Najczęstsze błędy przy farbowaniu włosów i jak ich uniknąć?

Farbowanie włosów nie wydaje się sztuką bardzo trudną. Jednak mimo wszystko nie zawsze farbowanie w domu kończy się sukcesem. Dziś przedstawimy Wam najczęstsze błędy przy farbowaniu włosów. Dowiecie się jak ich uniknąć. W końcu lepiej nabyć wcześniej wiedzę niż uczyć się na swoich błędach i mieć na głowie nieudaną fryzurę i nietwarzowy kolor.

Pamiętaj o wykonaniu próby uczuleniowej i unikaj kontaktu farby ze skórą głowy 

Farby do włosów mogą uczulać i jest to fakt niezaprzeczalny. Przed farbowaniem włosów najlepiej wykonać próbę uczuleniową, która pokaże jak skóra reaguje na zawarte w niej substancje chemiczne. Taką próbę najlepiej wykonać dzień czy nawet dwa dni przed planowanym farbowaniem. Jeśli pojawi się na skórze odczyn zapalny, to lepiej wybrać inny produkt. Farby do włosów bez amoniaku zwykle są mniej inwazyjne i nie uczulają tak jak te, które zawierają ten składnik. Farba do włosów zawsze składa się z kremu koloryzującego i aktywatora koloru i należy zmieszać je w odpowiednich proporcjach. Jedna farba może nie wystarczyć do pokrycia wszystkich włosów, jeśli masz długie czy też grube włosy. Przy nakładaniu staraj się unikać kontaktu farby do włosów ze skórą głowy. Smarowanie skóry głowy, nawet jeśli nie masz alergii na produkt, może doprowadzić do podrażnienia i przesuszenia skóry. Może też w takim przypadku dojść do wypadania włosów. Farbowanie włosów wymaga zatem starannego nakładania produktu koloryzującego.    

Gdy farbujesz odrosty, nie musisz nakładać farby na całe pasma 

Kiedy chcesz zafarbować odrosty, to nie musisz farby nakładać na całe pasma. Jeśli kolor nie jest wypłukany, to może wystarczyć pokrycie odrostów farbą. Możesz też nałożyć farbę na odrosty, a na całość włosów zastosować po jej spłukaniu toner. Dzięki temu uzyskasz odpowiedni odcień bez ingerencji w strukturę włosa. Korzystanie z tonerów zamiast farb jest rekomendowane zwłaszcza wtedy, gdy bardzo często farbuje się włosy np. raz na trzy tygodnie. Warto wiedzieć, że optymalny odstęp pomiędzy kolejnymi koloryzacjami wynosi od 4 do 6 tygodni, a minimalny dwa tygodnie. Częste farbowanie całych włosów powoduje degradacje ich struktury, bo łuska cały czas odchyla się od korzenia, a włosy stają się bardziej porowate. Toner do włosów nie wnika w ich strukturę i oblepia strukturę włosa. Wypłukuje się, gdy często myjesz włosy, ale możesz ten proces ograniczać korzystając z odpowiednich kosmetyków podtrzymujących kolor. Włosy możesz farbować na długości np. co dwie czy też trzy koloryzacje, gdy farbujesz włosy naprawdę często i najczęściej korzystać z tonera do wyrównywania koloru.        

Pamiętaj o odpowiednim czasie farbowania i nie stosuj folii  

Istotne znaczenie ma odpowiedni czas farbowania. Częstym błędem jest pozostawianie farby zbyt długo na włosach, co bez wątpienia prowadzi do niszczenia ich struktury. Jeśli kolor nie wychodzi optymalnie, to przedłużenie czasu farbowania tego nie zmieni. Gdy włosy wcześniej były zafarbowane, to by uzyskać np. jaśniejszy odcień, to należy wcześniej poddać je dekoloryzacji, a dopiero później zastosować farbę i to nie w ramach jednego zabiegu, a np. dwóch z zachowaniem odstępu czasowego. O ile przy rozjaśnianiu stosuje się folię, o tyle podczas farbowania włosów nie należy tego robić. Aby przyspieszyć czas farbowania można zastosować przyspieszacz koloru. Gdy przechodzi się z ciemnych włosów do jasnych, czyli je rozjaśnia czy stawia na dekoloryzację i wyrównywanie koloru, to najlepiej takie zabiegi wykonać w salonie fryzjerskim, gdzie zostanie odpowiednio dopasowane stężenie oksydantu. Częstym błędem bowiem bywa wybór takiego o zbyt dużym stężeniu.      

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *