Rolety zewnętrzne – jak wybrać? Czym kierować się przy zakupie?

Rolety zewnętrzne to osłony okienne, które obok produktów jak żaluzje drewniane, czy żaluzje fasadowe nieprzerwanie są chętnie wybierane przez właścicieli domów oraz mieszkań. Nowoczesne rozwiązania gwarantują pochłanianie promieni słonecznych, izolację przed warunkami atmosferycznymi, czy hałasem, a także aspekty wizualne. Jakie zewnętrzne rolety jednak wybrać?

Każdy producent rolet zewnętrznych, np. RoletyAlu stara się, aby jego produkty były nie tylko wytrzymałe i odporne na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne i czynniki zewnętrzne, ale i w pełni funkcjonalne. Przydatność konkretnych rozwiązań jest mocno związana z rodzajem rolet zewnętrznych.

Co dają rolety zewnętrzne? Czy warto je stosować?

Oferowane produkty przez większość sklepów budowlanych w postaci rolet zewnętrznych doskonale sprawdzają się w przypadku domów jednorodzinnych oraz mieszkań. Przed ich zakupem warto podjąć decyzję na temat tego, czy kupić np. żaluzje aluminiowe, skorzystać z żaluzji fasadowych, czy nabyć właśnie rolety. Przejdźmy teraz to tego jakie mają zalety.

Zalety rolet zewnętrznych

Osłony okienne w postaci rolet mają szereg zalet, za które cenione są przez użytkowników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści, które można odczuć z ich wybrania:

  • Zaciemnienie – rolety zewnętrzne pozwalają całkowicie odizolować się od promieni słonecznych, dzięki czemu wewnątrz panuje optymalna temperatura, ale jest całkowicie ciemno;
  • Oszczędność energii – w wielu domach, czy mieszkaniach newralgicznym punktem, jeżeli chodzi o straty ciepła, są okna i drzwi balkonowe. Montaż rolet zewnętrznych zapobiega temu zjawisku, co w prosty sposób przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania. Warunkiem jest wybór rolet z pancerzem, który posiada materiał izolacyjny;
  • Ochrona akustyczna – m.in. rolety rzymskie pozwalają na obniżenie hałasu dochodzącego z zewnątrz nawet o 10 dB. To spora różnica, więc jeżeli mieszamy w dość głośnej dzielnicy, może to być doskonały wybór;
  • Antywłamaniowa struktura – rolety zewnętrzne, jakie proponują sklepy stacjonarne i internetowe, stanowią trudną do pokonania barierę, dzięki czemu mogą chronić przed potencjalnymi próbami włamania. Dostępne modele z ryglami i zamkami zwiększają poziom ochrony;

Jak wybrać najlepsze rolety zewnętrzne?

Zagłębiając się w najnowszych produktach o nietypowych kształtach, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na atrakcyjne ceny dla klientów indywidualnych, które dostępne są głównie, wybierając rolety od producenta, ale i inne parametry, które posiadają te osłony. O jakich czynnikach mowa?

Wybór sposobu montażu

Jeżeli jest taka możliwość, to doskonałym rozwiązaniem jest podjąć decyzję na temat zakupu rolet jeszcze na etapie budowy lub remontu domu. Niektóre systemy wymagają wcześniejszego zaplanowania w projekcie budowy i przygotowania odpowiednich otworów. Jednak nic straconego, jeżeli chcemy zamontować je w już gotowym domu, czy mieszkaniu. Sprawdźmy, jakie są ich rodzaje:

  • Rolety natynkowe, adaptacyjne – to ekonomiczny typ rolet. Doskonale sprawdzą się wtedy, gdy w najbliższym czasie remont nie jest planowany. Mogą być stosowane zarówno nad wnęką okienną, jak i murze oraz bezpośrednio w otworze okiennym. Wykazują kompatybilność z niemal wszystkimi dostępnymi typami okien na rynku;
  • Rolety podtynkowe – to kolejny rodzaj osłon. Decyzje o ich wyborze należy podjąć już na etapie budowy budynku, czy remontu elewacji i przy wymianie okien. To ciekawe rozwiązanie, gdyż możemy ocieplić skrzynkę rolety podtynkowej i niemal całkowicie wyeliminować występowanie mostków cieplnych. Takie produkty sprawdzą się doskonale w budownictwie pasywnym i energooszczędnym;
  • Rolety nadprożowe – są na stałe połączone z nadprożem budynku. Eliminują mostki termiczne i wykazują się dużą stabilnością konstrukcji.

Napęd automatyczny czy ręczny?

Kolejną decyzyjną dotyczącą rolet przyglądając się danej ofercie, jest to, jaki będzie miała system sterowania. Do wyboru mamy napęd ręczny i elektryczny. Podstawowym i tańszym wyposażeniem jest ten pierwszy.

Wybór odpowiedniego koloru

Ostatnim parametrem wyboru powinny wyć walory wizualne i estetyczne danego rozwiązania. Przede wszystkim stawiajmy na wysoką jakość, dopiero później na wygląd. Rolety możemy dopasować do koloru stolarki okiennej, drzwiowej, czy fasady budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *