Jak dbać o regały w magazynach?

Właściwa pielęgnacja, przestrzeganie stosownych norm podczas eksploatacji, a także cykliczny przegląd regałów magazynowych to kroki, jakie należy podjąć, aby zadbać nie tylko o trwałość, ale i bezpieczeństwo podobnych instalacji. Opisane podejście sprawi, że praca obejdzie się bez większych wypadków oraz awarii – jak zatem dopilnować takiego „stanu rzeczy”?

Regały pełnią istotną rolę w magazynie – pozwalają uporządkować jego przestrzeń i zapewnić prawidłowe warunki przechowywania dla różnych towarów. Co ważne, podobne wyposażenie umożliwia także sprawną pracę oraz przejazd po takich „pomieszczeniach”, dlatego przykłada się duże znaczenie do jego odpowiedniego użytkowania. Niepoprawna eksploatacja skutkuje bowiem zarówno łamaniem przepisów, jak i pojawieniem się drobnych usterek czy poważnych uszkodzeń, a co za tym idzie – niebezpiecznych sytuacji w środowisku zawodowym.

Prawidłowe użytkowanie i cykliczny przegląd regałów magazynowych

Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na stan opisywanego wyposażenia, jest przestrzeganie norm dotyczących ich maksymalnego obciążenia. Jak informują eksperci z firmy Orson, konieczne jest zawieszenie tabliczek znamionowych zawierających m.in. dane o tym, jaka jest dopuszczalna nośność regałów magazynowych. Silny nacisk kładzie się też na wózki widłowe – „niepoprawna” jazda prowadzi nie tylko do wgłębień na podobnych konstrukcjach, ale też wypadków. Aby zwiększyć bezpieczeństwo w zakładzie, należy zamontować odbojniki.

Kluczowe jest także zapisywanie się na cykliczne przeglądy regałów magazynowych. Właściwy fachowiec posiada odpowiednią wiedzę, doświadczenie i uprawnienia, aby prawidłowo ocenić stan poszczególnych instalacji. Na korzyść regularnej „inspekcji” przemawia także możliwość szybkiej reakcji na wykrycie usterek, a tym samym – zapobiegnięcia większej awarii. Naprawa drobnych uszkodzeń jest o wiele mniej kosztowna od czegoś poważniejszego, dzięki czemu nie nadszarpuje się budżetu przedsiębiorstwa w niespodziewany sposób.

Sprzątanie powierzchni magazynowej oraz regałów

W opisywanych „pomieszczeniach” należy zadbać przede wszystkim o czystość podłoża, która wpływa na prawidłowe poruszanie się za pomocą dostępnych pojazdów. Warto także zwrócić uwagę na „stan” instalacji oświetleniowych, urządzeń, ścian, a nawet regałów magazynowych – choć są to powierzchnie, które sprząta się rzadziej, należy robić to możliwie regularnie. To pomoże we „wzrokowej” kontroli systemów przechowywania, która nie jest „pełnoprawnym” przeglądem, ale jest w stanie wykryć ew. usterki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *