Korozja części metalowych – jak skutecznie jej zapobiegać?

Produkty wykonane z różnych stopów metali są obecnie widoczne w niemal każdej gałęzi przemysłu. Służą jako elementy wykończeniowe, dekoracyjne, nośne, konstrukcyjne i montażowe. Jak o nie dbać, aby ich właściwości nie uległy pogorszeniu?

Dlaczego metale korodują?

Pojawianie się rdzawego nalotu na stopach metali jest naturalnym procesem chemicznym. Pierwiastki pod wpływem czasu starają się dotrzeć do stanu równowagi termodynamicznej, jaka występuje w rudach. Dlatego zabezpieczenia antykorozyjne muszą zostać wykonane precyzyjnie i z użyciem odpowiednich materiałów, co będzie zapewniało elementom wieloletnią ochronę. W innym wypadku oddziałujące na nie środowisko i warunki eksploatacji będą powodowały stopniowe utlenianie.

Produkcyjne metody zabezpieczeń antykorozyjnych

Aby zapewnić odpowiednie właściwości wyrobom metalowym, stosuje się dwa sposoby ochrony. Pierwszy z nich to zabiegi z wykorzystaniem materiałów niekorodujących. Dzięki nim możliwe jest wystawianie wyrobów metalowych na oddziaływanie niekorzystnego środowiska zewnętrznego. Kolejny sposób to fabryczne zabezpieczenia metali korodujących. W tym celu dokonuje się dwóch najpopularniejszych zabiegów.

Malowanie proszkowe i cynkowanie ogniowe

Mieszanka ochronna składa się z warstwy cynkowej i malarskiej. Zostają one nałożone na powierzchnię materiału w wysokiej temperaturze sięgającej 200oC. W ten sposób dochodzi do powstania cienkiego filtra, który zapewnia znacznie większą wytrzymałość niż tradycyjne metody zabezpieczania lakierami i farbami.

Inną metodą jest cynkowanie ogniowe. W procesie tym element zostaje zanurzony w płynnym cynku, dzięki czemu żelazo wraz z pierwiastkami środka ochronnego tworzą szczelny stop. Umożliwia to powstanie niezwykle wytrzymałej warstwy ochronnej.

Domowe sposoby zabezpieczeń antykorozyjnych

Podczas renowacji elementów metalowych w warunkach domowych najważniejsze jest dokładne wyczyszczenie i odtłuszczenie elementów. Dzięki temu warstwa podkładowa i końcowa będą mogły stabilnie trzymać się powierzchni metalu. Do takich prac można użyć szeroko dostępnych farb antykorozyjnych. W ten sposób można wyraźnie przedłużyć czas eksploatacji metalowych elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *