Sitodruk czy druk cyfrowy – co sprawdza się najlepiej?

Drukarnie internetowe i stacjonarne mają w swojej ofercie duży zakres metod zapewniających solidny druk na rozmaitych materiałach. Ich poszczególne rodzaje różnią się wykorzystywaną technologią, a wybór konkretnej z nich zależy od specyfiki danego projektu. W tym artykule przyjrzyjmy się zaletom dwóch technologii – sitodrukowi i drukowi cyfrowemu. Jakie zalety posiadają, czym się różnią i którą z nich wybrać?

Sitodruk – zastosowanie i zalety

Sitodruk (druk sitowy, serigrafia) to technologia, w której formę drukową stanowi szablon nałożony na tkaną, syntetyczną lub metalową siatkę sitodrukową. Jest to wykonana najczęściej z aluminium rama o kształcie prostokąta posiadająca szablon z napiętą siatką, którą tworzą nylonowe, poliestrowe lub metalowe nici. Struktura siatki jest bardzo drobna – standardowo na jeden centymetr przypada od 100 do 150 włókien.

Druk sitowy z powodzeniem stosuje się w drukowaniu nie tylko na papierze i tekturze, ale również na tworzywach sztucznych, folii, tkaninach, drewnie czy metalu. Jego zastosowanie jest zatem bardzo szerokie i wykorzystywane w wielu sektorach przemysłu i usług – od branży reklamowej i marketingowej, przez spożywczą, aż po odzieżową.

Do pozostałych zalet stosowania sitodruku należą: duża wytrzymałość i trwałość nadruków, wysoka jakość nasycenia barw, możliwość realizowania projektów wielkoformatowych (zarówno na powierzchniach płaskich, jak i cylindrycznych). Nie bez znaczenia są również nieduże koszty korzystania z tej technologii – opłaca się ona nawet przy realizacji pojedynczych lub niskonakładowych projektów.

Druk cyfrowy – kiedy warto się na niego zdecydować?

Inny rodzaj oferty drukarni internetowych i stacjonarnych stanowi druk cyfrowy. Polega on na wykorzystaniu przygotowanych wcześniej projektów w formie danych komputerowych. Drukujące maszyny wykorzystują technologię elektrofotograficzną (laserową), bez udziału tradycyjnej matrycy (formy drukowej). Sprawdza się ona przede wszystkim przy tworzeniu małoformatowych i niskonakładowych materiałów papierowych takich jak ulotki, broszury, plakaty, katalogi, wizytówki.

Podobnie jak sitodruk, druk cyfrowy odznacza się wysoką jakością i jest chętnie wybierany przez klientów. Jego głównymi atutami są wysoka jakość, bardzo krótki czas realizacji, możliwość personalizacji poszczególnych wydruków i niskie koszty (szczególnie przy mniejszych nakładach).

Sitodruk i druk cyfrowy – który wybrać i gdzie drukować?

Jak widać, obie technologie odznaczają się wysoką jakością, jednak profil ich zastosowania jest nieco inny. Na sitodruk warto decydować się w przypadku, kiedy wydruk ma być realizowany na większych powierzchniach, a sam nakład projektu jest wysoki. Ta technologia doskonale sprawdza się nie tylko w pracy z papierem, ale również innymi materiałami, w szczególności tkaninami czy tworzywami sztucznymi.

Druk cyfrowy natomiast to świetny wybór, kiedy potrzebna jest szybka i tania realizacja tak zwanych akcydensów – niewielkich rozmiarów wyrobów poligraficznych przeznaczonych do użytku na konkretne wydarzenia (na przykład broszury na konferencję).

A gdzie skorzystać z usług sitodruku i druku cyfrowego? Ich ofertę posiada niemal każda dobra drukarnia internetowa i stacjonarna. Wybierając konkretną z nich, warto kierować się zakresem proponowanych przez nią cen, ale również doświadczeniem i opiniami innych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *