Jesienne oszczędzanie na lokatach bankowych. Poznaj najlepsze oferty

Po obfitującym w wydatki sezonie urlopowym warto podreperować trochę domowy budżet. Jesień to dobry czas na porządki – również te finansowe. W gromadzeniu oszczędności pomocne okażą się narzędzia finansowe, takie jak lokata bankowa. Czym się kierować przy wyborze, by zyskać jak najwięcej? Podpowiadamy.

Lokata – czy to dobry sposób na oszczędności?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy zakładanie lokaty jest w ogóle opłacalne? Czy w obliczu malejących od lat stóp procentowych wciąż warto lokować pieniądze na bankowych kontach? Dzisiejsze lokaty nie gwarantują już tak dużego zysku jak jeszcze kilkanaście lat temu. Mimo to dalej są świetnym sposobem na usprawnienie procesu oszczędzania. Przede wszystkim gwarantują bezpieczeństwo naszych finansów. Środki przekazane na lokatę bankową nie tracą na wartości – ponadto wiemy też, ile zarobimy na przestrzeni trwania umowy. Jakie parametry brać pod uwagę przy wyborze lokaty?

Oprocentowanie – klucz do zysku

Oprocentowanie to jeden z głównych parametrów, jakie powinniśmy brać pod uwagę, poszukując odpowiedniej oferty lokaty bankowej. To ono warunkuje nasz przyszły zysk, a im będzie wyższe, tym większą kwotę otrzymamy po zakończeniu umowy. Na poziom oprocentowania może wpływać też długość trwania lokaty – wydłużenie tego okresu przełoży się na jego wzrost. Warto przyglądać się także publikowanym co jakiś czas rankingom lokat – niektóre banki kuszą klientów czasowym wzrostem oprocentowania.

Lokata – na jak długo?

Długość przechowywania środków na lokacie bankowej to parametr, który określamy indywidualnie. Sami wybieramy, na jak długo chcemy ulokować pieniądze. W tym przypadku także warto kierować się oferowanym przy danym okresie oprocentowaniem. Wraz z długością lokowania często może także rosnąć rośnie także stopa procentowa.

Kapitalizacja odsetek

Czym jest kapitalizacja odsetek na lokacie? To częstotliwość, z jaką odsetki będą doliczane do wpłaconej przez nas kwoty głównej. Im częściej, tym lepiej, każda kolejna kapitalizacja powiększa kwotę, od której naliczane są odsetki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *