Jeśli w małżeństwie od dawna się nie układa, można przemyśleć decyzję o rozwodzie. Rozwód to jednak proces, do którego trzeba dokładnie się przygotować. Dzięki odpowiednim dowodom nie zostaniemy zaskoczeni przebiegiem rozprawy sądowej.
Przyczyny rozstania wśród małżeństw
Najczęstszą przyczyną rozstań jest spora niezgodność charakterów. Różnica ta była obecna od początku, jednak małżonkowie starali się ją przezwyciężyć. Obydwoje liczyli, że sytuacja jakoś się ułoży, a charakter drugiej połówki poprawi się po ślubie. Przyczyną mogą być również odmienne priorytety w życiu, które wyszły na jaw po zawarciu związku małżeńskiego. Mowa np. o chęci posiadania dzieci lub innych ważnych dla obojga sprawach. Do przyczyn można zaliczyć również wygaśnięcie uczucia lub długotrwały wyjazd jednego z małżonków za granicę, np. do pracy.
Rozwód bez orzekania o winie
Rozwód w polskim prawie można uzyskać tylko po rozprawie w okręgowym sądzie. Aby go uzyskać, należy złożyć w sądzie odpowiedni pozew. Muszą się w nim znaleźć odpowiednie elementy takie jak: data zawarcia małżeństwa, jakie były początki małżeństwa, co wywołało rozpad związku. Jeśli małżeństwo miało dzieci ważne jest zawarcie informacji na temat opieki nad dziećmi, alimentów oraz kontaktów z dziećmi. Pozew o rozwód trzeba odpowiednio napisać, dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawnika. Rozwód bez orzekania o winie Rybnik oznacza odstąpienie od wskazania kto z dwojga małżonków zawinił.
Jakie są skutki rozwodu bez orzekania o winie?
Każdy, kto decyduje się na rozwód bez orzekania o winie, musi wiedzieć, że wiąże się to z ograniczeniem możliwości dochodzenia alimentów na siebie. W przypadku braku orzekania o winie oboje małżonkowie mogą pozwać drugą stronę o alimenty w sytuacji niedostatku. Stan niedostatku trzeba udowodnić przed sądem. Może się on wiązać ze złą sytuacją finansową związaną ze zwolnieniem z pracy, chorobą lub innym przypadkiem losowym. Sąd dokona analizy sytuacji i podejmie decyzję. Wiele osób decyduje się na rozwód bez orzekania o winie, ponieważ nie chce opowiadać o prywatnych sprawach przed świadkami i w sądzie. Często również nie chcą pogarszać relacji ze współmałżonkiem i preferują kulturalne rozstanie.
Czy są potrzebni świadkowie?
W przypadku rozwodu bez orzekania o winie odpadnie najbardziej nieprzyjemna część postępowania w sądzie. Mowa o ustalaniu dowodów przeciwko współmałżonkowi i decyzji o jego winie. Sąd przesłucha tylko dwie strony, czyli małżonków i na tej podstawie postanowiony zostanie rozwód.
Zalety rozwodu bez orzekania o winie
Wybierając ten rodzaj rozwiązania wiele spraw można ustalić podczas rozmowy z żoną lub mężem. Sprawa rozwodowa będzie wówczas zwykłą formalnością i przebiegnie szybko i sprawnie. Większość osób chce się rozwieść jak najszybciej, a rozwód bez orzekania o winie może być zasądzony nawet na pierwszej rozprawie. W niektórych sytuacjach jednak konieczne jest ustalenie np. wysokości alimentów dla dzieci. Bardziej skomplikowane sprawy mogą trwać trochę dłużej. Dzięki fachowej pomocy prawnej rozwód będzie mniejszym stresem.