Kredyt gotówkowy czy środki z karty kredytowej?

Potrzebujesz dodatkowej gotówki, dlatego rozważasz skorzystanie z zewnętrznego wsparcia finansowego? Zanim sięgniesz po kredyt gotówkowy lub kartę kredytową, porównaj oba rozwiązania. Dzięki temu wybierzesz opcję najlepiej wpisującą się w potrzeby i oczekiwania.

Kredyt gotówkowy i karta kredytowa to właściwie dwa różne produkty. Chociaż w obu przypadkach cel finansowania jest dowolny, można wskazać sporo różnic. Jeśli je poznasz i przeanalizujesz, wybór będzie znacznie łatwiejszy.

Specyfika produktu

Kredyt gotówkowy działa na prostej zasadzie – składasz wniosek, a po uzyskaniu pozytywnej decyzji pieniądze wpływają na wskazany rachunek bankowy. Ze środków możesz korzystać w dowolny sposób i kiedy chcesz. W zamian jednak płacisz miesięczne raty – zgodnie z warunkami umowy.

Dzięki karcie kredytowej możesz dokonywać płatności bezgotówkowych (ewentualnie wypłacać środki z bankomatu – jednak tego nie polecamy z uwagi na wysokie opłaty) – stacjonarnie i przez Internet. Następnie możesz spłacić zadłużenie w całości lub tylko w minimalnej kwocie. Jeśli wybierzesz pierwszy wariant i zmieścisz się w tzw. grace period, nie zapłacisz odsetek. Spłata minimalnej kwoty zawsze wiąże się natomiast z naliczeniem odsetek – zgodnie z obowiązującą tabelą opłat i prowizji.

Kwota kredytu

Kredyt gotówkowy to szansa na uzyskanie dość wysokich kwot – nawet do kilkuset tysięcy złotych. Przykładem może być Kredyt Gotówkowy dla Ciebie od Getin Banku z maksymalną kwotą wynoszącą 200 000 zł. Natomiast limit na karcie kredytowej jest dużo niższy – często nie przekracza kilku – kilkunastu tysięcy złotych.

Warto jednak pamiętać, że w obu przypadkach bank przyznaje wsparcie finansowe w oparciu o zdolność kredytową. Jeśli kredytobiorca osiąga niskie dochody, wówczas nie może liczyć na maksymalne kwoty kredytu.

Wymagane formalności

Karty kredytowe wydawane są na podstawie uproszczonych formalności – szczególnie, jeśli ubiega się o nią osoba mająca konto w tym samym banku. Wówczas nie trzeba dostarczać żadnych dokumentów finansowych – limit ustalany jest na podstawie osiąganych wpływów.

W przypadku kredytów gotówkowych formalności mogą potrwać – głównie wtedy, gdy kredytobiorca chce uzyskać wysoką kwotę. Wówczas zachodzi konieczność dostarczenia zaświadczenia o wysokości zarobków itp.

Kredyt czy karta?

Wybór między kredytem gotówkowym a kartą kredytową jest bardzo indywidualny.

Kredyt gotówkowy to dobre rozwiązanie, jeśli:

  • potrzebujesz większej kwoty,
  • zależy Ci na długim okresie kredytowania.

Karta kredytowa sprawdzi się lepiej, jeśli:

  • chcesz mieć stały dostęp do środków,
  • zależy Ci na uniknięciu odsetek.

W przypadku większych potrzeb finansowych kredyt gotówkowy będzie lepszym rozwiązaniem. Natomiast w przypadku codziennych wydatków, lepiej korzystać z karty kredytowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *