„Ekwipunek człowieka zaradnego” Co zawsze warto mieć w domu?

Przezorny zawsze ubezpieczony – to powiedzenie jest nader trafne i to niezależnie od zmieniających się mód i kolejnych dekad. Dlatego są takie rzeczy, które zawsze warto mieć w domu, w razie sytuacji trudnej. Dotyczy to narzędzi, elektronarzędzi, czy produktów pierwszej potrzeby. Nigdy nie wiadomo, co może się przydać, więc warto być przygotowanym na różne ewentualności. W naszym poradniku przedstawimy subiektywny poradnik człowieka zaradnego, który zahaczy również o jakże aktualny temat prewencji przed epidemią.

Po pierwsze: wiertarki, wkrętarki i poziomice – czyli podstawowe narzędzia

Kupując dom czy mieszkanie trzeba go odpowiednio wyposażyć, jednak zakup mebli, czy nawet dodatków, takich jak np. obrazy wiąże się z koniecznością ich montażu. Dlatego niezbędnym elementem powinna być szuflada, czy też półka z rozmaitościami majsterkowicza. Co może się tu znaleźć? Przede wszystkim zapasowe żarówki, a także gwoździe, wkręty, wiertarki czy wkrętarki. W końcu meble zamawiamy standardowo w wersji do samodzielnego poskładania, zatem zaopatrzenie w takie narzędzia jest niezbędne. Warto zainwestować również w taśmę montażową, to pozwala na częstą zmianę aranżacji bez konieczności wieszania dekoracji w tym samym miejscu.

Po drugie: zestaw do szycia i szybkich napraw

Człowiek zaradny niewątpliwie nie korzysta jedynie z usług innych, a pewne rzeczy potrafi zrobić samodzielnie, wszak nie brakuje poradników, dzięki którym wielu rzeczy można się nauczyć krok po kroku. Jedną z takich czynności, którą powinien opanować każdy jest szycie. Zgodnie z filozofią „no waste” nie wyrzucamy lekko znoszonych ubrań, a staramy się je naprawić. Pęknięta na szwie bluzka czy spodnie nie są powodem do zakupu nowego ciucha, wszak można chwycić za igłę i nitkę. Podobnie rzecz ma się z rozklejonym obuwiem. Warto zatem mieć w zanadrzu także klej do gumy np. cyjanoakrylowy, dzięki któremu szybko przyklei się podeszwę i będzie można uratować ulubioną parę butów, bez konieczności korzystania z usług szewca.

Po trzecie: zabezpieczenie przed brakiem wody lub prądu

Trzeba być przygotowanym na niespodziewane sytuacje. Do takich należy nagły brak wody czy też prądu. Zatem zawsze należy mieć choćby niewielki zapas wody pitnej. Przyda się również zestaw na wieczory bez prądu. Najbardziej zaradny człowiek zainwestuje w agregat, który pozwoli mu funkcjonować w miarę normalnie, jeśli awaria potrwa przez dłuższy czas. Jeśli jednak nie masz tyle miejsca albo odpowiednich środków, to na wyposażeniu domu powinieneś mieć chociaż latarkę, dzięki której sprawdzisz chociażby, czy awaria to nie po prostu wybicie „korków” w Twoim mieszkaniu.

Po czwarte: zestaw do pakowania, czyli taśmy i kartony

Nie musisz się przeprowadzać, żeby na wyposażeniu mieć papierowe taśmy do wielu zastosowań. Przede wszystkim sprawdzą się one podczas remontu do zabezpieczenia framug czy też listew przypodłogowych. Dzięki temu po odmalowaniu mieszkania nie będziesz z nich zdrapywać farby, co jest dość denerwujące i czasochłonne. Papierowa taśma i kartony sprawdzą się oczywiście wtedy, gdy planujesz generalne porządki i wyniesienie części rzeczy z domu do garażu czy też składzika bądź po prostu zbiorczego punktu dla potrzebujących. Nigdy również nie wiadomo, kiedy będziesz potrzebować nadać paczkę, a wtedy odpowiednie wyposażenie jest ważne. Zawsze możesz zdecydować się na handel rękodziełem, który może być dodatkowym źródłem zarobkowania. Wtedy także potrzebne będą akcesoria do pakowania.

Po piąte: prewencja przed zarażeniami w okresie gryp, przeziębień i epidemii

Ostatnio temat epidemii jest jedynym jaki się pojawia, dlatego nie sposób o tym nie napisać. Odpowiednio wyposażona apteczka jest bardzo ważna. Warto zadbać o dostęp do podstawowych leków, czy preparatów wzmacniających. Oczywiście obecnie jest to wysoce ryzykowne, dlatego jeśli ktoś był przezorny i zaopatrzył się zawczasu, to zyskuje podwójnie. Zapasy środków dezynfekcyjnych czy maseczek higienicznych są teraz przecież na wagę złota.

Mamy nadzieje, że przyda Ci się nasze swoiste kompendium zawierające przydatne rzeczy, które zawsze warto mieć w domu przyda Ci się na przyszłość. W końcu nikt nie lubi używać powiedzenia: „mądry Polak po szkodzie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *