Praca z różnymi materiałami wymaga używania odmiennych, dopasowanych właściwie narzędzi i urządzeń. Czasami konieczny jest dobór wytrzymałego i trwałego sprzętu umożliwiającego wykonywanie wymagających przedsięwzięć. Jedną z takich prac jest cięcie metalu, do którego potrzebny jest nie tylko mocny sprzęt, ale także wyróżniające się twardością tarcze do cięcia.
Szlifierka kątowa to narzędzie niezmiennie związane z tarczami, przeznaczone do cięcia, szlifowania, polerowania, a także do satynowania. Pierwsze urządzenie tego typu zostało wyprodukowane w 1922 roku przez niemiecką firmę Flex. W tamtym czasie była to szlifierka ręczna MS 6 z silnikiem napędzającym wałek giętki, wyposażony w różne końcówki. Pod koniec lat 20. XX wieku wałek giętki zastąpiono przekładnią kątową. W 1954 roku rozpoczęto produkcję wysokoobrotowych szlifierek kątowych. Urządzenia tego typu posiadają silnik, którego wałek połączony jest za pomocą zębatki z przekładnią planetarną napędzającą wrzeciono z wystającym nagwintowanym trzpieniem. W szlifierce kątowej silnik napędza wrzeciono do prędkości 1200 obr./min, na który może być zamontowana tarcza do cięcia metalu, szlifowania, diamentowa, ścierna itp. Zostańmy jednak przy tarczy do metalu.
Twardość tarczy do metalu
Twardość tarczy do cięcia metalu jest jednym z głównych czynników świadczących o jej żywotności, jak również o jakości cięcia. Niestety, parametr ten często jest pomijany w opisach produktu nie tylko przez sprzedawców, ale również przez producentów. To prowadzi do sytuacji, że kupujący do końca nie wie, jaki produkt nabywa i jak długo będzie mógł na nim pracować. Twardość tarczy określa siłę, jakiej musimy użyć, aby oderwać z niej skrawki elektrokorundu (spojonego żywicą syntetyczną). W czasie cięcia materiału działające na tarczę tnącą siły cały czas odrywają z jej krawędzi zużyte i stępione fragmenty, odsłaniając nowe i ostre. Dzięki temu użytkownik może pracować przez cały czas z takim samym naciskiem bez przegrzewania ciętego materiału.
Zasada doboru twardości tarczy polega na tym, aby do cięcia twardych metali używać tarcz miękkich i na odwrót – stal miękką tniemy tarczą twardą. Wiąże się to z faktem, że materiały twarde szybko tępią krawędź powierzchni tnącej. Jeśli jest ona miękka, wtedy stępione skrawki szybko zostają usunięte, przez co odsłaniają nowe, ostre krawędzie. Natomiast użycie tarczy miękkiej do takich metali mija się z celem, ponieważ zużyte fragmenty nie zdążą się stępić, zanim zostaną usunięte z powierzchni tarczy.
Skala twardości tarcz do cięcia metalu jest podzielona na 16 stopni oznaczonych literami od E do T. Symbole E, F, G oznaczają tarcze bardzo miękkie – są rzadko spotykane. Miękkie to H, I, J, K, średnio twarde to L, M, N, O. Twarde są określane jako P, Q, R, a bardzo twarde – jako S i T.
O wytrzymałości tarczy do cięcia metalu świadczy także to, czy jej konstrukcja została wzmocniona na przykład za pomocą specjalnego włókna szklanego. Dodatkowo bardzo często na powierzchni ściernej tarczy stosuje się węglik krzemu oraz tzw. mix korund, które sprawiają, że cięcie jest dużo sprawniejsze, a produkt wytrzymalszy.
Rozmiar tarczy do cięcia metalu
Wybierając tarczę do cięcia metalu, musimy wziąć pod uwagę także średnicę powierzchni tnącej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tarcz, jednak w większości przypadków różnią się one między sobą wielkością średnicy zewnętrznej. Natomiast standardowa średnica otworu wewnętrznego, służącego do zamocowania tarczy na szlifierce kątowej, wynosi 22,2 mm.
Tarcza do cięcia metalu 115 mm ma najmniejszy rozmiar i jest wykorzystywana w miniszlifierkach o mocy do 900 W. Wyróżnia się przeznaczeniem typowo amatorskim oraz profilem pracy o małym obciążeniu. Tego typu tarcze tnące stosowane są najczęściej w urządzeniach o małej mocy i niewielkiej budowie. Mogą być używane do cięcia aluminium oraz podobnych materiałów, nie są przystosowane do pracy na szlifierkach z dużymi obrotami.
Tarcze do cięcia metalu 125-150 mm mają większą średnicę i mogą być stosowane w urządzeniach o mocy silnika od 900 do 1200 W. Taka szlifierka umożliwia pracę pod różnymi kątami i z różnorodną prędkością. Dzięki temu także szlifowanie stali, podobnie jak cięcie metalu, może odbywać się w czasie dłuższym. To sprawia, że tego typu tarcze są wykorzystywane nie tylko w warsztatach przydomowych, ale również na halach produkcyjnych.
Tarcze do metalu 210-230 mm to produkty, które sprawdzą się podczas prac o dużym obciążeniu. Montowane są w szlifierkach kątowych o mocy silnika przekraczającej 2000 W. Tego typu tarcze mogą przeciąć metal o średniej twardości i wytrzymałości. Bez problemu poradzą sobie przy długotrwałej pracy wykonywanej pod różnymi kątami.
Tarcze do cięcia metalu 350-400 mm to największe elementy tnące dostępne na rynku. Przeznaczone są do maszyn stacjonarnych użytkowanych przemysłowo. Dzięki dużym rozmiarom i wytrzymałości są używane do cięć taśmowych zróżnicowanych materiałów metalowych.
Tarcze do cięcia metalu różnią się twardością, wytrzymałością oraz rozmiarem. Wybór odpowiedniej jest uzależniony od tego, jaki materiał zamierzamy przecinać, w jakiej ilości i na jakim urządzeniu będziemy pracowali.