Jeśli planujesz budowę domu, pierwszym etapem prac ziemnych będzie wykopanie odpowiednich fundamentów. Aby wykonać poprawnie tę czynność, będzie potrzebna pomoc geotechnika. Każda działka charakteryzuje się innymi parametrami, dlatego sposób kopania będzie uzależniony od charakterystyki technicznej oraz właściwości gruntu.
Wykop fundamentów – najważniejsze kroki
Najważniejszą kwestią przed rozpoczęciem prac jest zatrudnienie geodety, który wytyczy osie i inne punkty charakterystyczne dla budynku. Po dokonaniu pomiarów przez specjalistę, wszystko jeszcze raz dokładnie musi sprawdzić kierownik budowy, zwłaszcza w wypadku, gdy ściany zostały zaprojektowane niewspółosiowo. Kolejnym etapem jest wykonanie wykopów, w którym posłużyć mogą sprzęty oferowane przez takie firmy, jak np. Staltechnika. Gdy grunt jest zwarty i spoisty wykonuje się również szalunki ziemne lub drewniane przy gruntach gorszej jakości. Trzecim krokiem jest ułożenie prętów zbrojeniowych, następnie wylewanie mieszanki betonowej, pielęgnacja betonu i zabezpieczenia przed wilgocią oraz etap końcowy – murowanie ścian.
Prace ziemne przy kopaniu fundamentów
Rozpoczęcie prac ziemnych przy kopaniu fundamentów warto zaplanować na okres od kwietnia do października. Najczęściej do takich prac zatrudnia się robotników z odpowiednim sprzętem. Przy kopaniu przyda się osprzęt do koparek, dzięki któremu prace będą dokładniejsze, a także szybsze i bardziej oszczędne. Do wykopywania nie warto brać się w deszczowe dni, a jeśli pogoda będzie płatać figle, trzeba się zaopatrzyć w folie, którą przykrywa się napoczęte fundamenty. Głębokość wykopu będzie uzależniona od tego, jak głęboko ma być posadowiony budynek. Na koniec, ważne jest, aby dopilnować głębokość wykopów, nie może być ona bowiem ani mniejsza, ani większa niż zostało założone w projekcie. Tak samo sprawa ma się w przypadku szerokości. Fundamenty, które są posadowione zbyt płytko, narażone mogą być na wysadziny, co powoduje pękanie fundamentów.