Kredyt konsolidacyjny – na czym polega? Kiedy warto go wziąć?

Konsolidacja kredytów to rozwiązanie szczególnie interesujące dla osób, które posiadają więcej niż jeden kredyt lub pożyczkę, a suma rat negatywnie wpływa na stabilność domowego budżetu. Sprawdzić to rozwiązanie mogą jednak także osoby, które nie mają problemu ze spłatą swoich zobowiązań, ale chętnie płaciłyby mniej.

  1. Konsolidacja kredytów – na czym polega to rozwiązanie?
  2. Ratunek przed zadłużeniem czy propozycja atrakcyjna finansowo?
  3. Kto może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Konsolidacja kredytów – na czym polega to rozwiązanie?

Konsolidacja kredytów to instrument finansowy, który polega na zamianie kilku pożyczek i kredytów na jedno zobowiązanie finansowe. Kredytodawca przejmuje od ciebie konkretne zobowiązania, spłaca je w twoim imieniu, natomiast ty w tym samym momencie podejmujesz nowe zobowiązanie polegające na spłacie jednego kredytu konsolidacyjnego. W ten sposób wiele osób ratuje się przed ryzykiem rosnącego zadłużenia, niezdolności do spłaty konkretnego kredytu lub pożyczki. Kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem, które cenią sobie szczególnie osoby, które mają kilka mniejszych zobowiązań, ale suma rat wszystkich tych kredytów i pożyczek nie pozwala na regularną spłatę lub wyraźnie nadwyręża domowy budżet (z ryzykiem opuszczenia spłaty którejś z rat). Jak to możliwe, że konsolidacja pozwala zmniejszyć wysokość opłat miesięcznych? Z reguły konsolidacja wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania, dzięki temu miesięczna rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa niż suma rat z pojedynczych pożyczek i kredytów. Konkretne oferty możesz sprawdzić na: https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny

Ratunek przed zadłużeniem czy propozycja atrakcyjna finansowo?

Konsolidacja ma wiele wymiarów. Na rozwiązanie to kredytobiorcy decydują się z różnych powodów i nie zawsze chodzi o ryzyko niedotrzymania harmonogramu spłat. Szczególnie w przypadku kredytów i pożyczek zaciągniętych na niezbyt korzystnych warunkach, konsolidacja może sprawić, że ostateczna wysokość zadłużenia (a przede wszystkim odsetek) się zmniejszy. Warto więc zawsze sprawdzić takie rozwiązanie i upewnić się, czy połączenie kredytów i pożyczek w jedno nie sprawi, że ostatecznie zapłacisz mniej.

Jak podkreślają specjaliści z www.totalmoney.pl najczęściej jednak konsolidacja prowadzi do zwiększenia kosztów, natomiast chroni przed niedotrzymaniem harmonogramu spłat lub powiększaniem się już odsetek karnych, a te – szczególnie przy niewielkich pożyczkach – są naprawdę duże. Wydłużenie okresu kredytowania pozwala zmniejszyć wysokość rat, ale ponieważ tych rat jest finalnie więcej, wysokość kredytu rośnie. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku lepiej zapłacić nieco więcej w ramach podstawowej umowy, niż płacić karne odsetki ze względu na niespłacenie rat w terminie, a jednocześnie pogarszać sobie wynik w BIK, który będzie potem warunkował warunki kolejnego ewentualnego zadłużenia, a w najgorszym razie może doprowadzić do prawie całkowitej utraty zdolności kredytowej.

Kto może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Szczegółowe warunki konsolidacji każdy bank ustala niezależnie. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji każdego kredytobiorcy. Wniosek o kredyt konsolidacyjny jest właściwie analogiczny jak wniosek dotyczący tradycyjnego kredytu, tyle że do wniosku dołączasz szczegółowy wykaz swoich zobowiązań, ze szczegółowymi informacjami na temat każdego z nich. To, czy otrzymasz kredyt zależy oczywiście od wysokości zarobków, stabilności ich źródła, a przede wszystkim od zdolności kredytowej i oceny w BIK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *