W prowadzeniu biznesu czy też wykonywanie zawodów, które wymagają od pracowników kontrolowania wydatków, umiejętność oszczędzania może okazać się na przestrzeni lat kluczowa. Jedną z takich profesji jest praca handlowca, która prowadzona nieumiejętnie może spowodować, że środki będą niepotrzebnie przepalane. Jest to jednak zawód, który można też w dość łatwy sposób pod tym względem zoptymalizować.
Jak oszczędzać?
Oszczędzanie to umiejętność, która w dzisiejszym świecie jest bardzo pożądana przez wielu ludzi nie tylko na stopie prywatnej, ale również zawodowej. Nie każdemu jednak przychodzi to z łatwością. Czynniki wpływające na trudności związane z oszczędzaniem to m.in. wielkość wynagrodzenia czy też przede wszystkim samodyscyplina. Nie chodzi bowiem o oszczędzanie jedynie ogromnym kwot miesięcznie. Dobrym krokiem będzie zaoszczędzanie nawet drobnych sum, które wyrobią w nas nawyk odkładania pieniędzy. W perspektywie czasu nawet małymi kroczkami przysłowiowa „świnka” wypełni się po brzegi. Oprócz samodyscypliny warto posiadać również podstawowe umiejętności, które pozwolą nam na prawidłowe zarządzanie budżetem — i to nie tylko tym domowym. W celu rozwijania się w tej sferze dobrym wyjściem będzie kurs księgowości. Zdobyte umiejętności zarządzania pieniędzmi z pewnością zaowocują w przyszłości w sferze oszczędzania i statusu majątkowego.
Czym zajmuje się handlowiec?
Na początku przyjrzymy się może, czym tak naprawdę jest praca handlowca. Zawód ten przez wiele osób w naszym społeczeństwie nadal postrzegany jest dość lekceważąco. Kojarzy się on przede wszystkim ze sprzedawcą, który chodzi od domu do domu i za wszelką cenę usiłuje sprzedać nam jakiś produkt. Jednak z biegiem lat postrzeganie tego zawodu się bardzo zmieniło, a sami handlowcy odmienili swój wizerunek na lepsze. Dzisiaj postrzegani są już bardziej jako eksperci w danej branży, którzy potrafią odpowiedzieć na trudne pytania i przeprowadzą nas przez proces zakupu bez zbędnej nachalności. Jednym z głównych obowiązków handlowca, oprócz sprzedaży produktów lub usług, jest pozyskiwanie klientów oraz utrzymywanie z nimi dobrych relacji biznesowych. Wiąże się to z częstymi i nierzadko długimi wyjazdami, nawet poza granice kraju. To z kolei wiąże się z niemałymi kosztami.
Jak zaplanować tańszą podróż?
Jak powszechnie wiadomo, ceny paliw w naszym kraju nie zachęcają do nagłej przesiadki z komunikacji miejskiej w samochód, a wręcz przeciwnie. Koszty firm transportowych znacznie wzrastają, a wysokie ceny paliw odczuwają wszystkie zawody, które zajmują się przewozami i szeroko rozumianym transportem. Wpływa to również na pracę handlowców, którzy miesięcznie pokonują kilka, a nawet kilkanaście tysięcy kilometrów. Jak więc w takiej sytuacji zmniejszyć wydatki na podróż? Jeżeli handlowiec porusza się regularnie między dużymi miastami, takimi jak np. Poznań-Warszawa, to dobrym wyjściem w celu optymalizacji kosztów będzie wybranie połączenia kolejowego. Po dotarciu na miejsce dość tanim rozwiązaniem okazać się może skorzystanie z usług, chociażby Ubera czy też Bolta lub wypożyczenie samochodu na godziny.
Nie zawsze jednak podróż pociągiem będzie możliwa lub komfortowa, bo przecież klient może mieszkać na obrzeżach małego miasteczka bez żadnego dworca kolejowego w pobliżu. Dodatkowo handlowiec może posiadać bagaż z produktami firmy, który może utrudniać taką podróż. W takiej sytuacji najwygodniejszym środkiem transportu będzie po prostu służbowy samochód. Warto zadbać o dobre finansowanie zakupu samochodu. Przed udaniem się w taką podróż trzeba jednak pamiętać o planowaniu tego typu trasy i wybrania najtańszego wariantu. Pomóc w tym mogą serwisy oparte na mapach Google, które nie tylko wskażą nam najlepszą trasę, ale również przeliczą średnie spalanie samochodu na danym odcinku, a także wskażą nam aktualne koszty paliwa w zależności od kraju, w którym będziemy się poruszać.
Wszelkie wydatki na podróże służbowe powinny być również wcześniej zatwierdzone przez firmę. Nadzorujący tego typu wyjazdy powinien jasno określić dozwolone wydatki na dietę oraz przedstawić handlowcowi zasady korzystania z firmowej karty kredytowej. Nawet jeśli handlowiec sam wybiera sobie środek transportu oraz miejsce noclegu, to wcześniej ten wybór powinien zostać zatwierdzony przez firmę. Warto też zadbać o system zarządzania dokumentami.
Hotel, motel czy wszystko jedno?
Jako firma planująca podróż dla naszego handlowca, jak najbardziej powinniśmy starać się oszczędzać na wyjeździe służbowym, ale nie kosztem wygody pracownika. Oczywiście, że często najtańszym sposobem będzie podróż pociągiem z czterema przesiadkami i spanie w namiocie, ale nie to powinno być naszym celem. Nikt też nie mówi o apartamencie w Marriotcie czy pokoju w Sheratonie, ale dzięki takim stronom jak Booking.com czy Airbnb.com możemy znaleźć oferty noclegowe za najniższą możliwą stawkę. Przy wyborze noclegu warto też uwzględniać kilka różnych terminów, w których handlowiec może wyruszyć w podróż. Zdecydowanie się na jeden konkretny termin może sprawić, że niefortunnie trafimy w okres, w którym ceny za bilety kolejowe czy też lotnicze, a także ceny noclegów będą znacznie wyższe od tych w pozostałe dni w miesiącu.