Osłony termoizolacyjne

Nowoczesne osłony termoizolacyjne to rozwiązania pozwalające na ochronę przed wysokimi temperaturami, które osiągają nawet 1200 stopni Celcjusza.

Z czego składa się osłona termoizolacyjna?

Tradycyjna osłona chroniąca przed temperaturą składa się z dwóch tkanin oraz z wypełnienia. Zazwyczaj to włókno ceramiczne lub mineralne. Aby spełniały należycie swoją funkcje szyte są ognioodpornymi nićmi, a przy montażu należy używać akcesoriów, które również są ognioodporne.
Otuliny różnią się od siebie nie tylko strukturą i budową, ale również rodzajem materiału, z którego są wytworzone. Co za tym idzie, posiadają różne właściwości.

1. Wełna mineralna lub szklana – to materiały odporne na wysoką temperaturą. Wełna mineralna do 250 stopni, szklana do nawet 500. Nie topią i nie kurczą się pod wpływem wysokich wskaźników, a także nie pochłaniają wilgoci. Używa się ich zazwyczaj w przemyśle i w kotłowniach, gdzie temperatury są wyjątkowo wysokie.

2. Pianka polietylenowa – zupełnie nie przepuszcza pary wodnej. Jest elastyczna i sprężysta, dlatego łatwo poddaje się kształtowaniu. Co więcej tworzywo wytrzymuje zarówno temperatury niskie, jak i wysokie. Doskonale znosi wskaźniki od -80 do 105 stopni. Taką otuliną stosuje się zazwyczaj w ogrzewaniu centralnym oraz wszędzie tam, gdzie konieczna jest osłona rur z zimną i ciepłą wodą.

3. Pianka poliuretanowa – odporna na temperatury od -50 do 135 stopni. Niestety jest sztywna i wchłania wilgoć. Nie można jej jednak stosować w miejscach, gdzie dostęp ma promieniowanie UV. Jest jednak bardzo odporna na działanie wszelkich chemikaliów.

4. Styropian – toleruje temperatury do 80 stopni i nie nasiąka wodą. Jest jednak kruchy i łamliwy, dlatego jego stosowanie jest nieco uciążliwe. Niestety wchodzi w reakcje z rozpuszczalnikami, które często znajdują się w farbach, lakierach i klejach.

5. Kauczuk – przybiera zazwyczaj postać czarnej pianki, która wykazują dużą elastyczność. Nie straszne mu promienie UV, woda, wysoka temperatura i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dlatego wykorzystywany jest w instalacjach fotowoltaicznych i solarnych.

Osłony termoizolacyjne – zastosowanie

Otuliny wykorzystuje się głównie we wszelkiego rodzaju instalacjach, które wytwarzają wysoką temperaturę. Osłania się nią zazwyczaj:
– pompy,
– turbiny w silnikach,
– same silniki,
– układy wydechowe,
– przepustnice,
– zasuwy,
– zawory na instalacjach,
– liczniki,
– połączenia kołnierzowe,
– kompensatory,
– instalacje odpływowe i grzewcze,
– elementy armatury,
– zbiorniki,
– instalacje solarne,
– rury do ciepłej i zimnej wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *