Sitodruk – na czym polega i gdzie jest stosowany?

Sitodruk należy na najczęściej wybieranych metod druku, którą można wykorzystać do mniejszych lub większych powierzchni, do bardzo różnych materiałów, mniej lub bardziej skomplikowanych wzorów. Dzięki możliwości ręcznego nanoszenia zmian na sito, metodę tę można wykorzystać także przy niewielkich liczbowo projektach, które nie kwalifikują się na przykład do druku offsetowego. 

  1. Sitodruk – jak się robi logo na odzieży?
  2. Jak powstaje szablon?
  3. Zalety sitodruku
  4. Do czego używa się sitodruku?

Sitodruk – jak się robi logo na odzieży?

Sitodruk lub inaczej druk sitowy to obecnie jednak z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych technik druku. Jej podstawą jest forma drukowa w postaci szablonu, na którą nakłada się drobną siatkę. Może być ona zrobiona z tkaniny, metalowych drutów lub włókna syntetycznego. W ten sposób tworzy się odbitkę. Przez matrycę przetaczana jest farba, która formuje się w określony wzór. Tak pracują wszystkie drukarnie oferujące sitodruk, w tym HFT 71.

Siatkę sitodrukową tworzy się najczęściej na prostokątnej ramie. Z reguły jest ona wykonywana z aluminium. Na ramie rozpina się sito (tkanina, metal, włókno). Najczęściej stosuje się siatki o oczkach ze średnicą 40 mikrometrów. Rozmiar ten pozwala na swobodne przepuszczanie farby, a jednocześnie gwarantuje odpowiedni rodzaj odbitki. Podsumowując, formę drukowaną przygotowuje się przez wykonanie szablonu, który zaprojektowany jest tak, aby zakryć miejsca nieprzeznaczone do drukowania. Chodzi o takie zabezpieczenie materiału, aby farba na tę jego część nie przeniknęła. Blokada otworów i jej typ są uzależnione od przeznaczenia druku, gęstości samego sita, docelowego materiału oraz gęstości farby.

Jak powstaje szablon?

Szablon najczęściej tworzy się przez powleczenie siatki drukowej emulsją światłoczułą. Po wyschnięciu w kopioramie się ją naświetla, a następnie wywołuje. Nieutrwalone fragmenty nadruku są po prostu wypłukiwane. Tak przygotowana siatka może zostać wykorzystana do drukowania. W przypadku mniejszych projektów roztwory na sito często nanosi się ręcznie, aby zmniejszyć koszty produkcji. Takie roztwory tworzą bowiem warstwę nieprzepuszczalną dla farby, a nie wymagają takiego nakładu technologii. W części projektów stosuje się również szablony wycięte z przeznaczonej specjalnie do tego celu folii.

Sam proces drukowania polega po prostu na przetłaczaniu farby przez siatkę na przeznaczony do tego materiał. Można to robić ręcznie, natomiast przy większej ilości sięga się po prasy sitodrukowe. Jakość druku zależy przede wszystkim od gęstości siatki. Tego typu druk jest jednak grubszy niż ten wykonywany innymi metodami, np. offsetowy. Trzeba natomiast pamiętać, że sitodruk jako forma reklamy sprawdza się także w przypadku niewielkich zamówień, offset zaś dedykowany jest wyłącznie do ilości hurtowych.

Zalety sitodruku

Odzież firmowa to tylko jeden z rodzajów produktów, które można obrandować za pomocą sitodruku. Tę formę druku stworzono przede wszystkim z myślą o dużych płaszczyznach. Samo sito pozwala właściwie stworzyć dowolny wzór i przełożyć do na materiał drukarski. Oczka na sicie można porównać do pikseli. Przygotowując jeden wzór zasłania się jedne oczka, przygotowując kolejny – zamalowuje się inne. Przez te otwarte przepuszcza się farbę. Dzięki takiej metodzie ma się bardzo dużą kontrolę nad odbijanym na materiale drukarskim obrazem. Jeśli chcieć porównać do czegoś samo sito, to należałoby powiedzieć, że jest to po prostu bardzo szczegółowy szablon.

Ogromną zaletą sitodruku jest to, że jednej siatki można użyć wielokrotnie. Po prostu jedne oczka się zamalowuje, inne nie. Zamalowanie powoduje utwardzenie emulsji, która w efekcie nie przepuszcza farby, trzeba natomiast pamiętać, że można ją później usunąć. Wystarczy dokładnie oczyścić sito, a jest ono ponownie gotowe do wykorzystania. Samą ramę i siatkę wykonuje się bowiem z tworzyw odpornych na działanie zarówno farb, rozpuszczalników oraz uszkodzenia mechaniczne.

Do czego używa się sitodruku?

Za pomocą sitodruku można zadrukować bardzo duże płaszczyzny (billboardy, wieloformatowe plakaty, banery reklamowe), jak i niewielkie skrawki materiałów. Sitodrukiem można pokryć karton, plastik, twarde i miękkie PCV, tkaniny, folię, metal, drewno, papier. Jest to więc bardzo uniwersalna metoda druku. Na uniwersalność sitodruku jako formy reklamy wpływa także to, że on odporny na działanie promieni UV, wody, silnych detergentów, a także wysokich temperatur. Sitodruk na odzieży, jak i na materiałach reklamowych eksponowanych na zewnątrz sprawdza się równie dobrze.

Sitodruk jako forma reklamy to gwarancja szerokiego wyboru formatów i podłoża do druku. Można w ten sposób wydrukować plakaty, foldery, teczki, torby reklamowe (foliowe i papierowe) kalendarze, koperty, etykiety, ekotorby i całą gamę innych gadżetów. Sitodruk, ze względu na możliwości drukowania małych ilości sprawdza się także przy koszulkach firmowych, parasolach z logotypem, nawet jeśli klient nie planuje zadrukowywać ilości hurtowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *