Outsourcing HR – czyli o obsłudze kadr, której potrzebujesz

Obsługa kadr to obszar zadań pochłaniający ogromną ilość czasu w każdej firmie, bez względu na branżę i liczbę zatrudnionych pracowników. Prowadzenie dokumentacji pracowniczej, rekrutacji, pilnowanie terminów wykonywania badań okresowych i szkoleń BHP to tylko początek istnej góry lodowej. Rozwiązaniem może być outsourcing kadr – usługa, która cieszy się w Polsce rosnącą popularnością.

Na czym poleca outsourcing HR?

Outsourcing polega na przekazaniu całości bądź konkretnych zadań z danego obszaru zarządzania firmą podmiotowi zewnętrznemu. To więc nic innego, jak zatrudnienie innej firmy do realizacji określonych czynności (jednorazowo lub regularnie). W przypadku outsourcingu HR chodzi oczywiście o szeroko pojęte działania kadrowe. A te wraz z rozwojem firmy stają się coraz bardziej wymagające i nawet pomimo powszechnej cyfryzacji akt pracowniczych zajmują coraz więcej czasu. W ramach outsourcingu obsługa kadr przekazywana jest w ręce profesjonalistów specjalizujących się w dziedzinie administracji – takich jak Contract Administration. Jakie są przykładowe zadania, które można powierzyć firmie zewnętrznej?

  • Prowadzenie dokumentacji pracowniczej wraz z jej przygotowaniem,
  • bieżąca kontrola terminów okresowych badań lekarskich i szkoleń BHP,
  • zgłaszanie pracowników do PPK, ZUS czy ZFŚS,
  • wsparcie w kontaktach z przedstawicielami ZUS, PIP i US
  • czy nawet udostępnienie intuicyjnej platformy umożliwiającej automatyzację procesów związanych z rozliczaniem czasu pracy (https://www.ca-staff.eu/uslugi/rozliczanie-czasu-pracy).

Jakie są korzyści outsourcingu kadr dla pracodawcy?

Pierwsza z korzyści wysnuwa się sama na podstawie powyższej listy. A ta jest tylko ułamkiem możliwości, które daje outsourcing. Mowa oczywiście o ogromnej oszczędności czasu i pieniędzy. Z barków pracodawcy znika konieczność stanowienia pieczy nad ogromną liczbą zadań, z których każde wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i wiąże się ze sporą odpowiedzialnością. Nie musi także zatrudniać całego zespołu kadrowego (tym większego, im wyższa liczba zatrudnianych pracowników), poszukiwać osób na zastępstwa i opłacać nadgodzin. Koszty zostają zredukowane do opłacenia samej usługi.

Kolejną z zalet jest przeniesienie odpowiedzialności za wykonywane działania na podmiot zewnętrzny. W przypadku wszelkiego rodzaju inspekcji urzędowych to firma specjalizująca się w outsourcingu kadr odpowiada za poprawność danych w sporządzanej dokumentacji.

Więcej na temat outsourcingu kadr przeczytać możesz na stronie https://www.ca-staff.eu/uslugi/outsourcing-kadr. To temat, który niewątpliwie warto zgłębić, może bowiem przynieść twojej firmie ogrom korzyści!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *