Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Wielu przedsiębiorców, ale również osób prywatnych decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Konkurencja w branży jest duża, co sprawia, że nie zawsze wybór konkretnej firmy przez klienta jest prosty.

Na co więc zwrócić uwagę, poszukując rzetelnego biura rachunkowego? W poniższym artykule znajdziesz garść porad.

Dokumenty potwierdzające kwalifikacje

Prowadzenie księgowości to bardzo odpowiedzialne zadanie. Dlatego też stosowne dokumenty potwierdzające kwalifikacje to bardzo ważna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając biuro rachunkowe. Poznań to miasto, na terenie którego działa wiele biur rachunkowych. Decydując się na współpracę z jednym z nich, warto więc sprawdzić, czy placówka posiada stosowne zezwolenia, certyfikaty oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Niegdyś, aby otworzyć biuro rachunkowe, właściciel musiał posiadać certyfikat Ministerstwa Finansów potwierdzający możliwość usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych dla klientów. Obecnie nie ma już tego wymogu. Warto jednak odpowiedzieć sobie napytanie, czy chcemy, aby osoba nieposiadająca Świadectwa Kwalifikacyjnego prowadziła nasze finanse.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Od 2004 roku na biurach rachunkowych ciąży obowiązek posiadania polisy od odpowiedzialności cywilnej. Poza tym poszczególni doradcy podatkowi powinni również posiadać ubezpieczenia indywidualne.

Wybierając odpowiednią firmę, warto sprawdzić zakres ubezpieczenia placówki. Powinna ona posiadać ubezpieczenie od wydarzeń, które są objęte tradycyjną polisą, ale dobre biura rachunkowe mają też ubezpieczenia obejmujące m.in. utratę dokumentacji, rozliczanie ZUS-u, Księgi Przychodów i Rozchodów itp. Warto też dowiedzieć się, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym została wykupiona polisa, a także jaka jest jej wysokość.

Zakres świadczonych usług

Niezwykle istotnym kryterium jest zakres świadczonych przez firmę usług. Niektóre biura oferują bowiem zarówno rachunkowość podatkową, jak i obsługę kadrowo-płacową czy finansowo-zarządczą. Inne biura specjalizują się natomiast w mniejszym zakresie usług, rekompensując to niejako indywidualnym podejściem do klienta.

Dlatego warto zastanowić się, czego oczekujemy od biura. Jeżeli interesują nas kompleksowe usługi, to warto zdecydować się na firmę świadczącą rozmaite prace. Z kolei jeżeli potrzebujemy przede wszystkim usług księgowych oraz indywidualnego podejścia do klienta, lepiej wybrać mniejsze, wyspecjalizowane w konkretnym zakresie biuro.

Koszty i opłaty

Dla wielu przedsiębiorców kwestia opłat to najważniejsze, decydujące kryterium wyboru biura rachunkowego. Należy jednak podejść do tej kwestii rozsądnie. Najlepiej zdecydować się na firmę, która oferuje proporcjonalną do ceny jakość usług i nie wyróżnia się zbytnio od cen rynkowych. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ceny powinny dać klientowi do myślenia. Niższe ceny mogą wiązać się z mniejszym zakresem usług albo księgowymi obsługującymi dosłownie dziesiątki, jeśli nie setki klientów, a przez to obciążonymi nadmiernie obowiązkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *