Jak dbać o biuro w trakcie pandemii?

Wiele firm zdecydowało się na przejście w tryb pracy zdalnej z powodu pandemii. Wymagało to jednak dużej ilości zmian w podziale oraz sposobie wykonywania zadań przez pracowników. W związku z tym procesem nie każde przedsiębiorstwo mogło podjąć decyzję o zmianie trybu pracy. Również nie w każdej firmie pracownik może wykonywać swoje obowiązki z domu, ze względu na charakter pracy. Dowiedz się, w jaki sposób zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo osób zatrudnionych, które wykonują swoją pracę z biura.

Dlaczego dezynfekcja biura jest ważna?

Od momentu rozpoczęcia pandemii, ludzie obawiają się znajdujących się w powietrzu wirusów, które utrzymują się w nim przez długi czas. W firmach, które nie mogły przejść w tryb pracy zdalnej, znajdują się szczególnie liczne skupiska ludzi. Open space, działająca klimatyzacja i częste spotkania, to tylko niektóre z czynników, przez które należy rozważyć wprowadzenie dodatkowych środków zapobiegawczych. Biura stają się siedliskami bakterii i wirusów, dlatego konieczne jest zainwestowanie w kroki, które w znacznym stopniu wpłyną na bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Tradycyjne czyszczenie powierzchni biurowej to absolutna podstawa, nie tylko w czasach pandemii, ale teraz z pewnością warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnej firmy sprzątającej. Jeśli pracodawca nie jest w stanie pozwolić swoim pracownikom na pracę z domu, to powinien zapewnić odpowiednie i bezpieczne warunki do wykonywania obowiązków z biura. Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny, czyli częste mycie rąk oraz utrzymywanie porządku w pracy, to konieczność. W każdym przedsiębiorstwie znajdują się takie miejsca oraz przedmioty, które są wyjątkowo narażone na częsty kontakt z dłońmi. W ten sposób te powierzchnie są siedliskami licznych bakterii i drobnoustrojów. Szczególnie niebezpiecznymi miejscami w kontekście wirusów, są pomieszczenia takie jak kuchnie, sale konferencyjne oraz toalety.

Oprócz bardzo ważnej kwestii ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, skuteczna i odpowiednia dezynfekcja biura chroni funkcjonowanie samego przedsiębiorstwa. Zapobieganie rozprzestrzeniania się bakterii i drobnoustrojów może ochronić firmę przed koniecznością zamknięcia biznesu, w sytuacji kiedy chociaż jeden pracownik okaże się chory.

Na czym polega skuteczna dezynfekcja?

Odpowiednia dezynfekcja biura to wieloetapowy proces, który wymaga wcześniejszego zaplanowania. Standardem są środki dezynfekujące, których używa się podczas czyszczenia klamek, mebli oraz innych powierzchni w biurze. Warto jednak zastanowić się nad metodami, które skutecznie usuną z firmy wszelkiego rodzaju wirusy oraz bakterie. Niezwykle skuteczną metodą jest ozonowanie, to znaczy dezynfekcja, która jest przeprowadzana z użyciem konkretnego gazu, czyli ozonu. W zaawansowanym czyszczeniu z użyciem ozonu bardzo ważne jest odpowiednie stężenie i czas ekspozycji przedmiotów i powierzchni na ten gaz. Dlatego istotne jest, aby proces ten został przeprowadzony przez specjalistów, którzy zagwarantują bezpieczeństwo i profesjonalne wykonanie ozonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *