Spawarki 3w1 – czy warto w nie zainwestować?

Spawarki, czyli urządzenia wykorzystywane do łączenia dwóch materiałów przy pomocy spoiwa w wyniku ich miejscowego stopienia i zespolenia są niezwykle popularne i chętnie używane do wielu zastosowań. Przede wszystkim na szeroką skalę wykorzystuje się je w przemyśle, lecz również w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych, warsztatach, czy też coraz częściej po prostu w domu. Nie da się ukryć, że szczególnie w przypadku prywatnych użytkowników coraz częściej polecane są spawarki 3w1. Czym jest takie rozwiązanie, jakie są jego zalety, a przede wszystkim, czy warto się nim w ogóle zainteresować? A może jest to tylko zwykły chwyt marketingowy, który w realnej pracy zupełnie się nie sprawdza?

Najpopularniejsze rodzaje spawarek

Jeśli chce się zrozumieć, czy warto kupić spawarkę 3w1, trzeba się najpierw nieco rozeznać na rynku i poznać różne rodzaje dostępnych urządzeń. Dopiero wtedy zdobyć będzie można wiedze, czym jest spawarka 3w1, a także jakie są jej wady oraz zalety. Jak więc to wszystko przedstawia się w szczegółach?

Jeśli kogoś interesują spawarki i chce z nich korzystać w domu lub też w niewielkim warsztacie, to tak naprawdę na rynku dostępne są trzy rozwiązania. Przede wszystkim mowa tu jest o spawarce MMA, MIG/MAG, a także modelu TIG. Czym się one charakteryzują i dlaczego wiedza ta jest przydatna w przypadku wybierania spawarki 3w1?
Zdecydowanie najpopularniejszym modelem spawarki jest oczywiście wersja MMA. Wśród tych urządzeń wyróżnić można wersje inwertorowe, transformatorowe oraz elektryczne. Cechą charakterystyczną tego modelu jest wykorzystywanie przez niego elektrod otulonych. Model ten charakteryzuje się dobrą ceną i dużą dostępnością, lecz niestety również powolnym spawaniem, a także koniecznością usuwania powstałego podczas procesu spawania żużlu.

Drugim często spotykanym rozwiązaniem są spawarki MIG/MAG. Model ten do swojej pracy wykorzystuje osłonę gazową, a także charakteryzuje się możliwością spawania m.in. aluminium. Dużą wadą tego modelu jest jego wysoka cena, a także dość spora waga, więc najczęściej jest to urządzenie stacjonarne. Z tego też powodu polecane jest ono przede wszystkim do warsztatów. Co oczywiście najistotniejsze, do swojego działania ten model spawarki wykorzystuje butlę z gazem, co nie dla każdego jest odpowiednim rozwiązaniem.

Ostatnim z popularnych modeli spawarek jest wersja TIG. W tej wersji do spawania wykorzystuje się specjalną, nietopliwą elektrodę. Jest to model, który rewelacyjnie sprawdza się w przypadku łączenia metali, jest w dobrej cenie, a także przy odrobinie wprawy można dzięki niemu bardzo sprawnie i szybko spawać.

Czym są spawarki 3w1?

Jak zatem widać, rynek spawarek obfituje w różne, bardzo ciekawe rozwiązania, które zapewniają użytkownikom spore pole do popisu i wybrania czegoś idealnego dla siebie. Warto sobie jednak teraz zadać pytanie, czym w takim razie jest spawarka 3w1? Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Jak można się łatwo domyślać, spawarka 3w1, to połączenie wszystkich trzech wymienionych wcześniej urządzeń w jedną maszynę. Oznacza to, że w jednej obudowie obecne są trzy rozwiązania, czyli spawarka MIG/MAG, TIG i MMA. Co się dzięki temu zyskuje? Rzecz jasna najważniejszą zaletą takiej spawarki jest jej uniwersalność. W zależności od tego, co się konkretne potrzebuje spawać, czy też jaką metodą, przy pomocy tego urządzenia będzie to możliwe. Pamiętać również trzeba, że konkretne metody spawania różnią się w dość zasadniczy sposób techniką i nie każdy spawacz potrafi je wykorzystywać na równie efektywnym poziomie. Dzięki takiej spawarce możliwe jest przede wszystkim wybranie odpowiedniej dla siebie techniki, jak i również zdobycie większego doświadczenia w tych, których się zbyt dobrze nie zna. Co więcej, taka spawarka to także mała waga, mniejsza ilość zajmowanego miejsca, jak i również prostota korzystania z niej.

Zanim jednak udamy się na zakupy w celu nabycia takiej spawarki, trzeba się najpierw zorientować jeszcze w jej wadach. Czy jakieś są i czym się charakteryzują? Zdecydowanie najważniejszą wadą takiego modelu spawarki jest jego cena. Oczywiście nie kosztuje ona tyle, ile trzy modele, które w sobie łączy, lecz, tak czy inaczej, cena tego urządzenia jest naprawdę bardzo wysoka. Co jednak najważniejsze, z racji tego, że mowa tu o sprzęcie uniwersalnym, nigdy nie będzie on tak dobry, jak wyspecjalizowane w danej dziedzinie i technice spawarki. Oznacza to, że za te same pieniądze, które kosztuje spawarka 3w1, można kupić o wiele lepszy model spawarki typu np. MIG/MAG.

Jak wybrać dobrą spawarkę?

Jeśli jednak komuś wady modelu 3w1 nie przeszkadzają i mimo wszystko jest zainteresowany jego zakupem, w takim wypadku warto się przyjrzeć odpowiednim parametrom. Mowa tu przede wszystkim o takich sprawach jak zasilanie, mobilność czy też oczywiście cykle pracy. Szczególnie ten ostatni parametr jest bardzo ważny, ponieważ określa to, jak długo dana spawarka może pracować, a ile czasu musi się chłodzić.

Jeśli wybiera się model 3w1 to oprócz tych klasycznych dla spawarek parametrów, trzeba się również przyjrzeć temu, jakie będzie jej dodatkowe wyposażenie. Mowa tu jest np. o uchwytach, czy też rolkach podajników.

Spawarka 3w1 czy warto?

Na koniec pozostaje ostatnie, zasadnicze pytanie, czyli czy warto kupić taki model? Czy spawarka 3w1 jest warta uwagi? Nie da się ukryć, że nie jest to urządzenie idealne i ma kilka wad, które m.in. skreślają je w przypadku profesjonalnego wykorzystania np. w warsztatach czy też zakładach produkcyjnych. Pomimo jednak tych niedociągnięć, spawarka 3w1 jest bardzo dobrym pomysłem dla amatora, który będzie ją wykorzystywał w domowych warunkach i zastosowaniach.

Partnerem artykułu jest sklep handlowiec-rs.pl, który oferuje spawarki 3w1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *