Kiedy warto założyć konto bankowe dla dziecka?

Jako rodzic pragniesz, by Twoje dziecko od najmłodszych lat uczyło się świadomego zarządzania pieniędzmi? W takim razie rozważ założenie mu konta dla młodych, które nauczy je odpowiedzialności za własne finanse, rozsądnego dysponowania środkami pieniężnymi i pozwoli na swoistą niezależność. Kiedy najlepiej otworzyć taki rachunek bankowy? Czym produkt tego typu różni się od wariantu dla dorosłych? Czy obowiązuje jakiś limit wieku, od którego można wnioskować o ROR dla dzieci? Czy nastolatek może samodzielnie założyć konto osobiste? Przeczytaj ten krótki poradnik, aby poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące produktów bankowych dla młodych.

Konto dla małoletniego – co trzeba wiedzieć?

Zastanawiasz się, jakie różnice występują między produktem dla nieletnich a rachunkiem dla dorosłych? Co do zasady oba warianty są do siebie bardzo zbliżone. Proponują podobne funkcjonalności, jednak nie dla wszystkich są dostępne w pełnym zakresie. Konto bankowe dla dziecka musi wiązać się z pewnymi obostrzeniami, które zmniejszają się wraz z wiekiem. Przeczytasz o nich w dalszej części artykułu.

Główną różnicę stanowi fakt, że nastolatek nie może skorzystać z oferty skierowanej do dorosłych i odwrotnie. Bank ściśle określa warunki, jakie należy spełnić, by założyć dany ROR. Konta dla młodych zwykle wyróżniają się też niższymi opłatami lub są całkowicie darmowe. Dzieli się je ze względu na wiek klienta. Można więc spotkać się z wariantami dla osób:

  • od 0 do 13 lat,
  • od 13 do 18 lat.

Wymogi formalne

Jak zakładanie konta bankowego nastolatkowi ma się do aktualnie obowiązujących przepisów? W art. 15 Kodeksu cywilnego określono, że osoba, która ukończyła 13 lat ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Co to oznacza? Może samodzielnie wypełnić wniosek o ROR oraz zarządzać gotówką dostępną na rachunku, jeśli opiekun prawny wyrazi na to zgodę.

Osoby, które nie ukończyły jeszcze 13. roku życia, nie mają zdolności do czynności prawnych, więc o konto bankowe w ich imieniu muszą wystąpić rodzice. Zwykle taki rachunek połączony jest z ROR-em wnioskującego, który dodatkowo nim zarządza. Małoletni ma do niego ograniczony dostęp ze względów bezpieczeństwa. Co do zasady wydawana jest do niego karta płatnicza typu prepaid (przedpłacona) lub nie dołącza się jej wcale.

Elektroniczna skarbonka?

Jaką funkcję pełni konto bankowe dla młodych? Jest ono swego rodzaju skarbonką – zdecydowanie bezpieczniejszą niż ceramiczna. Dziecko może wpłacać do niej kieszonkowe i uczyć się, jak powinno wyglądać prawidłowe zarządzanie pieniędzmi. Produkty przeznaczone dla najmłodszych, którzy nie ukończyli 13. roku życia, często są jeszcze oprocentowane, dzięki czemu małoletni może zrozumieć, w jaki sposób funkcjonuje świat finansów.

Młodzież ma już nieco odmienne wymagania i potrzeby, więc produkty przeznaczone dla starszej grupy wiekowej poza funkcją skarbonki odgrywają też inne role. Jakie? Pozwalają m.in. na:

  • wypłaty z bankomatów – jeśli dołączona została karta bankomatowa lub debetowa (możesz ustalić limit takich transakcji),
  • wykonywanie przelewów – poprzez bankowość internetową lub aplikację,
  • realizowanie płatności bezgotówkowych – za pomocą karty Visa lub MasterCard bądź BLIK-iem (taką możliwość daje bankowość mobilna).

Bezpieczeństwo i nadzór

Zakładając konto bankowe dla dziecka trzeba pamiętać, że najważniejsze jest jego bezpieczeństwo. Musisz je poinstruować, jak powinno korzystać z rachunku i zgromadzonych tam pieniędzy. Zaznacz, że nie może udostępniać danych ROR-u oraz karty. To na Tobie ciąży obowiązek nauczenia małoletniego prawidłowego zarządzania finansami. Możesz posiłkować się również portalem Finansiaki, przygotowanym przez Santander Bank Polska dla najmłodszych klientów.

Jako rodzic masz nieograniczony dostęp do konta swojego dziecka, dlatego nadzoruj jego transakcje i ustaw ich limity. Ma to na celu nie tylko ograniczenie ryzyka kradzieży dużej sumy, lecz także uczy oszczędności.

Finansowa świadomość od najmłodszych lat!

Kiedy najlepiej otworzyć konto bankowe dla dziecka? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Pewne jest tylko to, że im wcześniej to zrobisz, tym szybciej nauczy się ono świadomego zarządzania finansami. Gdy będzie już pełnoletnie, z pewnością Ci za to podziękuje. Rynek usług bankowych oferuje obecnie mnóstwo produktów (również bezpłatnych) dla dzieci i nastolatków. Nie wahaj się i załóż darmowe konto dla młodych dopasowane do potrzeb Twojej pociechy, które wprowadzi ją w nowoczesny świat finansów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *