Polisa AC – czy obejmuje Twój samochód?

Ubezpieczenie AC to jedno z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych dostępnych na polskim rynku. Czy twój samochód posiada wykupione Autocasco? Jeśli nie, dowiedz się, jaką dokładnie ochronę zapewnia ta polisa. Być może okaże się, że warto ją wykupić. Zwłaszcza, że dzięki korzystnym pakietom i dobremu porównaniu ofert przez internet, można znacząco ograniczyć cenę ubezpieczenia!

Ubezpieczenie Autocasco, czyli ryzyko finansowe

Ubezpieczenie Autocasco jest dobrowolną polisą komunikacyjną, które chroni właściciela pojazdu w kilku przypadkach:

  • kradzieży samochodu,
  • aktów wandalizmu,
  • działania sił natury i pożarów,
  • uszkodzenia lub zniszczenia auta w wypadku z winy kierowcy.

Dokładny zakres polisy AC nie jest określony w polskim prawie, jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczenia OC. Oznacza to w praktyce, że każdy z ubezpieczycieli przygotowuje własną ofertę, a najczęściej kilka różnych wariantów Autocasco. Ubezpieczenie chroni interes finansowy właściciela samochodu, na wypadek jego zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży – wówczas może on liczyć na wypłatę odszkodowania, albo naprawę auta. Wszystko zależy od rodzaju szkody i zapisów zawartych w umowie. Podobnie jak inne ubezpieczenia komunikacyjne, polisa Autocasco może zakładać wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela, na przykład działanie celowe, prowadzenie pod wpływem alkoholu lub rażące niedbalstwo. Przed podpisaniem umowy zdecydowanie warto przestudiować dokument OWU.

Pojazdy, które szczególnie warto ubezpieczyć

Na ubezpieczenie Autocasco decydują się najczęściej właściciele bardziej wartościowych i nowszych pojazdów, którzy w naturalny sposób straciliby więcej, gdyby ich auto zostało zniszczone, skradzione lub uszkodzone. Jednak trudno określić granicę opłacalności inwestowania w ubezpieczenie AC. Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje auto również powinno posiadać tę polisę, oszacuj ryzyko na własną rękę. Zastanów się, czy w przypadku utraty samochodu, będziesz w stanie natychmiast kupić zbliżony model.

Minicasco – opłacalne rozwiązanie pośrednie

Jeśli Twoje auto jest dość wiekowe i nie prezentuje wysokiej wartości, zaś Autocasco wydaje się zbędnym wydatkiem, dobrym rozwiązaniem bywa skorzystanie z Minicasco. To nieco okrojona, ale za to sporo tańsza wersja ubezpieczenia, obejmująca jedynie część czynników ryzyka. Najczęściej chodzi o działania przyrody, szkodę całkowitą bądź kradzież auta.

Poszukiwania najkorzystniejszego ubezpieczenia AC – najtaniej przez internet

Kierowców do wykupienia ubezpieczenia AC zniechęca powszechnie pokutujące przekonanie, że jest to droga polisa. Nic bardziej mylnego – prawdopodobnie twierdzą tak przede wszystkim właściciele samochodów, którzy nie zadali sobie zbyt wiele trudu, aby znaleźć atrakcyjną ofertę. Warto pamiętać, że polisy komunikacyjne nabywane w pakietach i przez internet są sporo tańsze. Opłaca się porównać jak najwięcej ofert korzystając z internetowego kalkulatora, na przykład Kiosk Polis – https://kioskpolis.pl/.

W jaki sposób działa to narzędzie? W pierwszej kolejności właściciel pojazdu wypełnia online prosty formularz, jaki można znaleźć na stronie: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/. W następnym kroku można przyjrzeć się ofertom prezentowanym przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe porównując zakres polisy i wysokość składki. Możliwość czytelnego zestawienia ze sobą propozycji ułatwia podjęcie decyzji. Na koniec wybrane ubezpieczenie można wygodnie kupić online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *