Przemysł wykorzystuje szereg procesów umożliwiających obróbkę materiałów i przystosowanie ich do indywidualnych potrzeb zamawiających. Procesy te umożliwiają nadanie odpowiedniego, nawet bardzo skomplikowanego kształtu czy uzyskanie odpowiednich parametrów. Jednym z metod obróbki wyrobów silikonowych i gumowych jest sztancowanie. W artykule wyjaśnimy, na czym polega i jakie efekty pozwala uzyskać.
Jakie materiały można poddawać sztancowaniu?
Choć sztancowanie znane jest jako technika introligatorska wykorzystywana w drukarniach do produkcji kartek świątecznych, notesów, kalendarzy, wizytówek czy naklejek, duże zastosowanie ma w przemyśle wyrobów elastomerowych. Procesowi sztancowania można poddawać gumę, silikon, a także ich mieszanki z innymi materiałami wpływającymi na zmianę ich właściwości i funkcjonalności. Elastyczność i sprężystość tych materiałów nie ma wpływu na proces wycinania otworów i kształtów. Procesowi może zatem podlegać guma naturalna, pianki, taśmy techniczne, filc, folie magnetyczne, masy butylowe, materiały samoprzylepne oraz folie.
Precyzyjne nadawanie kształtów, czyli sztancowanie
Sztancowanie to proces polegający na wycinaniu uszczelnień lub otworów w gotowym wyrobie silikonowym, lub gumowym. Specjalistyczne urządzenia zapewniają maksymalną precyzję i umożliwiają wykonanie dowolnych wzorów o zróżnicowanym poziomie skomplikowania. Proces rozpoczyna się od ustawienia parametrów maszyny i wykonania testów. Uzyskane próbki oceniane są przez specjalistów z działu kontroli pod kątem zgodności z projektem lub oryginałem dostarczonym przez zamawiającego. Jak wyjaśnia producent wyrobów gumowych i silikonowych Larkis, tylko po zatwierdzeniu kontroli jakości rozpoczyna się proces produkcji zamówienia, a stan powstających w jego toku elementów jest na bieżąco sprawdzany.
Jakie wyroby uzyskuje się w trakcie sztancowania?
W procesie sztancowania powstaje niezliczona różnorodność wyrobów mających zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wśród najczęściej wykonywanych produktów znajdują się uszczelki wykorzystywane między innymi w motoryzacji, przemyśle maszynowym i sprzętach RTV i AGD. Kolejnym wyrobem wymagającym sztancowania są odbojniki dystansowe i podkłady antypoślizgowe. Firmy specjalizujące się w świadczeniu usług wykrawania kształtów w elastomerach realizują zamówienia na elementy dystansowe i uszczelnienia tłumiące wibrację i dźwięk. Efektem sztancowania są też kółka samoprzylepne, podkładki filcowe, a także taśmy rzepowe w dowolnych kształtach i formatach.