Jak zarabiać na blogu?

Zarabianie na własnym blogu to bardzo ciekawa perspektywa, tym bardziej że słyszymy dziś o tym, ile osób naprawdę zarabia w internecie. Czy jednak blogowanie (i przede wszystkim zarabianie na blogowaniu) jest dla wszystkich? Jak zacząć? Czego potrzeba, aby móc liczyć na przychody z bloga? Odpowiadamy!

Ile może zarobić bloger?

Zanim zaczniemy opisywać sposoby na zarobek na blogowaniu, warto wiedzieć, czy w ogóle warto. Uśrednienie zarobków blogerów są jednak niemożliwe. Potencjał zarobku zależy od popularności strony, cennika ustalanego przez samego blogera oraz branży i tematyki bloga. Niektórzy blogerzy za napisanie recenzji książki zarobią kilkadziesiąt złotych, podczas gdy inni mogą liczyć na nawet kilka tysięcy za taki sam artykuł. Niektórzy blogerzy, którzy osiągają największe przychody, często korzystają z pomocy innych osób, dlatego musimy mieć na uwadze to, że przychody (najprawdopodobniej) są rozdzielane na kilka osób. Pomimo tego, że blogi są w Polsce bardzo popularne, naprawdę duże pieniądze zarabia stosunkowo niewielka grupa blogerów. Z drugiej jednak strony, jeżeli oferujemy czytelnikom wartościowe treści oraz znamy się na marketingu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby blog był źródłem dodatkowego zysku.

Czego potrzebujemy, aby zacząć zarabiać na własnym blogu?

Trzeba pamiętać, że nie każdy blog zarabia. Jeszcze ważniejsze jest zwrócenie uwagi na to, że jeśli chcemy zarabiać na blogu to… nie powinniśmy zakładać bloga nastawionego właśnie na zyski. Warto więc wybrać tematykę związaną z naszymi pasjami i tworzyć teksty, które będą cechować się naprawdę wysoką jakością. Istotny jest także wybór niszy, ponieważ niektóre tematyki są już reprezentowane przez wielu blogerów. Potrzebujemy również estetycznej strony internetowej oraz działań promocyjnych, które pomogą zachęcić internautów do korzystania ze strony. No dobrze, przejdźmy więc do najpopularniejszych sposobów na zarobek w internecie.

Jak zarabiać na blogu – afiliacja

Pierwszym sposobem na zarabianie na blogu, którym chcemy się podzielić, jest afiliacja, czyli sposób, który polega na polecaniu usługi lub produktu. Na naszym blogu umieszczamy informację, baner lub przygotowujemy cały artykuł na temat polecanego produktu. Jeśli nasz czytelnik, korzystając z polecenia, kupi daną rzecz, odwiedzając stronę docelową (np. stronę sklepu internetowego) za pomocą linku afiliacyjnego znajdującego się na blogu, zarabiamy na prowizji wypłacanej przez właściciela/sprzedawcę produktu. Do programów afiliacyjnych możesz dołączyć bezpośrednio lub poprzez platformy afiliacyjne. Afiliacja jest doskonałym sposobem na zarobek, ponieważ oferuje nam właściwie nieograniczone możliwości – to od blogera zależy, do ilu osób dotrze i jak wiele z nich zdecyduje się na skorzystanie z naszej oferty. Zarabiając na afiliacji, możemy liczyć na regularne przychodzi na blogu, bez związywania się z konkretną marką. Ważne jest przy tym to, aby skupiać się na polecaniu produktów i usług, które moglibyśmy polecić swoim bliskim.

Jeżeli chcemy zarabiać na blogu, musimy pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Przede wszystkim musimy zdobyć zaufanie swoich czytelników. Nie możemy więc dodać na stronę linków afiliacyjnych i liczyć, że ktoś zdecyduje się na zakup. W pierwszej kolejności musimy zapewnić czytelnikom wartościową wiedzę i dopiero wtedy liczyć na to, że ktoś korzysta z polecanych produktów. Musimy także pamiętać, że aby zarobić na afiliacji, „ktoś” musi dokonywać zakupów za pomocą naszych linków. Powinniśmy więc wybierać produkty, które są popularne i przyciągną uwagę czytelników. Ostatnią kwestią, o której musimy pamiętać, jest to, że w przypadku niektórych branży, zarabianie na afiliacji nie będzie optymalne.

Bluepartner – zarobek na reklamach

Innym sposobem, który jednak przestał być tak atrakcyjną opcją, jak miało to miejsce w przeszłości, jest zarobek na współpracy z siecią afiliacyjną bluepartner. Wysokość zarobków zależy głównie od ruchu na stronie – im więcej osób odwiedza blog, tym większe szanse na zarobek. Wielu blogerów (którzy nie zrezygnowali całkowicie z umieszczania banerów na swojej stronie) korzystają z bluepartner jako sposób na dodatkowy zarobek, co oznacza, że nie jest to główne źródło monetyzacji bloga. Ważne jest także miejsce i sposób umieszczenie reklamy, tematyka treści znajdujących się na blogu, oraz to, czy użytkownicy (Czytelnicy) wchodzą na stronę z poziomu urządzeń mobilnych, czy komputerów.

Współpraca z innymi markami

Jednym ze sposobów, który stał się bardzo popularny dopiero na przestrzeni kilku ostatnich lat, jest współpraca z innymi markami. Jeżeli tworzymy ciekawe artykuły na powiązane ze sobą tematy, możemy liczyć, że wcześniej lub później otrzymamy wiadomość od zewnętrznej marki, która będzie chciała umieścić reklamę na naszej stronie. Może być ona w formie artykułu sponsorowanego, recenzji lub innej formy współpracy. Jak powinniśmy określać, z kim warto pracować, a komu odmówić, aby nie odwróciło się to przeciwko nam? Zawsze warto się zastanowić, czy naprawdę możemy polecić konkretny produkty lub usługę i czy się zgadza z poglądami dominującymi na blogu.

Sprzedaż własnych produktów

Sprzedaż własnych produktów to prawdopodobnie sposób, który w dłuższej perspektywie daje nam największe możliwości zarobku na swoim blogu. Tworzymy produkt (np. kurs lub ebooka) i oferujemy go na swojej stronie. Sprzedaż w internecie nie jest jednak wcale taka prosta. Przede wszystkim potrzebujemy stosunkowo dużej grupy odbiorczej i zaufanych czytelników, którzy będą gotowi i chętni do zakupu. Pewną trudność stanowi także samo stworzenie produktu. Nawet jeżeli jest to produkt cyfrowy, konieczne jest dostarczenie wartości końcowym klientom. Inaczej nikt z czytelników nie zaufa nam ponownie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *