Nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy, są nadal częstym kierunkiem emigracji, na jaką decyduje się wielu Polaków. Nie jest to tak bardzo atrakcyjne jak kiedyś, ponieważ dzisiaj w Polsce nie ma już tak wielkiego problemu z bezrobociem, ale wyjazd do Niemiec w poszukiwaniu pracy, czy to tymczasowej czy stałej nadal jest opłacalny, gdyż na niemieckim rynku pracy ofert nie brakuje. Niemieccy pracodawcy wypatrują rąk do pracy, ponieważ wraz ze spadkiem bezrobocia w Polsce, wielu dotychczasowych pracowników nie decyduje się już tak jak wcześniej, na podejmowanie pracy w Niemczech, dlatego jest to dobra sytuacja aby zacząć szukać pracy u zachodnich sąsiadów, wykorzystując luki kadrowe u tamtejszych pracodawców. Jeśli już zdecydujesz się na podróż za pracą do Niemiec, zapoznaj się z naszymi podpowiedziami w jaki sposób można dostać pracę, gdzie jej szukać i czy jest możliwa praca w Niemczech bez języka. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem usprawniającym szukanie pracy.
Jak szukać aby znaleźć?
W Niemczech praktycznie cały czas jest zapotrzebowanie na pracowników, którzy mogliby wspierać niemiecką gospodarkę, nieważne czy szukasz stałej pracy czy tylko tymczasowej, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Nie musisz od razu deklarować się, że będziesz tam robić karierę, ale warto pojechać, zobaczyć inny system w pracy, inne warunki zatrudnienia i przyjrzeć się jak funkcjonuje niemiecki rynek pracy. Na początku musisz zastanowić się w jakim kierunku chcesz znaleźć pracę, jaki zawód Cię interesuje, gdyż pracodawcy niemieccy bardzo cenią wyuczone profesje i doświadczenie zawodowe. Następnie powinieneś pomyśleć jaka lokalizacja wchodzi w grę, następnie zacznij przeglądać ogłoszenia internetowe i zbierać informacje wynikające z tych ogłoszeń, a także znaleźć licencjonowane i sprawdzone agencje pracy, zajmujące się pośrednictwem.
Szybkość internetowego portalu
Szukanie pracy w Niemczech przez internet jest bardzo wygodnym sposobem, ponieważ bez wychodzenia z domu, możesz zapoznać się z dostępnymi ofertami na niemieckim rynku, porównać je z innymi, a może nawet znaleźć idealną ofertę dla siebie. Metoda ta jest zdecydowanie najbardziej popularna, gdyż dzięki niej w bardzo szybki i prosty sposób, za pomocą kilku kliknięć jesteś w stanie znaleźć interesującą Cię ofertę, precyzując i wybierając warunki, wysokość wynagrodzenia, rodzaj stanowiska, miejscowość, w jakiej będzie się znajdowała nasza potencjalna praca. Do Twojej dyspozycji są zarówno niemieckie, jak i polskie portale pełne ciekawych i atrakcyjnych ofert pracy. Prócz wyszukiwarki ogłoszeń, jest także opcja zamieszczania swojego CV, a jeśli znajdzie się ktoś zainteresowany Twoim profilem, z pewnością odnajdzie ogłoszenie i odezwie się do Ciebie. Wybór polskich ogłoszeń, dotyczących pracy w Niemczech będzie zapewne mniejszy.
Doświadczenie i skuteczność agencji pracy
Niezależnie od Twojego poziomu znajomości języka niemieckiego agencje pracy oferują pomoc w znalezieniu adekwatnej oferty. Nawet jeśli Twoje dotychczasowe poszukiwania pracy w Niemczech nie przynosiły pożądanych efektów lub interesują Cię tylko ogłoszenia typu ,,praca Niemcy bez języka” masz szansę na zatrudnienie, ponieważ sprawdzone biuro pośrednictwa pracy w Niemczech oferuje swoją pomoc. Jeżeli interesuje Cię dobra praca w Niemczech i chciałbyś uzyskać informacje i szczegóły dotyczące takich spraw jak, zatrudnienie, wynagrodzenie, oczekiwania niemieckich pracodawców, skorzystaj z jej usług. Pracownicy agencji pracy udzielają informacje także jeśli chodzi o poszukiwane zawody za zachodnią granicą, a także rozwieją Twoje wątpliwości, odpowiadając na pytania i prezentując Ci oferty, dostosowane do Twoich oczekiwań i wachlarzu umiejętności, wystarczy tylko wysłać do agencji pośrednictwa pracy swoje CV, a pracownicy zrobią za Ciebie resztę. Jest to najlepsza alternatywa dla osób, które nie znają dobrze języka niemieckiego, ponieważ eksperci z agencji pomogą Ci załatwić wszelkie potrzebne formalności, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnego stresu i problemów przy wypełnianiu dokumentów.
Urzędy pracy u zachodnich sąsiadów
Urzędy pracy w Niemczech mają ponad 800 punktów w całym kraju, dlatego poszukiwania pracy taką metodą również są dobrym pomysłem, ale trzeba zaznaczyć, że to wymaga już znajomości języka. Takie biura pracy skupiają bardzo dużą ilość ogłoszeń o pracę, pomagają znaleźć odpowiednie zatrudnienie. Szukanie pracy może być męczące, szczególnie wtedy, gdy nie możesz znaleźć satysfakcjonującej oferty. Szukając pracy przez państwowe urzędy pracy, możemy skorzystać z możliwości darmowego zarejestrowania się jako osoba poszukująca, ale jeśli przez 90 dni nie znajdziesz odpowiedniej dla siebie oferty, to musisz przerwać poszukiwania lub złożyć aplikację o pobyt stały, ale przez 3 miesiące masz możliwość znalezienia i podjęcia pracy, dotyczy to krajów należących do Unii Europejskiej. Niemieckie biura pracy posiadają szeroką gamę ogłoszeń kierowanych do obcokrajowców niewyspecjalizowanych, najczęściej taką pracę można podjąć z komunikatywnym stopniem znajomości języka.
Czy możliwa jest praca bez języka (Niemcy)?
Wiele osób powtarza, że nie jest możliwe, ale czas obalić ten mit, gdyż znalezienie oferty dla osoby, która nie zna języka niemieckiego jest oczywiście osiągalne. Dużo ofert, zawierających informacje i propozycje stanowiska dla osoby nieznającej języka można znaleźć na forach i Facebookowych grupach, gdzie sporo polskich pracowników i przedstawicieli działającej w Niemczech firmy poszukują ludzi, bez wymaganych umiejętności porozumiewania się po niemiecku. Takie oferty często dotyczą pracy z innymi Polakami przy pracach budowlanych, wykończeniowych, przy sprzątaniu, opiece nad osobami starszymi, w fabrykach, przy zbiorach w gospodarstwach, przy produkcji, lub także dla polskich firm, które tam rozwijają swoją działalność, lub mają swoją siedzibę lub filię. Przydatne może być też śledzenie na polskim portalu pracy ofert dotyczących wyjazdów do Niemiec. Niemniej jednak, znajomość niemieckiego jest bardzo pomocna i pozwoli otrzymać lepszą pracę o bardziej atrakcyjnym wynagrodzeniu.
Jak znaleźć pracę w Niemczech przez znajomych lub bezpośrednio u pracodawcy?
O tym, że chcesz szukać pracy w Niemczech, możesz poinformować swoich znajomych. Nawet jeśli żaden z nich obecnie nie pracuje tam, to może robił to w przeszłości, albo zna kogoś, kto pracował za Odrą i ma jakieś doświadczenie w tym temacie. Warto rozpowiedzieć o tym znajomych, ponieważ ta stara niezawodna metoda wciąż jest aktualna i działa. Nic na tym nie tracisz, a może czasem okazać się, że taka metoda będzie pomocna.
Jeśli dobrze znasz język niemiecki i znalazłeś interesującą Cię ofertę, możesz aplikować na dane stanowisko sam, wysyłając potrzebne dokumenty aplikacyjne do wybranej firmy. W Niemczech taka praktyka jest dość popularna, niesie też za sobą korzyści, gdyż oferty zgłaszane przez osoby chętne do pracy nie są wyrzucane, a jeśli zwolni się etat, z ofert jakie są pracodawca decyduje się wypełnić powstałe braki kadrowe.
Pomysłów na to jak znaleźć pracę w Niemczech jest naprawdę sporo, a wybór odpowiedniej i spełniającej Twoje potrzeby – należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że jeśli nie czujesz się pewnie w języku niemieckim i masz wątpliwości czy posiadasz na tyle predyspozycji aby przejść samemu proces rekrutacji, nie obawiaj się sięgnąć po pomoc profesjonalnej agencji, która przeprowadzi Cię przez trudne początki na emigracji, abyś mógł czuć się pewnie i bezpiecznie spełniając swoje marzenia o pracy w Niemczech.