Walka z hałasem jest bitwą o zdrowie pracowników szczególnie w zakładach przemysłowych, w których zagrożenie bodźcami akustycznymi może być bardzo wysokie. Według Światowej Organizacji Zdrowia hałas jest jednym z większych zagrożeń dla organizmu człowieka zarówno w otwartym środowisku, jak i na stanowiskach pracy. Czy jest tak rzeczywiście? Warto przeczytać.
Czym jest hałas?
Hałas jest to niepożądany dźwięk o dużej intensywności, który w pewnych okolicznościach staje się uciążliwy i niebezpieczny dla człowieka. Zjawisko to jest wszechobecne w środowisku człowieka i niewątpliwie związane z rozwojem cywilizacji. Rozróżnia się kilka rodzajów hałasu. Z ruchem samochodowym i komunikacją miejską, kolejową i lotniczą związany jest hałas komunikacyjny. Źródłem hałasu przemysłowego są zakładów przemysłowe, a na stanowiskach pracy maszyny i urządzenia. Z hałasem komunalnym mamy do czynienia w obrębie osiedli mieszkaniowych i w samych mieszkaniach. Przygotowaniem analiz do tworzenia modeli walki z hałasem zajmują się laboratoria badań środowiskowych. Wykonują one akredytowane badania natężenia dźwięków w środowisku otwartym i na stanowiskach pracy. Jedną z takich firm jest działające na Śląsku SBB Laboratorium Badań i Analiz z siedzibą w Katowicach.
Wpływ hałasu na zdrowie człowieka
Reakcja na hałas może być częściowo odmienna u różnych ludzi i zależeć od wielu czynników. Jednak ogólny wpływ nadmiernych bodźców akustycznych, zarówno w spektrum słyszalnym, jak i niesłyszalnym (hałas infradźwiękowy i ultradźwiękowy) na organizm człowieka jest zdecydowanie negatywny. Szkodliwe oddziaływanie hałasu na układ nerwowy rozpoczyna się przy poziomie ciśnienia akustycznego od 35 dB. Trwale przebywanie w hałasie o poziomie rzędu 70 – 85 dB powoduje trwałe pogorszenie słuchu, bóle głowy i rozstrój nerwowy, co wyraźnie skutkuje obniżeniem efektywności pracy. Przy poziomie od 85 do 130 dB mogą nastąpić uszkodzenia słuchu, a także zaburzenia układu krążenia i nerwowego oraz inne objawy wegetatywne. 120 dB jest progiem bólu, po którym hałas jest nie do zniesienia. Hałas w przedziale 130 dB -150 dB generuje drgania i poważne uszkodzenia niektórych organów wewnętrznych. Intensywny hałas może wywołać paraliż, mdłości, zaburzenia równowagi, stany lękowe, a także prowadzić do chorób psychicznych.
Profilaktyka i monitorowanie poziomu hałasu
Nadmiar bodźców akustycznych negatywnie wpływa na aktywność człowieka. Zaburza pracę umysłową i przeszkadza w komunikacji werbalnej. Utrudnia wypoczynek i uniemożliwia sen. Powoduje spadek koncentracji i ogólne zmęczenie. Jak negatywnie wpływa to na wydajność i bezpieczeństwo na stanowisku pracy, jest oczywiste. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne monitorowanie poziomu hałasu w środowisku pracy.