Szukasz dysku SSD do laptopa? Mamy kilka porad

Zakup dysku to kilka kluczowych decyzji, które musisz podjąć – najpierw należy określić swoje potrzeby, czyli jego rodzaj oraz pojemność, a także swój budżet. Tym razem skupimy się na nowoczesnym nośniku SSD.

Tradycyjne dyski talerzowe mają swoje zalety i przemawia za nimi zwłaszcza cena, ale są wypierane przez nowocześniejsze modele SSD. Zapewniają one lepszą ochronę danych, płynność i błyskawiczną szybkość pracy komputera oraz responsywność programów. Poza tym laptop będzie pobierał mniej energii, co pozwala dłużej pracować na baterii. Nic dziwnego, że to właśnie one królują w nowoczesnych laptopach. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, szukając takiego dysku? Podpowiadamy, które parametry są kluczowe.

Na co zwrócić uwagę, wybierając dysk SSD?

Rodzaj połączeń dysków twardych. Przede wszystkim ważna jest pojemność dysku SSD, ale znaczenie ma też rodzaj kości oraz podłączenia oraz protokoły komunikacji. Do wyboru są dyski ze złączem SATA – ten rodzaj do niedawna cieszył się największą popularnością – ale w nowych laptopach już są montowane inne, tj. mSATA, M.2, PCIe.

Kości pamięci. W dyskach SSD są montowane różne rodzaje kości, a w nich przechowuje się dane. Wyróżniamy m.in. SLC, MLC, TLC oraz QLC. Typ kości ma duże znaczenie, gdyż wpływa na trwałość i wydajność nośnika.

Pojemność. Dysk SSD ma mniejszą pojemność niż HDD, dlatego często w laptopie stosowane są rozwiązania hybrydowe. W takim układzie SSD zapewni szybką i wydajną pracę, a HDD pozwoli przechowywać wiele plików.

Szybkość. Dyski SSD są znacznie szybsze i zapewniają bezpieczeństwo danych. Na start laptopa wystarczy jedynie około 20 sekund, laptop od razu reaguje na każde polecenie. Warto pamiętać, że dysk ten odpowiada za ogólną szybkość pracy i uruchamiania się programów, ale nie poprawi szybkości gier. Po zmianie HDD na SSD można od razu zauważyć różnicę – to szybsze uruchamianie systemu, ale też instalowanie programów czy przenoszenie danych.

Więcej na temat dysków SSD oraz ich rodzajów przeczytasz na blogu Lenovo Zone: https://lenovozone.pl/blog/jak-dolozyc-dysk-ssd-w-laptopie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *