Pracownicy z Ukrainy– nie tylko do branż sezonowych

Wynajem pracowników to idealne rozwiązanie dla firm i przedsiębiorstw, u których wystąpiły braki kadrowe. Usługa wymienia pracowników może być zarówno jednorazowa jak również długofalowa. Przynosi to szereg korzyści, przede wszystkim jednak oszczędność czasu oraz minimalną ilość formalności.

Czy warto korzystać z wynajmu pracowników?

Od wielu lat obserwować można w Polsce coraz większe trudności podczas poszukiwania pracowników sezonowych, podczas gdy pracownicy z Ukrainy szukają pracy. Natomiast brak pracowników dotyczy to nie tylko właścicieli gospodarstw rolnych, przedsiębiorstw budowlanych, gastronomicznych, czy branży hotelarskiej. Pozyskanie pracowników tylko na kilka miesięcy w ciągu roku jest bardzo trudnym zadaniem. Dlatego warto zdecydować się na współpracę z wyspecjalizowaną agencją zatrudnienia. Prowadzenie samodzielnej rekrutacji na wolne stanowiska jest czasochłonnym i męczącym procesem. Co więcej może to okazać się zupełnie bezskutecznym działaniem, kiedy pracowników nie uda się jednak pozyskać. Ponadto zauważyć można stosunkowo niskie zainteresowanie pracami sezonowymi. Natomiast agencja pracy tymczasowej to pośrednik, który dysponuje zapleczem kadrowym oraz może natychmiast oddelegować pracowników do wskazanych prac sezonowych. Są to między innymi programiści z Ukrainy.

Jak poradzić sobie z brakiem pracowników?

Zapotrzebowanie na pracowników jest wyższe niż podaż, zwłaszcza w przypadku pracy sezonowej. Co więcej rozbudowane programy socjalne mogą dodatkowo zniechęcać do podejmowania prac na stanowiskach, które nie wymagają kwalifikacji. Dlatego coraz częściej firmy decydują się na wynajem pracowników z Ukrainy lub ze wschodu, za pośrednictwem agencji pracy. Pozwala to oszczędzić wiele nerwów, a przede wszystkim czasu. Wówczas pracodawca może koncentrować się na rozwoju swojego interesu, oszczędzając czas na poszukiwanie pracowników. Poza tym agencja pracy tymczasowej podchodzi do procesu wynajmu pracowników w sposób kompleksowy. Dlatego pracodawca nie musi troszczyć się o przygotowanie dokumentów, kwestie kadrowe, przygotowanie umowy. Wszystkie kwestie formalne przygotowuje agencja pracy. Natomiast pracodawca musi jedynie określić swoje oczekiwania oraz przygotować stanowiska do pracy. Możliwa jest także praca dla lekarza z Ukrainy. Wówczas lekarz musi potwierdzić swoje kwalifikacje odpowiednimi dokumentami, a także doświadczeniem i wykształceniem. Na podstawie tego będzie mógł ubiegać się o atrakcyjne stanowiska pracy zgodnie z wykształceniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *