Sprzedawcy i dostawcy energii elektrycznej w Polsce

W Polsce aktualnie istnieje wiele firm posiadających koncesje na obrót energią elektryczną. Wiele z nich jednak nie zajmuje się sprzedażą prądu do odbiorców indywidualnych lub firm, natomiast wykorzystuje koncesję w celu dokonywania samodzielnego zakupu prądu na Towarowej Giełdzie Energii (duże zakłady).

Firmy zajmujące się obrotem energią elektryczną nazywane są sprzedawcami lub dostawcami prądu. Sprzedawca prądu to określenie, które wykorzystywane jest w Ustawie Prawa Energetycznego z dnia 10 kwietnia 1997 roku, jak również przez firmy handlujące energią elektryczną. Dostawca prądu to określenie potoczne, które najczęściej używane jest podczas rozmów dotyczących zmiany firmy, od której będziemy kupować prąd (firmy prowadzące sprzedaż energii elektrycznej).

Reasumując sprzedawcy prądu i dostawcy energii elektrycznej to firmy handlujące prądem, zaś firmy zajmujące się transportem prądu powinny być określane, jako dystrybutorzy lub operatorzy prądu.

Jak wybrać najlepszego sprzedawcę prądu?

Aktualnie każdy z nas codziennie korzysta z prądu, w domu, pracy, szkole, czy też w innych placówkach. Zależy nam, aby prąd był zawsze ,,dostępny”, kiedy go potrzebujemy, miał dobrą jakość i nie generował wysokich kosztów. Firmy oferujące sprzedaż prądu konkurują między sobą i stale zachęcają coraz to bardziej atrakcyjniejszymi umowami (wygodne warunki, niskie opłaty czynne i inne). W celu wybrania najlepszego sprzedawcy prądu musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, należą do nich:

  • cena zakupu prądu (opłata za energię elektryczną czynną 1 kWh)
  • wysokość comiesięcznej opłaty handlowej (opłaty handlowe nie zawsze są doliczane do rachunku za prąd, zależy to od wybranej firmy)
  • pochodzenie prądu (prąd może pochodzić z elektrowni węglowych, wiatrowych i innych)
  • sposób rozliczania się za prąd (rachunki prognozowane z np. półrocznym wyrównaniem lub oparciu o rzeczywiste zużycie prądu)
  • sposób wypowiedzenia i możliwość automatycznego przedłużenia umowy
  • gwarancja niezmienności ceny w trakcie obowiązywania umowy (liczni sprzedawcy prądu zabezpieczają się przed rosnącymi cenami prądu, dlatego warto wybierać umowy gwarantujące stałą cenę prądu)

Wybór sprzedawcy prądu nie jest łatwym zadaniem, pomocnym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarek cen za prąd. Porównywarki pozwalają wstępnie zweryfikować oferty danych firm sprzedających prąd (biorą pod uwagę wszystkie koszta) i umożliwiają trafiony wybór dostawcy energii elektrycznej.

Czy każdy może zmienić sprzedawcę prądu?

Prawo do wyboru sprzedawcy energii elektrycznej mają wszyscy odbiorcy w Polsce. W dowolnym momencie możemy zmienić dostawcę prądu, jedną przeszkodą może być obecna umowa podpisana z innym sprzedawcą. Najlepszym momentem na zmianę sprzedawcy prądu jest okres wygaśnięcia umowy, wówczas unikniemy kosztów wynikających z wcześniejszego zerwania umowy.

Dobrym rozwiązaniem ułatwiającym wybór nowego sprzedawcy prądu jest skorzystanie z porównywarki cen optimalenergy. Porównywarka precyzyjnie zestawia oferty sprzedawców i podaje całkowite koszta, jakie będą nas obowiązywały przy wyborze danej oferty. Pozwala w pełni świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie i zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *