Jak wybrać najlepsze obejmy do instalacji rurociągowych?

Obejmy należą do elementów najczęściej wykorzystywanych na etapie montażu instalacji rurociągowych. W tego rodzaju systemach bardzo duże znaczenie ma umiejętny dobór poszczególnych mocowań, a także właściwe rozmieszczenie punktów podparcia. Aspekty te wpływają na stabilność instalacji, a także podnoszą bezawaryjność całego układu. Obecnie produkowane obejmy można łatwo wykorzystać do wielu zastosowań, ze względu na ich zróżnicowaną budowę oraz unikalne funkcje.

Zastosowanie obejm przy montażu rurociągów

W instalacjach rurociągowych warto zadbać o właściwe utrzymanie ciężaru rur, które są montowane do stropu lub ściany danego budynku. Zastosowanie tego rodzaju mocowania wymaga uwzględnienia obciążeń układu, a także tendencji przewodów podtrzymujących do wydłużania się pod wpływem zmian temperatury. Wszystkie obejmy do rur muszą być też umiejętnie rozmieszczone. Do zapewnienia instalacji odpowiedniej stabilności służą punkty stałe, z kolei rury ograniczające ruch poprzeczny i zarazem umożliwiające ruch wzdłużny przewodów gwarantują bezpieczeństwo eksploatacji przy zmiennych obciążeniach termicznych czy mechanicznych. W wielu przypadkach warto też sięgnąć po specjalne produkty niwelujące różne uniedogodnienia środowiskowe lub wyposażone w dodatkowe usprawnienia podnoszące poziom ochrony.

Nowoczesne obejmy do mocowania rur

Obejma na rurę z odpowiednią wkładką do eliminacji drgań i hałasu doskonale nadaje się do mocowania instalacji, które są tworzone zgodnie z normą DIN 4109. Takie produkty ze stali nierdzewnej znaleźć można w ofercie firmy Sikla, a następnie wykorzystać do montażu rurociągów na suficie, ścianach lub podłogach. Obejma zaciskowa do rur o tej konstrukcji z powodzeniem sprawdzi się w instalacjach wewnętrznych dla budownictwa ogólnego i przemysłowego, w tym również sanitarnych. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie elementów z szybkozłączem. Tego rodzaju obejma na rurę zapewnia szybki i łatwy montaż, a w przypadku wersji dwuczęściowej-przegubowej doskonale nadaje się do mocowania powlekanych lub niepowlekanych rur z tworzyw sztucznych.

W przypadku rur stalowych, miedzianych oraz wykonanych z tworzyw sztucznych i przewodzących media o dużej temperaturze, dobrym rozwiązaniem jest wyrób z szybkozłączem i dwugwintową nakrętką. Obejmy metalowe do rur mogą być też wyposażone w gumowy profil, który pozwala na wykorzystanie ich w formie przesuwnego łożyska do bezszumowego i gładkiego ślizgu. Aby łatwo i szybko wyeliminować możliwość przesuwu w takim elemencie, wystarczy jedynie zdemontować pierścienie przesuwne. Zależnie od potrzeb, obejmy do rur z kwasówki lub innego materiału można dopasować do potrzeb instalacji tryskaczowych czy systemów o wysokich wymaganiach statycznych w budownictwie ogólnym.

Obejmy dla instalacji klimatyzacyjnych i chłodzących

Specyficzną grupą są produkty dedykowane instalacjom chłodzącym i klimatyzacyjnym, w przypadku których niezbędne jest zapobieganie zjawisku kompensacji pary wodnej. W tego rodzaju systemach warto wykorzystać obejmy z warstwą izolacji, np. w formie specjalnej wkładki z pianką elastomerową na powierzchniach zewnętrznych stykowych oraz płaszczem z folii PVC. Za ich pomocą można otrzymać optymalne połączenie z izolacją samego rurociągu, efektywnie przeciwdziałając tworzeniu się kondensatu. Tak skonstruowana obejma zaciskowa jest też przystosowana do mocowania rurociągów, które wymagają skutecznej eliminacji przenoszenia dźwięków.

Z powodzeniem można ją wykorzystać również w instalacjach grzewczych, ponieważ zapewnia dobrą ochronę przed powstawaniem mostków termicznych. Dużą zaletą tych produktów jest prostota montażu, ze względu na elastyczną konstrukcję przegubów. Umiejętne wykorzystanie elastomeru podnosi parametry izolacyjne, a zarazem umożliwia zamocowanie rur o różnych średnicach przy użyciu elementu o jednej wielkości. Pianka wyrównuje bowiem wszelkie dopuszczalne różnice. Obejmy te można stosować bez użycia past uszczelniających, po prostu doklejając izolację rur do strony czołowej wkładki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *