Dlaczego warto pisać ręcznie?

Pisanie ręczne to w tej chwili rzadkość. Większość z nas pisze głównie na komputerze, a ręczne pisanie ogranicza się do pisania listy zakupów, podręcznych notatek w trakcie rozmowy telefonicznej czy składania wymaganych prawem własnoręcznych podpisów. Czy jednak mimo wszystko warto pisać ręcznie?

Pisanie u dzieci – ważny etap rozwoju

Pisanie ręczne to wciąż jeden z ważniejszych etapów w rozwoju dziecka. Zanim dziecko będzie gotowe do nauki pisania liter, to musi osiągnąć odpowiedni poziom rozwoju motoryki małej. Pedagodzy dziecięcy podkreślają, że to niezwykle istotne, bo motoryka mała ma związek nie tylko z pisaniem, ale również z umiejętnością koncentracji i ma wpływ na funkcje związane z nauką oraz opanowaniem poprawnego mówienia.

Zadaniem rodziców jest zatem zachęcanie maluchów do tego, by od najmłodszych lat chętnie sięgały po ołówki i kredki. Niech stawiają nieudolnie pierwsze linie, by potem dojść do etapu kolorowania bez wyjeżdżania za linie. Niech mozolnie kreślą pierwsze szlaczki, a później pierwsze litery, którym daleko do doskonałości. To etap, którego nie sposób pominąć i mimo rozwoju elektroniki nadal należy poświęcić sporo czasu na naukę ręcznego pisania.

Pisanie ręczne – aktywność różnych półkul mózgowych

Ręczne pisanie ma znaczenie również w późniejszym czasie. W trakcie pisania, nie tylko u dzieci, ale też u młodzieży i dorosłych, uaktywniają się różne ośrodki w mózgu, co sprzyja nauce i zapamiętywaniu Pisząc ręcznie bardziej skupiamy się na tworzonej treści, dlatego pisanie ręczne jest nadal jedną z ważniejszych form tworzenia notatek w trakcie zajęć w szkole czy podczas szkoleń. Technologia co prawda pozwala nam łatwo kopiować materiały i wydaje się, że szybciej by było, gdyby uczniowie czy uczestnicy szkoleń dostawali wydrukowaną notatkę. Wiadomo jednak, gdyż wielokrotnie przeprowadzone badania dowiodły, że pisanie pomaga w nauce, uspokaja, wyrabia koncentrację i wspiera kreatywność.

Nic zatem dziwnego, że w niektórych szkołach na zachodzie Europy wprowadza się na nowo lekcje kaligrafii. Uczniowie piszą piórem, gdyż to pozwala wyrobić ładny charakter pisma. Podstawą jest pióro dobrej marki, a dodatkowe akcesoria Waterman, takie jak kolorowy atrament czy naboje z kolorowym tuszem sprawiają, że nauka pięknego pisania przestaje być przykrą koniecznością, a staje się również przyjemnością. Z ich pomocą można w trakcie pisania bawić się kolorem i podkreślać co ważniejsze tematy, dzięki czemu nauka będzie jeszcze bardziej efektywna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *