Jak rozliczyć PIT?

Wstęp

Rozliczanie PIT-u należy rozpocząć od zebrania wszystkich PIT-ów 11, które posiadasz. Są to rozliczenia od wszystkich pracodawców, których miałeś w ciągu roku. Następnie należy wejść na stronę internetową: finanse.mf.gov.pl. Dalsze instrukcje można znaleźć na stronie. Trzeba otworzyć zakładkę PIT i wybrać e-deklaracje, a potem przejść do Aplikacja e-deklaracje Deklaracje Desktop. Następnie, należy automatycznie lub ręcznie pobrać i zainstalować program do odczytu dokumentów PDF Adobe Reader w minimalnej wersji 9.0.0.

Po zainstalowaniu Adobe Reader

Po zainstalowaniu, trzeba otworzyć katalog formularzy. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego PIT-u do rozliczenia. Jeśli jesteś zatrudniony na umowę zlecenia, o dzieło czy umowę o pracę, wybierasz PIT 37. Następnie, należy wypełnić wszystkie pola zaznaczone na czerwono. Dalszym etapem będzie przepisanie danych z umowy do PIT-u, a więc – przychód, koszty uzyskania przychodu oraz zaliczki pobrane przez płatnika. Jeżeli posiadasz więcej PIT-ów 11, należy wówczas zsumować wszystkie kwoty i uzupełnić w okienkach.

Dalsze instrukcje

W rubryce składki na ubezpieczenia społeczne także sumujemy kwotę. To samo tyczy się rubryki Odliczenia od podatku. W punkcie G dowiesz się czy otrzymasz zwrot podatku, czy będziesz zmuszony dopłacić daną kwotę. Wniosek J dotyczy przekazania 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Nie musisz go wypełniać, natomiast jeśli chcesz komuś pomóc – możesz to zrobić. Wpisujesz wówczas numer KRSS danej organizacji. Jeśli wypełniłeś wszystkie czerwone pola – misja zwieńczona sukcesem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *