązań, przez co wiele osób takiego kredytu nie otrzyma. Wykorzystanie kosztów modelowych jest nieadekwatne do realnych kosztów życia wielu osób. Dochodzi jeszcze kwestia samego potwierdzenia dochodów. W bankach najczęściej przyjmowane są zaświadczenie o dochodach z zakładu pracy oraz umowy zlecenia, które trwają od co najmniej pół roku i ewidentnie będą kontynuowane. Osoby z własną działalnością muszą odczekać co najmniej rok od jej założenia, aby móc wziąć na siebie kredyt.

Szybka pożyczka gotówkowa

Z kolei pożyczki gotówkowe opierają się po prostu na prawie cywilnym. Oznacza to między innymi, że dopiero pożyczki opiewające na kwotę wyższą niż 500 złotych muszą mieć umowę sporządzoną na piśmie. Ponadto pożyczki mogą być darmowe, jeśli obie strony tak ustalą. Przy pożyczkach między najbliższą rodziną lub niskich kwotach pożyczek prywatnych nie trzeba nawet odprowadzać podatku od czynności cywilno-prawnych.

Dlatego pożyczki gotówkowe wybierane są częściej niż kredyty. Już sama oferta darmowej pożyczki jest zachęcająca, a do tego jak najbardziej legalna. Przy czym w banku nawet biorąc pożyczkę, i tak trzeba będzie zapłacić odsetki czy prowizję od jej udzielenia.

Umowa przy pożyczkach jest bardzo prostą konstrukcją prawną. Wystarczy wpisać dane osobowe stron umowy, kwotę, datę pożyczki oraz datę spłaty i jej sposób: jednorazowo czy w ratach. Można dodać też dodatkowe koszty, jeśli strony się na to godzą. Na koniec wystarczy podpisać umowę i można cieszyć się pożyczką. W wypadku pożyczek przez Internet wszystkie formalności, jak i umowa, zawierane są online, więc nie trzeba się o nie martwić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *