Hosting stron WWW – na co zwrócić uwagę?

Zakładasz swoją pierwszą stronę WWW? O ile twoja witryna nie będzie odwiedzana przez wiele tysięcy użytkowników dziennie, to najlepszym rozwiązaniem może być wybór serwera współdzielonego. Dlaczego ta usługa jest w takim wypadku dobrym pomysłem i na co zwrócić uwagę, wybierając ją?

Najważniejsza niezawodność

Hosting współdzielony to usługa, w ramach której otrzymasz dostęp do części zasobów serwera. Jest to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie z ofert serwerowych. Wprawdzie jest również dostępny darmowy hosting stron internetowych, ale może być to dobre rozwiązanie wyłącznie, jeśli potrzebujesz powierzchni do nauki prowadzenia serwisów. Kiedy strona WWW jest udostępniana użytkownikom, to powinna znajdować się na niezawodnym, płatnym serwerze, który nie będzie stwarzał problemów z ładowaniem serwisu. W przypadku darmowej oferty nie ma co liczyć na sprawnie działający BOK czy rozwijanie usługi. Kluczową kwestią jest to, na co należy zwrócić uwagę, wybierając hosting:

  • Darmowy test – jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie: jaki hosting wybrać, to zacznij od tego, czy dana firma oferuje okres testowy. Najczęściej trwa on od 7 do 14 dni, po czym możesz zdecydować, czy chcesz dalej korzystać z serwera. Opcja testowania usługi powinna być dostępna za darmo i nie wiązać się z żadnymi zobowiązaniami. Jeśli jesteś zainteresowany danym hostingiem, a nie daje on możliwości skorzystania z okresu testowego, to zrezygnuj z niego. Darmowy test jest dostępny w wielu firmach, również znanych markach, jak AZ.pl.
  • Uptime – czyli nieprzerwany czas pracy serwera. To w dużej mierze wyznacznik jakości działania usługi, który wyrażany jest w procentach i powinien wynosić powyżej 99,9 proc. Dlaczego nie 100 proc.? Serwer wymaga aktualizowania oprogramowania, wymiany podzespołów i nie tylko. Dlatego rzadkością są usługi, które przez długi czas dostępne są bez żadnej przerwy.
  • Niska cena – często firmy w pierwszym roku proponują hosting w bardzo niskiej cenie, ale umowa zobowiązuje klienta do skorzystania z oferty w kolejnym roku, w którym abonament jest już wyższy. Nie oznacza to oczywiście, że wybór takiej propozycji się nie opłaca, ale należy brać pod uwagę cenę, która obowiązywać będzie po zakończeniu promocji.
  • Ograniczenia – serwer współdzielony ma to do siebie, że z jednej maszyny korzysta wielu użytkowników, a każdy otrzymuje dostęp do ograniczonych zasobów. Jak duże są to ograniczenia, zależy m.in. od ceny. Najczęściej im kwota jest niższa, tym większe są ograniczenia. Mogą one dotyczyć liczby domen, jakich możesz używać, liczby zapytań do bazy danych, skrzynek e-mail, wiadomości e-mail dziennie, plików na serwerze, obciążenia procesora czy pamięci RAM. Ważna jest również ilość transferu i powierzchnia, jaką dostajemy do dyspozycji. Jeśli zamierzasz założyć stronę WWW, która będzie wizytówką firmy, to prawdopodobnie wystarczy ci nawet bardzo tani pakiet. Koniecznie zapoznaj się jednak z jego szczegółowym opisem.
  • BOK – biuro obsługi klienta ma w przypadku usług hostingowych szczególne znaczenie. Być może nie będziesz mieć ani raz potrzeby korzystania z niego, ale może być i tak, że wielokrotnie będziesz kierować się do niego z prośbą o pomoc. Najlepiej sprawdzić go już na etapie darmowego testu. Wystarczy wysłać kilka wiadomości – jeśli masz do czynienia z usługą z górnej półki jakościowej, to odpowiedź nadejdzie bardzo szybko, może nawet w ciągu kilku minut. W przypadku gdy czekasz na nią kilka dni, lepiej zrezygnować z takiej oferty. Zastanów się również na wyborem, jeśli czas oczekiwania na połączenie z biurem obsługi klienta wynosi w sprawdzanej przez ciebie firmie np. 20 minut.
  • Autoinstalator – rozwiązanie, które jest bardzo wygodne, a szczególnie może się przydać, jeśli nie masz doświadczenia w tworzeniu stron. W przypadku, gdy w ofercie firmy znajduje się autoinstalator, to stronę WWW możesz założyć dosłownie za pomocą kilku kliknięć myszy. Nie musisz zakładać bazy danych ani kopiować plików. Uruchomisz serwis bez większych trudności, nawet nie mając doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *